Reklama

Parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Nowogard
Siedziba: Nowogard, ul. Jana Pawła II nr 2
Liczba wiernych: 6367
Proboszcz: ks. Kazimierz Łukjaniuk
Wikariusze: ks. Marek Siedlecki, ks. Marian Augustyn, ks. Marek Wesołowski
Siostry: Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej, s. Stefania (przełożona i katechetka), s. Grażyna (katechetka), s. Judyta (katechetka), s. Marianna (katechetka), s. Konrada (emerytka)
Kościoły filialne: Jarchlino - pw. św. Józefa, Kulice - pw. św. Antoniego, Sąpolnica - pw. św Maksymiliana Kolbego
Wspólnoty: Żywy Różaniec (2 róże dorosłych), Koła Różańcowe (6 kół dzieci - 120 osób i 2 koła młodzieży - 35 osób), Bractwo Szkaplerza, Oaza młodzieżowa, Eucharystyczny Ruch Młodych, Schola dziecięca, Kościół Domowy, Parafialny Zespół Caritas, ministranci (55)
Czasopisma: „Miłujcie się", „Niedziela" - 26 egzemplarzy

Z początkiem lat 90. parafia nowogardzka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zaliczała się do jednej z największych w naszej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Z czasem zaszła więc konieczność jej podziału. Dekretem datowanym na 1 lipca 1992 r. abp Marian Przykucki podzielił Nowogard na dwie jednostki administracyjne. Nowa parafia objęła całą południową część miasta (granicę podziału stanowiły tory kolejowe relacji Szczecin - Kołobrzeg) oraz dodatkowo wieś Sąpolnicę, posiadającą kościół. Od 1 lipca 1997 r. do parafii zostały przyłączone trzy miejscowości: Kulice, Jarchlino i Konarzewo. Te dawne majątki ziemskie od 1726 r. związane były z linią rodu von Bismarck. Od 1814 r. dziedziczył je Ferdynand von Bismarck, ojciec Ottona - przyszłego kanclerza Rzeszy Niemieckiej. Majątek po nim przejął Otton von Bismarck, który w latach 1841-68 gospodarzył samodzielnie w Konarzewie i Jarchlinie. W Konarzewie zachował się XIX-wieczny pałac. W dwóch wioskach znajdują się kościoły: z XV w. w Jarchlinie i XIX w. w Kulicach. W podziemiach kościoła w Kulicach znajdowała się krypta grobowa rodziny von Bismarck. W arkadach dawnej loży kolatorskiej można dziś jeszcze oglądać herb rodzinny. Natomiast wyremontowany pałac w Kulicach od 1993 r., stał się za przyczyną Philippa Bismarcka siedzibą Fundacji Europea Pomerania. Odbywają się tu konferencje i szkolenia, organizowane w celu zbliżenia obydwu narodów (polskiego i niemieckiego).
Proboszcz ks. Kazimierz Łukjaniuk po święceniach otrzymanych w 1976 r. pracował jako wikariusz w Pełczycach, Starej Dąbrowie, w Szczecinie: w parafii pw. św. Józefa na Pomorzanach i Świętego Krzyża na Pogodnie. Następnie posługiwał jako proboszcz w Długołęce. Od 1 lipca 1992 r. jest proboszczem parafii pw. św Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie. W chwili swego powołania do służby w nowo utworzonej parafii dysponował tylko świątynią w Sąpolnicy. Ksiądza Proboszcza czekało więc zadanie budowy nowego kościoła. Wcześniej jednak musiał postarać się o zmianę lokalizacji budowy tak, aby przyszły kościół znajdował się bliżej nowo wybudowanych bloków mieszkalnych. 4 listopada 1992 r. Ksiądz Proboszcz otrzymał akt notarialny na kupno działki. Na jej terenie 20 listopada w tymczasowej kaplicy bp Jan Gałecki odprawił pierwszą Mszę św. (kaplicę poświęcono 21 czerwca 1993 r.). Kolejnym etapem było wybudowanie Domu Parafialnego w latach 1994-96 (poświecony został 12 marca 1997 r.). Budowę nowego kościoła rozpoczęto 12 maja 1998 r.
Kamień węgielny, wyjęty z grobu św. Piotra w Rzymie i pobłogosławiony przez Ojca Świętego, wmurował abp Zygmunt Kamiński 30 marca 2000 r. Pierwszą Mszę św. w nowym kościele odprawił Ksiądz Proboszcz z okazji jubileuszu 25-lecia swego kapłaństwa 16 czerwca 2001 r.
Projekt kościoła wypracował ks. K. Łukajniuk z mgr. inż. arch. Mariuszem Tuszyńskim z Politechniki Szczecińskiej. Kościół jest trzynawowy z transeptem i trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Od północy przylega do niego kaplica, natomiast od południa - zakrystia. W części zachodniej znajduje się 25-metrowa wieża, a jej kolebę wieńczy krzyż. Głównymi elementami nośnymi budynku są żelbetowe ramy i podciągi w poprzeczno-podłużnym układzie konstrukcyjnym. Dach stromy, wielospadowy wykonany został w konstrukcji drewnianej i pokryty dachówką ceramiczną. Długość kościoła wynosi 45 m, szerokość nawy 18 m, transeptu 27,72 m. We wnętrzu nad nawami bocznymi umieszczone są empory (galerie). Strop deskowany oparto na 9 podporach. Na ścianie prezbiterium umiejscowiony został krucyfiks, po lewej stronie transeptu ulokowano ołtarz Miłosierdzia Bożego, natomiast po prawej - ołtarz św. Rafała Kalinowskiego. Kościół posiada relikwie Świętego. Patron kościoła jest także przedstawiony w witrażu południowego transeptu, na tle krzyży. Witraż ufundował Związek Sybiraków w 75. rocznicę jego powstania i 15. rocznicę jego reaktywowania. Związek „czuje się tu jak u siebie”, bowiem patron kościoła - św. Rafał, był także zesłańcem i spędził 10 lat swego życia na Syberii. Sybiracy ufundowali również monstrancję.
W kościele parafialnym niedzielna Msza św. odprawiana jest o godz. 7.30, 9.00, 11.00, 12.30 i 18.00 (latem o 19.00), w kościołach filialnych o godz. 9.00 w Kulicach, a o 10.00 w Jarchlinie i Sąpolnicy. Podczas tygodnia w kościele parafialnym Eucharystia sprawowana jest o godz. 7.00 i 18.00 (latem o 19.00), o godz. 17.00 w każdy wtorek w Sąpolnicy, w środę w Kulicach i w czwartek w Jarchlinie. Uczestniczy w nich 20% parafian.
Na terenie parafii znajduje się kilka większych szkół: Szkoła Podstawowa nr 2 (383 uczniów), Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych (593 uczniów), Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 (1180 uczniów), Ośrodek Szkolno-Wychowawczy (163 uczniów). Katechizują w nich 4 osoby świeckie - Joanna Wardzińska, Joanna Machocka, Regina Andrysiak, Edward Tychoniec oraz obydwaj księża wikariusze.
Kiedy w niedzielny poranek, podczas ferii zimowych, wyjeżdżałem z Księdzem Proboszczem do kościołów filialnych, moją uwagę przykuła młodzież, z pobliskiej szkoły, licznie spiesząca długim szeregiem, w kierunku kościoła na Mszę św. o godz. 9.00. Byli to uczestnicy obozu sportowego, ze Stowarzyszenia Lokalnego Salezjańskiej Organizacji Sportowej. W Kulicach, na tamtejszym dawnym, przykościelnym cmentarzu, zauważyłem lapidarium. Każdy z kilkunastu kamieni nagrobnych po gruntownej konserwacji wyglądał jak nowo postawiony. Kościół w Jarchlinie, średniowieczny obiekt z XV w., został niedawno wyremontowany dzięki pomocy gminy. Naprawiono w nim sufit, założono nową instalację elektryczną, odmalowano go, a w prezbiterium położono nową posadzkę z terakoty.
Ks. K. Łukjaniuk zapytany o swoje zainteresowania wskazał na swoją działalność w ruchu pielgrzymkowym. Przed laty trzykrotnie brał udział w pieszej pomorskiej pielgrzymce z Torunia do Częstochowy. Tam też zrodził się pomysł, by pomyśleć o własnej tego typu pielgrzymce. Od 1985 r. pielgrzymi idą już ze Świnoujścia i Szczecina na Jasną Górę. Ks. Kazimierz został jednym z jej organizatorów. Na nim to spoczęła odpowiedzialność za działania logistyczne (wyżywienie, bezpieczne przeprowadzenie pątników). Dziś jego parafianie pielgrzymują pieszo z Nowogardu do Reska w 1. sobotę września. 27 lipca wyruszają w drogę na Jasną Górę. Z zaprzyjaźnionego biura podróży dwa razy do roku wyrusza autokar z pielgrzymami do Rzymu oraz do sanktuariów maryjnych Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyszli głosić i ...słuchać

2024-06-15 18:57

[ TEMATY ]

Legnica

ewangelizacja miasta

ks. Piotr Nowosielski

Już po raz III, osoby pochodzące z różnych wspólnot z diecezji legnickiej, dzielili się przeżyciem swej wiary, z mieszkańcami miasta. Na to wydarzenie wybrano sobotę, 15 czerwca 2024 r.

Najpierw uczestnicy wydarzenia spotkali się w legnickim Domu Słowa, jako miejscu formacji ewangelizacyjnej, aby przez zawiązanie wspólnoty, udział w modlitwie uwielbienia animowanej przez zespół Nazaret, wysłuchanie katechezy kerygmatycznej i konferencji biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego, a także udział w Eucharystii, przygotować się do ewangelizacji miasta.

CZYTAJ DALEJ

Kraj podwójnych standardów

2024-06-15 10:50

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Jedną z najgorszych rzeczy, która może zdarzyć się w demokracji to „double standards”, czyli podwójne standardy. Chodzi o nierówne traktowanie ludzi czy grup społecznych i środowisk przez państwo. Jeżeli zwykły Kowalski czy Nowak zaatakuje nożem kogokolwiek i jeśli zostanie złapany, to regularnie idzie siedzieć. Jeżeli nożownik zaatakuje prawicowego polityka, jak to zdarzyło się ostatnio to zostaje natychmiast potem wypuszczony z aresztu –a to oznacza , że państwo w praktyce daje wyraźny sygnał, iż takie zachowania mogą być tolerowane. Skądinąd wcześniej bywało podobnie, gdy fizycznie atakowani byli "proliferzy" czyli obrońcy życia nienarodzonych. Atakującym z tego powodu włos z głowy nie spadł, a zyskali nawet sławę i wsparcie w środowiskach liberalno-lewicowych.

Takich przykładów jest więcej. Członek Straży Marszałkowskiej, który w zeszłej kadencji Sejmu RP wysyłał zjadliwe SMS-y wobec znanej posłanki ówczesnej opozycji – został natychmiast zwolniony z pracy (gdy rządził PiS , podkreślam) i miał postępowanie prokuratorskie. Gdy e-mailowy, ale nie tylko hejt dotykał polityków prawicy to prokuratury w całym kraju – za rządów zresztą Prawa Sprawiedliwości ! – seryjnie, taśmowo umarzały takie sprawy…

CZYTAJ DALEJ

ME 2024 - rozpędzona kadra Probierza kontra osłabiona potęga z Holandii

2024-06-15 13:03

[ TEMATY ]

Euro 2024

PAP/Leszek Szymański

Reprezentacja Polski po ośmiu kolejnych meczach bez porażki, na razie bez Roberta Lewandowskiego, kontra osłabiona licznymi absencjami, ale wciąż mocna kadrowo Holandia. Biało-czerwoni w niedzielę o godz. 15 w Hamburgu rozpoczną swój piąty udział w mistrzostwach Europy.

"Ten mecz może nie jest kluczowy, ale bardzo ważny. Wiemy, że Holandia posiada dobrych zawodników, nawet światowej klasy. Ale nie boimy się ich. Wychodzimy na boisko, żeby wykonać swoją robotę" – zapowiedział napastnik reprezentacji Polski Krzysztof Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję