Reklama

Witraże katedry św. Floriana (2)

Historia diecezji warszawsko-praskiej

Znajdujący się w katedrze św. Floriana witraż o kompozycji dywanowej z sześcioma medalionami przedstawia najważniejsze wydarzenia związane z historią diecezji warszawsko-praskiej. Ufundowany został przez jej pierwszego ordynariusza bp. Kazimierza Romaniuka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nadanie Pradze praw miejskich

Reklama

Medalion dolny lewy, przedstawia nadanie Pradze praw miejskich.
Najstarsza osada powstała na prawym brzegu Wisły. Było to grodzisko położone na piaszczystych wydmach wśród bagien. Istniało krótko, od połowy X w. do początku XI w., kiedy to uległo spaleniu i nie zostało odbudowane. W XIII w. powstało na lewym brzegu Wisły miasto Warszawa, ubezpieczone wałem drewniano-ziemnym, a potem murami, a na prawym brzegu powstały osady: Kamion, Praga i Golędzinów. W 1569 r. wyznaczono Warszawę na miejsce odbywania sejmów Rzeczypospolitej obojga narodów. Na błoniach Kamiona w 1573 r. przeprowadzono elekcję, wybierając królem Polski Henryka Walezego. Część Pragi, którą nabył w 1583 r. biskup kamieniecki Marcin Białobrzeski nazwano Pragą Biskupią, podczas gdy pozostałą nazwano Pragą książęcą (właścicielami byli tu Kazanowscy, Czartoryscy, Lubomirscy, Potoccy). W 1591 r. na polach Kamiona należących do biskupstwa płockiego, ks. Stanisław Skarszewski, kanonik płocki i proboszcz Kamiona zaplanował miasteczko nazwane Skarszewem, potem Skaryszewem, któremu w 1641 r. król Władysław IV nadał prawa miejskie.
Starania o nadanie praw nie było trudne, ponieważ biskupem płockim był królewicz Ferdynand, przyrodni brat króla. Więcej starań musiał poświęcić biskup kamieniecki Michał Działyński, ale on wykorzystał szansę, że król Władysław IV dobudował do kościoła-klasztoru bernardynów kaplicę z Domkiem Loretańskim i słynącą łaskami figurą Matki Boskiej Loretańskiej. Nadając prawa miejskie Pradze Biskupiej w 1648 r. monarcha umieścił w wielce skomplikowanym herbie nowego miasta Domek Loretański podtrzymywany przez anioły, przyczyniając się do jego rozpropagowania i reklamując szczodrobliwość władcy.

Rzeź Pragi

Dolny środkowy medalion przedstawia rzeź Pragi w 1794 r.
Kiedy połączone siły prusko-rosyjskie pokonały Kościuszkę pod Szczekocinami, ten wycofał się do Warszawy. Wróg obległ stolicę, ale sukcesy powstańców w zaborze pruskim spowodowały wycofanie się Prusaków za Bzurę, a Rosjan za Pilicę. Na czele wojsk rosyjskich stanął Suworow i rozbił korpus Sierakowskiego pod Terespolem. Kościuszko planował rozbicie armii Fersena i Suworowa przed ich połączeniem. Fersen jednak przekroczył Wisłę zanim zakończono koncentrację armii polskiej i 10 października 1794 r. rozbił pod Maciejowicami korpus Sierakowskiego, którym dowodził sam Kościuszko. Ten ranny dostał się do niewoli, a dowództwo wojskowe znalazło się w rękach gen. Zajączka. Suworow 2 grudnia stanął pod Pragą i zdobył ją gwałtownym szturmem 4 grudnia. Miasto uległo zniszczeniu, a mieszkańcy i obrońcy w dużej części zostali wyrżnięci. Pomimo spalenia mostu łączącego Pragę z Warszawą, ta kapitulowała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Powstanie Diecezji Warszawsko-Praskiej

Reklama

Medalion lewy dolny przedstawia powstanie diecezji warszawsko-praskiej.
Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał reorganizacji sieci administracji kościelnej w Polsce, wydając 25 marca 1992 r. list apostolski Totus Tuus Poloniae populus. Z archidiecezji warszawskiej wydzielił diecezję łowicką i warszawsko-praską. Warto dodać, że Praga dość długo należała do diecezji płockiej, a do diecezji warszawskiej (erygowanej dopiero przez Piusa VI w 1798 r.), włączył ją papież Pius VII w 1800 r.
Katedrą został kościół św. Michała Archanioła i św. Floriana, którego budowę ukończono w 1901 r., a świątynią parafialną był od 1919 r., i to jego sylwetka została przedstawiona w medalionie.

Poświęcenie budynku Seminarium Duchownego

Medalion lewy górny przedstawia poświęcenie budynku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Po powołaniu nowej diecezji biskup ordynariusz K. Romaniuk w 1997 r. zdecydował się na budowę seminarium dla diecezji w Tarchominie. Projekt wstępny opracował inż. Leszek Klajnert, od lat współpracujący przy budowach kościelnych. Długie dyskusje trwały z Urzędem Konserwatorskim i związane były z połączeniem nowych budynków z XIX-wiecznym pałacem i z Wydziałem Ochrony Środowiska, na temat drzewa blokującego logiczny układ budynku. Problem drzewa rozwiązał się sam po wichurze w sierpniu 1998 r. W kwietniu 1999 r. uzyskano zezwolenie na budowę, którą powierzono firmie Gawrosz. Seminarium zaprojektowane na 150 seminarzystów, posiada kaplicę, z bardzo efektowną drewnianą kopułą i witrażami, które wykonał i ufundował Andrzej Skalski. Poza kaplicą jest sala gimnastyczna, 6 sal wykładowych, czytelnia, biblioteka, 49 pokoi dla alumnów, kuchnia, refektarz, 6 mieszkań dla profesorów i duże zaplecze rekreacyjne i magazynowe w podziemiach. Na otwarcie i poświęcenie seminarium 8 grudnia 2000 r. Papież Jan Paweł II przysłał list gratulacyjny.

Jubileusz AD 2000

Górny środkowy medalion poświęcony jest Wielkiemu Jubileuszowi 2000 r. Zapowiedziała go bulla Ojca Świętego Incarnationis mysterium z 29 listopada 1998 r. Samo otwarcie jubileuszu dotychczas polegało na jednoczesnym otwarciu Drzwi Świętych w czterech rzymskich bazylikach większych. Obecnie zostało rozłożone w czasie, za to dokonywał tego aktu sam Papież. Wielki Jubileusz zakończył się 6 stycznia 2001 r. Wypełniły się prorocze słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, wypowiedziane do Jana Pawła II na początku jego pontyfikatu, że wprowadzi on Kościół w trzecie tysiąclecie.

Kościoły w Tarchominie

Prawy górny medalion przedstawia zabytkowy kościół św. Jakuba w Tarchominie i nowy kościół Matki Bożej Pięknej Miłości na Porajach.
Podobnie jak w pozostałych oknach transeptu, kompozycja przypomina gobelin z sześcioma medalionami, a dynamizuje ją rozeta ze świetlistym krzyżem.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Większość biskupów w Polsce wydała warunkową dyspensę na piątek 2 maja

2025-05-02 08:33

[ TEMATY ]

dyspensa

Adobe Stock

Większość biskupów w Polsce, w tym metropolita warszawski, gdański, białostocki i przemyski, wydali dekrety dotyczące dyspensy od wstrzemięźliwości spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Wiernych zobowiązano w zamian np. do modlitwy za ojczyznę, pokój na świecie, czy jałmużny.

Podziel się cytatem Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje w trzech przypadkach: w piątki, w które wypada uroczystość; dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy) oraz gdy zostanie udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję