26 kwietnia. W Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu miały miejsce warsztaty metodyczne dla katechetów na temat Zagubiony obszar formacji religijnej. Empatia wobec Boga, jako element dojrzałej religijności. Zajęcia prowadził ks. Jan Częczek, nauczyciel doradca w Przemyślu.
1 maja. Ponad 200 osób wzięło udział w V Pieszej Pielgrzymce z Medyki do sanktuarium Matki Bożej w Wielkich Oczach. Pątnicy pokonali odcinek 40 kilometrów i wraz z proboszczem ks. Jerzym Rojkiem, modlili się o Boże błogosławieństwo przy wznoszeniu nowej świątyni parafialnej. Przybyłych do Sanktuarium pielgrzymów powitał kustosz i proboszcz w Wielkich Oczach, ks. Józef Florek, były wikariusz w Medyce. W pielgrzymce uczestniczyli także młodzi z Jaksmanic, Hurka, Torek, Leszna i Przemyśla, a na trasie wielką gościnność okazali pielgrzymom mieszkańcy Leszna.
2 maja. Na Polach Wilanowskich w Warszawie, gdzie powstaje świątynia Opatrzności Bożej, odbywały się uroczystości zawierzenia Polski i Europy Bożej Opatrzności. W uroczystości wzięli także udział biskupi z innych krajów europejskich, z Ameryki i Azji. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył kard. Edward Egan z Nowego Jorku, a homilię wygłosił abp Józef Michalik, metropolita przemyski. Kaznodzieja mówił między innymi: „Bez fundamentów etycznych nowa Europa dalej będzie kontynentem narodów i państw, gdzie będą równi i równiejsi. I dlatego odbieramy jako prowokację, prowadzącą do rozbicia tejże jedności europejskiej, próbę pisania takiej konstytucji europejskiej, gdzie nie ma miejsca dla Boga i dla dziesięciu Bożych Przykazań, gdzie nie ma gwarancji prawo do życia od chwili poczęcia, za to otwiera się szerokie przywileje dla subiektywnej interpretacji dobra jednostki, nie bacząc na naruszenie praw podstawowych dla drugiego człowieka”.
2 maja. Ponad 2000 strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej przybyło na Kalwarię Pacławską, w X Jubileuszowej Pielgrzymce. Modlitwie pątników przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Mieczysław Rusin, kapelan strażaków.
3 maja. W uroczystościach ku czci Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze uczestniczył abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a Mszy św. za Ojczyznę w przemyskiej bazylice archikatedralnej przewodniczył bp Stefan Moskwa.
8 maja. Do sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej przybyły dzieci z parafii pw. Chrystusa Króla w Przeworsku, które 2 maja br. przystąpiły do I Komunii św. Dzieciom (28) towarzyszyli proboszcz ks. Jan Miazga oraz rodzice i rodzeństwo (42 osoby), przez co pielgrzymka nabrała wymiaru rodzinnego wydarzenia wiary.
9 maja. Bp Stefan Moskwa przebywał w Kaszycach, gdzie dokonał poświęcenia Sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej i nowego samochodu strażackiego, w 95. rocznicę działalności OSP w Kaszycach. Księdzu Biskupowi towarzyszył ks. Mieczysław Rusin, duszpasterz strażaków.
10 maja. Abp Józef Michalik gościł w Łukowej k. Sarzyny. Tu, w kościele rektorskim odprawił Eucharystię, podczas której udzielił sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży. Rektorem kościoła jest ks. Zbigniew Stradomski.
11 maja. W kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie abp Józef Michalik celebrował uroczystą Eucharystię na okoliczność poświęcenia pomnika św. Józefa Sebastiana Pelczara. Pierwszy w archidiecezji pomnik Świętego Biskupa został usytuowany na placu przy Kolegiacie.
Oprac. Ks. Tadeusz Biały
Z życia Seminarium Duchownego
10 maja. Zakończyła się „mała peregrynacja” obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po seminaryjnych mieszkaniach alumnów, sióstr zakonnych, pracowników świeckich oraz księży przełożonych i profesorów. Zwieńczenia nawiedzin Matki Bożej dokonał ojciec duchowny ks. Wacław Siwak podczas uroczystego nabożeństwa majowego.
11 maja. W seminaryjnych vestibulum zorganizowano wystawę pt.: Katecheza w służbie wiary. Katechizmy, programy, podręczniki minionej doby. Wystawa prezentuje zbiory seminaryjnej biblioteki z zakresu pomocy katechetycznych z początków ubiegłego stulecia.
12 maja. Cała wspólnota seminaryjna wzięła udział w odprawianej w bazylice archikatedralnej Mszy św. w intencji zmarłego profesora liturgiki ks. Józefa Sroki. Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik, natomiast homilię wygłosił rektor Seminarium ks. Marian Rojek. W uroczystościach pogrzebowych w Kraczkowej - rodzinnej parafii Zmarłego, wzięli udział księża przełożeni, profesorowie oraz przedstawiciele alumnów.
13 maja. Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika rozpoczęła sympozjum Katecheza w służbie wiary. Część wykładowa kontynuowana była w auli Instytutu Teologicznego. Miłym akcentem na zakończenie spotkania była prezentacja i wręczenie Księgi pamiątkowej ks. Bronisławowi Twardzickiemu, długoletniemu wykładowcy katechetyki.
13 maja. Grupa alumnów - harcerzy animowała nabożeństwo majowe przy kapliczce Matki Bożej w Parku Miejskim.
15-16 maja. W ramach przygotowań do pracy duszpasterskiej diakoni wzięli udział w rekolekcjach Krucjaty Wyzwolenia Człowieka prowadzonych w Domu Rekolekcyjnym przy kaplicy Dobrego Pasterza w Przemyślu. Udział w rekolekcjach był formą przygotowania do pracy trzeźwościowej.
Oprac. ks. Kazimierz Gadzała
Kandydaci mający pragnienie wstąpienia do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, aby realizować odczytany głos Bożego powołania do służby Jemu i Jego Ludowi w służebnym kapłaństwie, winni -
zgłaszając się do Rektoratu Seminarium na spotkanie kwalifikacyjne i dopuszczające do egzaminu wstępnego - przygotować następujące dokumenty: 1. pisemną prośbę kandydata o przyjęcie do Seminarium;
2. własnoręcznie napisany życiorys; 3. świadectwo dojrzałości (oryginał); 4. świadectwo chrztu; 5. świadectwo bierzmowania; 6. świadectwo ślubu kościelnego rodziców; 7. opinię księdza proboszcza; 8. opinię
katechety; 9. opinię i listy polecające kapłanów, którzy pomagali kandydatowi zaangażowanemu w ruchy i stowarzyszenia katolickie w rozpoznaniu powołania; 10. aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia i
zdatności kandydata do podjęcia studiów; 11. 5 fotografii.
Egzamin wstępny w roku bieżącym odbędzie się 25 czerwca (poniedziałek), godz. 8.30, w Wyższym Seminarium Duchownym, ul. Zamkowa 5, 37-700 Przemyśl.
Pomóż w rozwoju naszego portalu