Reklama

Niedziela Legnicka

Św. Rita jest już w Legnicy

Kult św. Rity jest coraz bardziej znany i rozpowszechniany w Diecezji Legnickiej. Po Tomaszowie Bolesławieckim i Bogatyni tym razem relikwie tej wyjątkowej włoskiej Świętej, patronki spraw trudnych i problemów małżeńskich dotarły do legnickiej Katedry.

[ TEMATY ]

św. Rita

Monika Łukaszów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W poniedziałkowe południe, 22 maja, podczas Mszy św. nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii tej Świętej do świątyni. Uroczystości przewodniczył ks. Robert Kristman, proboszcz Katedry.

- Jesienią ubiegłego roku odbyliśmy parafialną pielgrzymkę do Włoch, podczas której odwiedziliśmy Casci, miejscowość związaną z kultem św. Rity. To wyjątkowa Święta, której kult jest bardzo żywy, nie tylko we Włoszech, ale i na całym świecie. Odwiedzając to miejsce poczyniliśmy starania, aby również i u nas kult tej Świętej się rozwinął. I się udało. Dzisiaj uroczyście wprowadzamy relikwie do naszej świątyni. Relikwie św. Rity, będą obecne w Katedrze przez cały czas. Planujemy też, każdego 22 dnia miesiąca wprowadzić nabożeństwo do tej Świętej. Będziemy też błogosławić róże – mówi ks. Kristman. - Ona przylgnęła do Jezusa całkowicie. To, co dla wielu było przekleństwem dla niej było perłą. To, co dla nas czasami może być przekleństwem, może być perłą. O to niech się św. Rita dla nas modli – dodaje ks. Robert.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

We wspólnej modlitwie więzło udział wielu parafian, większość z nich przyniosła ze sobą róże, które na koniec Eucharystii zostały poświęcone.

Relikwie św. Rity, które dotarły do Legnicy to fragment habitu Świętej. Jej ciało, bowiem mimo upływu 560 lat od momentu śmierci, pozostaje w nienaruszonym stanie. W ikonografii przedstawiana, jako sprawczyni cudów pokoju. Święta Rita jest też opisywana, jako mistyczka. W czasie życia zakonnego otrzymała jeden stygmat cierpienia Jezusa – otwartą ranę na czole po cierniu z korony.

Rita z Casci zmarła 22 maja w 1457 roku w opinii świętości. W tym dniu w wielu kościołach na świecie uroczyście obchodzi się jej wspomnienie. Przynoszone są właśnie róże, które związane są z historią jej życia. Jak podają legendy w środku zimy, kilka miesięcy przed śmiercią Rita poprosiła jedną z sióstr, żeby przyniosła jej z ogrodu kwiat róży. I ta znalazła wśród śniegu piękną czerwoną różę. Kult św. Rity jest bogaty w przesłania i symbole m.in. kolec z korony cierniowej symbolizuje życie ludzkie pełne cierpienia, zaś kwitnąca róża jest symbolem nadziei na przezwyciężenie trudności.

2017-05-24 13:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyprasza potrzebne łaski

Niedziela zamojsko-lubaczowska 5/2022, str. I

[ TEMATY ]

św. Rita

Ks. Krzysztof Hawro/Niedziela

Figura św. Rity w zamojskiej świątyni

Figura św. Rity w zamojskiej świątyni

Styczeń był kolejnym miesiącem, kiedy wierni z naszej diecezji oddali cześć św. Ricie.

W życie wspólnoty parafialnej Świętej Bożej Opatrzności na Zamojskiej Karolówce, a nawet w życie całej Zamojszczyzny, każdy 22. dzień miesiąca wpisał się już na stałe, jako czas szczególnej modlitwy zanoszonej przez wstawiennictwo św. Rity, patronki spraw trudnych i beznadziejnych, po ludzku niemożliwych, wstawienniczki matek i kobiet we wszystkich sytuacjach życiowych, której relikwie wprowadzone zostały do zamojskiej świątyni 22 października 2017 r. Nabożeństwa do św. Rity to chwile spędzone na wspólnej modlitwie, słuchaniu słowa Bożego i dziękczynieniu, bo św. Rita to wyjątkowa patronka, a łaski, które wyprasza, są nie do wytłumaczenia.
CZYTAJ DALEJ

Gdzie w Polsce można zobaczyć kwietne dywany na procesji Bożego Ciała?

2026-06-03 20:22

[ TEMATY ]

procesja Bożego Ciała

kwietne dywany

www.zalesieslaskie.pl

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Piękne kompozycje kwiatowe, układane z wyjątkowym przepychem w kilku polskich parafiach, stanowią nie tylko dopełnienie tradycji i oprawę uroczystej procesji, ale są również atrakcją dla turystów. Jutro 4 czerwca obchodzona będzie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało.

Kolorowe płatki róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ścięta trawa - ma być kolorowo, pachnąco i pięknie! W Spycimierzu (woj. łódzkie), Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce (woj. opolskie) kultywowana jest tradycja obchodzenia Bożego Ciała związana z tworzeniem kwietnych dywanów. Poza Spycimierzem tradycja układania w Boże Ciało kwietnych dywanów kultywowana jest także na Opolszczyźnie - w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce. Piękne kompozycje kwiatowe, układane rokrocznie w tych parafiach, stanowią nie tylko dopełnienie tradycji i oprawę uroczystej procesji, ale są również atrakcją dla turystów, wpisaną w niematerialne dziedzictwo kulturowe.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Bartosz Sobczyk – były piłkarz Stali Mielec, dziś gra w... drużynie Pana Boga

2026-06-04 22:17

[ TEMATY ]

kapłaństwo

piłkarze

Diecezja Tarnowska

Ks. Bartosz Sobczyk (w centrum)

Ks. Bartosz Sobczyk (w centrum)

Bartosz Sobczyk - wychowanek Stali Mielec - po raz pierwszy w karierze został włączony do seniorskiego zespołu w sezonie 2019/2020, kiedy zagrał w podstawowym składzie w Pucharze Polski przeciwko Olimpii Grudziądz. 20-letni wówczas piłkarz rozegrał 59 minut i został zmieniony przez Kristiana Getingera. 

Teraz w jego życiu nadszedł czas na rozpoczęcie nowego etapu. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Miasta Mielec na Facebooku, młody mężczyzna postawił na kapłaństwo. W ubiegłą sobotę wraz z 13 innymi diakonami przyjął święcenia kapłańskie w diecezji tarnowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję