Reklama

Pielgrzymka do Rzymu

„Ad limina apostolorum”

Niedziela w Chicago 25/2004

Kard. Francis George i biskupi pomocniczy archidiecezji chicagowskiej podczas prywatnej audiencji u Ojca Świętego

Kard. Francis George i biskupi pomocniczy archidiecezji chicagowskiej podczas prywatnej audiencji u Ojca Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraz z kard. Francisem Georgem, mną i czterema innymi biskupami pomocniczymi archidiecezji chicagowskiej oraz biskupami z naszego regionu (stany Illinois, Wisconsin i Indiana) przebywaliśmy w Rzymie w dniach od 23 do 30 maja br. na naszej pielgrzymce ad limina apostolorum. Co pięć lat biskupi są oczekiwani w Świętym Miejscu, aby przedstawić raport dotyczący warunków i działań w swoich diecezjach. Podczas tygodniowego pobytu w Rzymie celebrowaliśmy Mszę św. przy konfesji św. Piotra w Bazylice św. Piotra i przy konfesji św. Pawła w Bazylice św. Pawła za Murami. Jako następcy Apostołów, wszyscy biskupi idą ich śladami, tak więc i my odmówiliśmy Apostolskie Wyznanie Wiary przy ich grobach, by wyrazić jej ciągłość. Modliliśmy się w intencjach naszego apostolskiego duszpasterstwa. Spotkaliśmy się z różnymi przedstawicielami dykasterii w Watykanie i oczywiście z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.
Z Papieżem spotkaliśmy się dwukrotnie. We wtorek 25 maja kard. George i biskupi pomocniczy z Chicago uczestniczyli w prywatnej audiencji. Miałem okazję wspomnieć Ojcu Świętemu o naszym Seminarium w Chicago im. bp. Alfreda Abramowicza. Papież od razu przypomniał sobie imię swojego starego przyjaciela - bp. Abramowicza i był bardzo zainteresowany szkołą, w której uczy się kandydatów z Polski języka angielskiego i kultury amerykańskiej, zanim rozpoczną naukę w Seminarium w Mundelein, by stać się kapłanami archidiecezji chicagowskiej.
W piątek 28 maja wszyscy biskupi z naszego regionu spotkali się z Ojcem Świętym.
Kard. George przemawiał w imieniu wszystkich biskupów z naszej grupy. W swoich uwagach Ksiądz Kardynał powiedział: „W naszej części Stanów Zjednoczonych katolicy stanowią 10-15% społeczeństwa w niektórych diecezjach, a ponad 40% w innych. Katolicy mieszkają tu już od ponad 300 lat, na długo zanim ten region był częścią Stanów Zjednoczonych, ponieważ przodkowie większości z nich przyjechali jako emigranci z Europy w XIX i XX w. Wielu obecnych emigrantów łączy się z nimi, szczególnie z Europy Wschodniej, Ameryki Łacińskiej czy z różnych części Azji”. Kontynuując kard. George powiedział: „Wciąż borykamy się ze znalezieniem odpowiedniego podejścia do ewangelizacji, które otworzyłoby naszą kulturę i nasz kraj na Ducha Świętego i na drogę wyznania chrześcijańskiego. W poświęcaniu się na nowo tej misji, Ojcze Święty, dziękujemy Bogu za Twoje duszpasterstwo jako kapłana Chrystusa, następcy św. Piotra, i prosimy Cię o modlitwy i błogosławieństwo”.
Ojciec Święty skierował do biskupów słowa: Kościół w Stanach Zjednoczonych wraz z jego imponującą siecią instytucji edukacyjnych i charytatywnych jest wyzwaniem dla ewangelizacji kultury, mogącym wydobyć mądrość płynącą z Ewangelii „rzeczy zarówno nowych i starych” (Mt 13, 52). Wzywa się, aby odpowiedzieć na głębokie potrzeby religijne i aspiracje społeczeństwa będącego coraz bardziej w niebezpieczeństwie zapominania o swoich duchowych korzeniach i poddającego się czysto materialnej i bezdusznej wizji świata. Podjęcie takiego wyzwania będzie wymagało realnego i zrozumiałego odczytywania „znaków czasu”, aby rozwinąć przekonującą wizję wiary katolickiej i przygotować szczególnie młode pokolenie na dialog ze współczesnym społeczeństwem o przesłaniu Chrystusowym i jego odniesieniu do budowania większej sprawiedliwości, ludzkiego i pokojowego świata.

Tłumaczenie: Aleksandra Felenzer

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

List KEP z okazji 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w rzymskiej Synagodze Większej

2026-03-21 18:26

[ TEMATY ]

KEP

św. Jan Paweł II

judaizm

Vatican Media

Wizyta Jana Pawła II w rzymskiej Synagodze Większej 13 kwietnia 1986 r.

Wizyta Jana Pawła II w rzymskiej Synagodze Większej 13 kwietnia 1986 r.

13 kwietnia br. minie czterdzieści lat od dnia, gdy biskup Rzymu, następca św. Piotra, po raz pierwszy od czasów apostolskich przekroczył próg żydowskiego domu modlitwy – przypominają biskupi w Liście Konferencji Episkopatu Polski z okazji 40. rocznicy wizyty Jana Pawła II w rzymskiej Synagodze Większej.

Biskupi zaznaczyli w Liście, że wizyta w rzymskiej Synagodze nie byłaby możliwa, gdyby nie przyjęcie przez Sobór Watykański II, 8 października 1965 roku, deklaracji „Nostra aetate” („W naszych czasach”), mówiącej o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich. „Znalazły się w niej słowa, które stały się punktem zwrotnym w stosunkach między Kościołem katolickim a Żydami i judaizmem. Do nich właśnie odniósł się św. Jan Paweł II w swoim przemówieniu w rzymskiej synagodze” – przypominają biskupi i cytują je: „Po pierwsze, Kościół Chrystusowy odkrywa swoją więź z judaizmem, wgłębiając się we własną tajemnicę. Religia żydowska nie jest dla naszej religii zewnętrzna, lecz w pewien sposób wewnętrzna. Mamy zatem z nią relacje, jakich nie mamy z żadną inną religią. Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”.
CZYTAJ DALEJ

Kielce: młodzież pamięta o zmarłym 33-letnim księdzu

2026-03-21 12:04

[ TEMATY ]

Kielce

wspomnienie

diecezja.kielce.pl

O zmarłym nagle 20 marca 2025 r. w wieku zaledwie 33 lat śp. ks. Stanisławie Lodzińskim pamięta młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, której zmarły był liderem i wzorem, jako asystent diecezjalny stowarzyszenia. Młodzi ludzie zapraszają w niedzielę 22 marca na Msze św. w jego intencji, w rodzinnym Bodzentynie zmarłego kapłana (godz. 10) oraz w Chęcinach (godz. 10.30), gdzie był wikariuszem.

Ponadto Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zaprasza do obejrzenia filmu, w którym młodzi oraz księża dzielą się swoimi wspomnieniami: instagram.com. „Materiał ten jest nie tylko świadectwem pamięci o księdzu Stasiu, ale także wyrazem wdzięczności za jego życie, dobro pozostawione w sercach wielu ludzi oraz za jego oddanie i poświęcenie dla KSM-u” - podkreśla młodzież.
CZYTAJ DALEJ

26-letni kleryk umiera, pozostawiając po sobie imponujący testament duchowy

2026-03-21 18:50

[ TEMATY ]

świadectwo

igorpavantres Instagram

Igor Pavan Tres

Igor Pavan Tres

„Ofiaruję swój krzyż za Kościół święty, za Papieża, za mojego biskupa diecezjalnego, za duchowieństwo, za nawrócenie grzeszników, za dusze czyśćcowe i za prześladowanych chrześcijan” – napisał w swoim duchowym testamencie Igor Pavan Tres.

Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Igor Pavan Tres (@igorpavantres)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję