Reklama

Polska

Modlitwa o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia w 116. rocznicę jego urodzin

– Kard. Stefan Wyszyński to filar Kościoła w Polsce. Zachęcam wszystkich do modlitwy o jego rychłą beatyfikację – zachęca rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. W czwartek przypada 116. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia. O jego beatyfikację wierni będą modlić się m.in. w rodzinnej parafii w Zuzeli oraz w bazylice archikatedralnej w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Życiorys kard. Wyszyńskiego jest dość dobrze znany, ale jednym z wydarzeń, o którym niewiele osób wie jest fakt, że prymas August Hlond sugerował przed śmiercią, aby to właśnie on był jego następcą. Informacja ta została przekazana przez sekretarza kard. Hlonda ks. Antoniego Baraniaka do Stolicy Apostolskiej. Prymas Hlond dostrzegł w kard. Wyszyńskim człowieka, który poprowadzi Kościół w Polsce w mrocznych czasach totalitaryzmu walczącego z religią” – podkreśla ks. Rytel-Andrianik.

W dniu rocznicy urodzin prymasa przypomina, że jego proces beatyfikacyjny jest w zaawansowanej fazie. „Kard. Wyszyński to filar Kościoła w Polsce, człowiek niezłomny i odważny świadek wiary w najtrudniejszych warunkach reżimu komunistycznego” – dodał rzecznik Episkopatu, zachęcając do modlitwy o jego rychłą beatyfikację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak co roku 3 sierpnia w archikatedrze warszawskiej na Starym Mieście podczas Mszy św. o godz. 19.00 wierni będą modlić się o beatyfikację kard. Wyszyńskiego.

Uroczystości połączone z modlitwą o beatyfikację zaplanowano również w miejscu urodzin Prymasa Tysiąclecia – Zuzeli. Jak przypomina proboszcz tamtejszej parafii ks. Jerzy Krysztopa, 3 sierpnia to nie tylko dzień urodzin kard. Wyszyńskiego – to również dzień jego imienin oraz rocznica święceń kapłańskich.

Główne uroczystości z tej okazji w Zuzeli będą miały miejsce w najbliższą niedzielę. Uroczysta Msza św. rozpocznie się o godz. 12.00. Przewodniczyć jej będzie biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Uroczystości prymasowskie połączone będą z odpustem parafialnym Przemienienia Pańskiego.

– Przybywanie do Zuzeli niech będzie inspiracją do zgłębiania osoby i nauczania świętego kapłana i wielkiego Polaka, któremu Kościół w Polsce tyle zawdzięcza, Kościół powszechny, nasza ojczyzna i jednocząca się Europa – mówił ks. Krysztopa, który parafian, gości i pielgrzymów zaprasza do wspólnej modlitwy. Zachęca też do udziału w uroczystościach oraz do odwiedzenia miejsca urodzin i pierwszych lat życia Prymasa Tysiąclecia.

Reklama

Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, przyszedł na świat 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli, na pograniczu Mazowsza i Podlasia (w powiecie Ostrów Mazowiecka), na terenie obecnej diecezji łomżyńskiej. Wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 roku został wyświęcony na kapłana. W latach 1948-1981 pełnił posługę prymasowską, był jednocześnie arcybiskupem metropolitą w Gnieźnie i w Warszawie. Pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, miał również uprawnienia legata papieskiego.

W 1953 r. został aresztowany i internowany przez ówczesne władze komunistyczne. Jest m.in. autorem tekstu odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. jako Jasnogórskie Śluby Narodu. Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.

2017-08-03 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień beatyfikacji kard. Wyszyńskiego wielkim świętem Kościoła w Polsce

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

„Cieszymy się z tak bliskiego dnia beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Będzie to wielkie święto dla Kościoła w Polsce i całej naszej Ojczyzny” – powiedział abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu z radością przyjął informację, że beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku w Warszawie.

Jednocześnie abp Stanisław Gądecki przypomniał, że Prymas Tysiąclecia był przez 33 lata Przewodniczącym Episkopatu Polski. Podkreślił, że kard. Wyszyński był mężnym świadkiem wiary. „To duchowny, który zaraz po Bogu najbardziej kochał Polskę i nie szczędził sił, by głosić Ewangelię i upominać się o prawdę, nawet za cenę wolności, czy życia”- powiedział abp Gądecki. Przewodniczący Episkopatu wyraził nadzieję, że dzień beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego połączy wszystkich w modlitwie i radości. Podkreślił: „Mamy w niebie Orędownika, który powtarzał +Od siebie trzeba wymagać najwięcej+. Niech wspiera nas w codziennym dążeniu do Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

A.Duda: budowanie bezpieczeństwa wymaga "absolutnej współpracy" między władzami w Polsce

2024-05-15 12:57

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Katar

PAP/Marcin Obara

Budowanie bezpieczeństwa wymaga "absolutnej współpracy" między władzami w Polsce - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda podczas briefingu prasowego w Dausze.

Prezydent, który przebywa w Katarze, podkreślił podczas spotkania z polskimi mediami, że najważniejszą kwestią, która w tym momencie wymaga "absolutnej współpracy pomiędzy władzami w Polsce", jest budowanie bezpieczeństwa na wszelkich możliwych polach, w tym bezpieczeństwa granic czy bezpieczeństwa energetycznego.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję