Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław: abp Kupny ustanowił Medal Świętej Jadwigi

Dziś abp Józef Kupny ogłosił dekret ustanawiający Medal Świętej Jadwigi Śląskiej. To najwyższe odznaczenie, które w archidiecezji wrocławskiej będą mogły otrzymać osoby świeckie i konsekrowane, a także instytucje i osoby prawne.

[ TEMATY ]

Wrocław

abp Józef Kupny

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Data ustanowienia odznaczenia nie jest przypadkowa, jako, że w archidiecezji wrocławskiej trwa Rok Jadwiżański, związany z obchodami 750. rocznicy kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej, Centralne obchody są przewidziane na 14 i 15 października w Międzynarodowym Sanktuarium w Trzebnicy. Wówczas zostaną wręczone pierwsze medale.

– Ksiądz arcybiskup chciał, by wiadomość o ustanowieniu odznaczenia dotarła do mieszkańców Dolnego Śląska z pewnym wyprzedzeniem, tak by mogli oni zgłosić kandydatów do odznaczenia – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik metropolity wrocławskiego. Dodaje przy tym, że mogą to być osoby bądź instytucje wyróżniające się na polu działalności charytatywnej, kulturalnej, katechetycznej, duszpasterskiej, ewangelizacyjnej, a także aktywnie uczestniczące w życiu religijnym swoich wspólnot.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dekret mówi o „zasługach w budowaniu Królestwa Bożego” w naszej archidiecezji, co stanowi bardzo szeroką formułę i oznacza, że odznaczone mogą zostać np. osoby pracujące na rzecz chorych, cierpiących i potrzebujących pomocy, ale także zaangażowane w różny sposób w życie swoich parafii. Jednym słowem: każdy, kto wnosi w ten świat ziarna Ewangelii – zaznacza ks. Kowalski.

- Zgodnie z dekretem z umotywowanym wnioskiem o przyznanie medalu do arcybiskupa wrocławskiego może wystąpić kustosz sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy, a także każda kościelna osoba prawna, dołączając opinię proboszcza parafii, w której zamieszkuje osoba przedstawiona do odznaczenia – mówi rzecznik metropolity, podkreślając, iż medal może być przyznany jedynie osobom o nienagannym życiu religijnym i moralnym. W przypadku zaś instytucji ich cele statutowe i działalność muszą być zgodne z nauczaniem Kościoła.

Odznaką Medalu Świętej Jadwigi jest okrągły medal. W środku znajduje się wypukły wizerunek św. Jadwigi, trzymającej w dłoni Bazylikę Trzebnicką. Na obrzeżu znajduje się napis „Święta Jadwiga Śląska”. Rewers medalu składa się z wypukłego herbu archidiecezji wrocławskiej oraz napisu „Archidiecezja Wrocławska”. Odznaczenie zawieszone jest na czerwono-żółtej wstążce.

2017-09-01 13:47

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny po wizycie prezydium KEP w Watykanie: wróciliśmy do Polski z poczuciem ogromnego wsparcia

“Wróciliśmy do Polski z poczuciem ogromnego wsparcia w Rzymie” - powiedział abp Józef Kupny. W rozmowie z KAI wiceprzewodniczący KEP wspomniał spotkania z papieżem Franciszkiem i watykańskimi Dykasteriami. Wśród omawianych w Watykanie tematów były m.in. sytuacja w Polsce, w tym lekcje religii w szkołach i formacja kapłańska, wsparcie dla Ukrainy, obchody Roku Jubileuszowego oraz rocznica pamiętnego listu biskupów polskich do niemieckich.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w składzie: abp Tadeusz Wojda SAC - przewodniczący KEP, abp Józef Kupny - zastępca przewodniczącego KEP i bp Marek Marczak - sekretarz generalny KEP, odwiedziło niektóre Dykasterie watykańskie oraz spotkało się z papieżem Franciszkiem. Wizyta w Watykanie miała związek z reformą Kurii Rzymskiej, wprowadzoną w 2022 roku konstytucją apostolską Praedicate Evangelium.
CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święty

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław
Święty Wacław był Czechem. Jest głównym patronem naszych południowych sąsiadów, czczonym tam jako bohater narodowy i wódz. Był królem męczennikiem, a więc osobą świecką, nie duchowną, i to piastującą niemal najwyższą godność w narodzie i w państwie. Jest przykładem na to, że świętość życia jest nie tylko domeną osób duchownych, ale może być także zrealizowana na najwyższych stanowiskach społecznych. Nie mamy dokładnych danych dotyczących życia św. Wacława. Jego postać ginie w mrokach historii. Historycy wysuwają różne hipotezy co do jego życia. Jest pewne, że Wacław odziedziczył po ojcu tron królewski. Podobno był dobrym, walecznym rycerzem, co nie przeszkadzało mu być także dobrym i wrażliwym na ludzką biedę. Nie jest znana przyczyna jego konfliktu z bratem Bolesławem, który stał się jego zabójcą i następcą na tronie. Nie znamy też bliżej natury i rozwoju konfliktów wewnętrznych oraz ich związków z polityką wobec sąsiadów, które wypełniły jego krótkie rządy i które były prawdopodobnie tłem bratobójstwa. Śmierć Wacława nastąpiła 28 września 929 lub 935 r. w Starym Bolesławcu. Kult Wacława rozwinął się zaraz po jego śmierci. Ciało męczennika przeniesiono do ufundowanego przez niego praskiego kościoła św. Wita. Wczesna cześć znalazła wyraz w bogatym piśmiennictwie poświęconym świętemu. Kult Wacława rozszerzył się z Czech na nasz kraj, zwłaszcza na południowe tereny przygraniczne. Zadziwiające, że Katedra na Wawelu otrzymała jego patronat. Także wspaniały kościół św. Stanisława w Świdnicy ma go jako drugorzędnego patrona.
CZYTAJ DALEJ

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię św. podczas Eucharystii?

2025-09-27 20:03

[ TEMATY ]

Eucharystia

Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików.

Nieprawda. W 1986 r. Krajowa Konferencja Biskupów Katolickich opracowała wytyczne dotyczące otrzymywania Komunii św., które zostały wydrukowane na tylnej okładce wielu mszalików: „Katolicy w pełni uczestniczą w Eucharystii, kiedy otrzymują Komunię św., wypełniając nakaz Chrystusa o spożywaniu Jego Ciała i piciu Jego Krwi. Osoba przystępująca do Komunii św. nie może być w stanie grzechu ciężkiego, musi powstrzymać się od jedzenia na godzinę przed przystąpieniem do Komunii i dążyć do życia w miłości i zgodzie z bliźnimi. Osoby pozostające w stanie grzechu ciężkiego muszą najpierw pojednać się z Bogiem i z Kościołem w sakramencie pokuty. Częste przystępowanie do sakramentu pokuty jest zalecane dla wszystkich wiernych”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję