Reklama

Niedziela Małopolska

Do katedry wawelskiej powróciło pięć odnowionych sarkofagów królewskich

Do katedry na Wawelu powróciło dzisiaj pięć odnowionych w tym roku sarkofagów królewskich. Renowacji poddano sarkofagi królowych: Anny Habsburżanki i Barbary Zapolyi, królewny Anny Marii Wazy i królewicza Aleksandra Karola Wazy oraz sarkofag ze szczątkami króla Stanisława Leszczyńskiego. Największym wyzwaniem dla specjalistów okazała się konserwacja sarkofagu królewicza Aleksandra Karola Wazy, do której wykorzystano laserową metodę czyszczenia cyny.

[ TEMATY ]

Wawel

Mazur/episkopat.pl

- To bardzo cieszy, że po okresie wytężonej pracy i konserwacji sarkofagów jak i całej krypty możemy się spotkać aby przedstawić wyniki tego wysiłku, trudu i doświadczenia – mówił dziennikarzom ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry wawelskiej.

Cztery sarkofagi wykonane z cyny były odnawiane w pracowni Agnieszki i Tomasza Trzosów w Tychach. - Sarkofagi zostały oczyszczone z produktów korozji, naprawiono uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia oraz zagięcia, a żelazne konstrukcje umieszczone w sarkofagach w latach 30. zostały zastąpione nowymi, dopasowanymi indywidualnie do każdego z nich i zrobionymi ze stali nierdzewnej – mówiła Agnieszka Trzos. Z kolei złocone fragmenty dekoracji na sarkofagach zostały pokryte 24-karatowym złotem.

Dodatkowo zbudowano specjalną konstrukcję ze stali nierdzewnej, która wzmacnia sarkofag. - Cyna była czyszczona metodami chemicznymi, a w przypadku wnętrza sarkofagu Aleksandra Karola Wazy, które było pokryte bardzo grubą warstwą tlenków, podjęliśmy także próby jej czyszczenia tzw. suchym lodem oraz przy użyciu urządzeń laserowych różnej mocy – mówił Tomasz Trzos. - Po wielu nieudanych próbach udało nam się opracować bezpieczną i skuteczną metodę laserową wykonywania takich zabiegów, jednak jest ona wciąż bardzo droga – podkreślił.

Reklama

Odnowieniem sarkofagu króla Stanisław Leszczyńskiego zajmował się konserwator dzieł sztuki dr Ignacy Jakubczyk. Dzięki tym pracom zostały przywrócone wszystkie utracone wcześniej elementy dekoracyjne m.in. girlandy, rozetki jak również korona na wieku. Sarkofag króla będzie prezentowany w nowej formie, na podwyższeniu, bez drewnianego, przeszklonego i złoconego relikwiarza.

Prace trwały także w krypcie, w której znajdują się sarkofagi, nazywaną potocznie Kryptą Zygmuntowską. W czasie gdy odnawiane były sarkofagi, skuto tam tynki na wysokości ponad metra i odkryto, że pod nimi zachował się fragment murów przedromańskiej świątyni, pierwszej, która była zbudowana w drugiej połowie XI wieku i została zastąpiona przez budowlę romańską. Renowacja królewskich sarkofagów znalazła się wśród 11 przedsięwzięć uznanych przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa za projekty kluczowe Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w latach 2017-2019. Na ten cel przeznaczono przez SKOZK ponad 3,12 mln zł.

W 2015 roku przeprowadzono konserwację sarkofagu Stefana Batorego, a w 2016 roku Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki. W kolejnych latach zaplanowano odnowienie sarkofagu m. in. marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.

2017-12-12 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To są przestrzenie wyobrażone

2020-08-12 08:35

Niedziela małopolska 33/2020, str. III

[ TEMATY ]

Wawel

archeologia

Archiwum Marii Fortuny-Sudor

Pozostałości średniowiecznych budowli sakralnych na wzgórzu wawelskim uświadamiają nam także nasze chrześcijańskie korzenie

– Po raz pierwszy w historii Zamku Królewskiego na Wawelu udostępniamy przestrzeń rezerwatu archeologicznego, który stanowią pozostałości romańskiego kościoła św. Gereona, przekształconego później w kaplicę św. Marii Egipcjanki – powiedział dziennikarzom Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Dyrektor poinformował, że przed pandemią Wawel zwiedzało 80% turystów zagranicznych i 20% Polaków, natomiast obecnie te proporcje są odwrócone. Zauważył: – Okazuje się, że dla Polaków, dla krakowian, Wawel nadal stanowi miejsce szczególne. Podkreślił, że na plenerowej trasie „Ogrody, dziedzińce, kościół św. Gereona” zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć miejsca dotąd niedostępne. Obok wspomnianych pozostałości budowli sakralnych w ramach trasy będzie można zwiedzić m.in. Dziedziniec Batorego, Dziedziniec Arkadowy, sień zwaną Tatarską oraz Ogrody Królewskie.

CZYTAJ DALEJ

Bejrut: pielęgniarka uratowała w chwili wybuchu troje wcześniaków

2020-08-12 10:25

[ TEMATY ]

pomoc

Twitter

Zdjęcie nieznanej pielęgniarki z uniwersyteckiego Szpitala św. Jerzego w Bejrucie, która uratowała troje wcześniaków z neonatologicznego oddziału intensywnej terapii, obiegło cały świat, stając się ilustracją bohaterskiego czynu w obliczu niespotykanej tragedii. Eksplozja w stolicy Libanu, do której doszło 4 sierpnia, zamieniała miasto w ruinę. W wyniku wybuchu ginęło co najmniej 220 osób, 7 tys. mieszkańców zostało rannych i około 300 tys. ludzi straciło dach nad głową.

Zdjęcie niezidentyfikowanej pielęgniarki trzymającej na rękach troje wcześniaków, rozmawiającej przez telefon, zrobił fotograf Bilal Jawich. W rozmowie z CNN Arabic przyznał, że był „zdumiony, gdy zobaczył pielęgniarkę trzymającą trzy noworodki. „Dostrzegłem spokój pielęgniarki, który kontrastował z otaczającą zaledwie metr dalej atmosferą” – zrelacjonował. „Wyglądała jakby posiadła ukrytą moc, która dała jej samokontrolę i zdolność, by uratować te dzieci” – dodał dziennikarz, który później rozmawiał z uwiecznioną na zdjęciu bohaterką. Okazało się, że w chwili wybuchu była na oddziale położniczym. Straciła przytomność. Gdy się ocknęła, zdała sobie sprawę, że niesie ze sobą trójkę przedwcześnie urodzonych dzieci. Noworodki trafiły potem do innego szpitala.

W wyniku eksplozji zginęło cztery pielęgniarki i co najmniej 13 pacjentów Szpitala św. Jerzego w Bejrucie, z kolei w Hopital des Soeurs du Rosaire jedna pielęgniarka zginęła, a druga ma połamane nogi.

„Wszystkie windy są zepsute. Respiratory, monitory, drzwi - wszystko jest zniszczone” – powiedział dr Joseph Elias, szef działu kardiologii w Hopital des Soeurs du Rosaire, tłumacząc dziennikarzom, jak pacjenci musieli zostać przeniesieni do innych nieuszkodzonych szpitali, a ciężko ranni byli leczeni na korytarzach i parkingach.

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny wypadek w Tatrach - zginął ksiądz

2020-08-12 21:39

[ TEMATY ]

śmierć

Tarnów

KSM Tarnów

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, iż dzisiaj w tragicznym wypadku w Tatrach zginął Ksiądz Jaromir Buczak - Asystent Oddziału KSM Trzciana.

Księże Jaromirze, dziękujemy za zawsze otwarte i radosne serce, a także nieustanną gotowość i świadectwo swojego życia. Spoczywaj w pokoju.

Z serca prosimy Was wszystkich o modlitwę - w intencji Duszy Śp. Księdza Jaromira, jak również w intencji wszystkich Jego Bliskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję