Reklama

10 lat szkoły salezjańskiej w Mińsku Mazowieckim

Wychowanie jest sprawą serca…

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

25 września tego roku Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Mińsku Mazowieckim świętowało 10. rocznicę powstania. Jest to pierwsza i jak dotąd jedyna szkoła katolicka w tym mieście.
Jej początki sięgają lipca 1993 r., kiedy to burmistrz miasta Zbigniew Grzesiak poprosił Towarzystwo Salezjańskie o utworzenie i prowadzenie placówki oświatowej. W lutym 1994 r. ks. Zbigniew Malinowski, inspektor Towarzystwa Salezjańskiego wydał dekret, w którym powoływał do istnienia Salezjańskie LO im. ks. Augusta Czartoryskiego. Pierwszym dyrektorem szkoły został ks. dr Krzysztof Lis. We wrześniu dwie pierwsze klasy liceum rozpoczęły naukę. Klas przybywało stopniowo. Od września 1996 r. uczyły się już trzy klasy pierwsze, a od 1999 r. kolejna klasa - z utworzonego Gimnazjum im. św. Jana Bosko. W 1997 r. ks. Lis rozpoczął rozbudowę szkoły. Kontynuował ją ks. Paweł Kasprzak, dyrektor szkoły od 1998 r. Zostało otwarte nowe piętro szkoły, wybudowano salę gimnastyczną, boisko, parking i drogę dojazdową, a także wyposażono dwie pracownie: fizyczno-chemiczną i biologiczną. Przebudowano ogrodzenie, a na terenie postawiono dwa pomniki: św. Jana Bosko i Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. W bieżącym roku obowiązki dyrektora szkoły przejął ks. Ryszard Woźniak.
Jubileusz dziesięciolecia szkoły rozpoczął się już w styczniu. Najpierw obchodzono uroczystość św. Jana Bosko, potem zorganizowano sesję naukową dla nauczycieli z powiatu. W kwietniu przedstawiciele szkoły brali udział w pielgrzymce do Rzymu na beatyfikację ks. Augusta Czartoryskiego, a w maju, w uroczystość Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, poświęcono figurę Matki Bożej. W czerwcu absolwent pierwszego rocznika, ks. Marek Grzegrzułka odprawił Mszę św. prymicyjną.
25 września odbyły się główne uroczystości jubileuszowe. Rozpoczęto je Mszą św., której przewodniczył bp Stanisław Kędziora. W homilii Ksiądz Biskup zachęcał młodzież, by kształtowała swoje życie według Bożej prawdy i dobra, by cieszyła się swoją młodością w taki sposób, aby Chrystus każdego dnia im błogosławił. Tylko wtedy młodość będzie owocna, jeśli zostanie zbudowana na mocnym fundamencie.
Po Mszy św. uroczyście podziękowano burmistrzowi miasta Zbigniewowi Grzesiakowi za inicjatywę utworzenia SLO. Następnie poproszono zaproszonych gości, by podzielili się swoimi refleksjami dotyczącymi szkoły, jej powstania. Głos zabrali m. in.: ks. inspektor Jan Niewęgłowski, przedstawiciele władz miasta i powiatu, kolejni dyrektorzy szkoły, a także Barbara Czartoryska, przez którą wspólnota szkolna ma poczucie więzi i łączności ze swoim Patronem. Wyrazy wdzięczności i życzenia urodzinowe złożyli także: ks. dziekan Stanisław Wołosiewicz, przedstawiciele rodziców i absolwentów i inni. Po życzeniach szkolny teatr „Nasz” zaprezentował krótką etiudę o dorastaniu. Dyrektor szkoły podziękował za życzenia i obecność gości na liturgii. Część mniej oficjalną - spotkania po latach absolwentów z wychowawcami i nauczycielami - zorganizowano w formie kawiarenek w salach szkolnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nazaret w Ewangelii Marka staje się miejscem szczególnego napięcia

2026-01-12 12:24

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Opowiadanie z końca 2 Księgi Samuela należy do epilogu (rozdz. 21-24), który domyka historię Dawida w świetle przymierza. Całe opowiadanie zaczyna się od wzmianki o gniewie Pana na Izraela. Grzech króla splata się tu z losem wspólnoty. Władza w Biblii niesie odpowiedzialność, nie przywilej. Król nakazuje spis Izraela i Judy. W świecie starożytnym spis służył wojsku i daninom. W Izraelu dotykał jeszcze głębiej, bo lud pozostawał własnością Pana. Tora łączy spis z motywem okupu za życie i ostrzega przed plagą (Wj 30,11-16). W tej perspektywie liczby odsłaniają pragnienie oparcia się na sile policzonej i przewidywalnej. Paralelny opis w 1 Księdze Kronik nazywa sprawcę pokusy „szatanem” (satan), przeciwnikiem, i odsłania warstwę duchowej walki.
CZYTAJ DALEJ

Będzie proces beatyfikacyjny s. M. Adelgundy Tumińskiej. Sprawdź, kim była!

2026-02-03 14:36

[ TEMATY ]

proces beatyfikacyjny

Siostra Maria Adelgund (Kunigunda) Tumińska

Diecezja pelplińska

Siostra Maria Adelgund (Kunigunda) Tumińska

Siostra Maria Adelgund (Kunigunda) Tumińska

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego 2026 r., Biskup Pelpliński ogłosił zamiar rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego siostry Marii Adelgund (Kunigundy) Tumińskiej. Franciszkanka poniosła śmierć męczeńską w 1945 roku w Chojnicach, oddając życie w obronie kobiet przed żołnierzami Armii Czerwonej.

Tegoroczny Dzień Życia Konsekrowanego w diecezji pelplińskiej ma wymiar szczególny. Wierni zgromadzeni w katedrze usłyszeli Edykt, w którym Biskup Diecezjalny oficjalnie poinformował o podjęciu kroków zmierzających do wyniesienia na ołtarze s. Adelgund, Franciszkanki od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym: Jezus pokazuje, że można być „mocarzem maleńkości”

2026-02-04 19:15

[ TEMATY ]

szpital

Kraków

Kard. Grzegorz Ryś

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Jezus pokazuje, że można być „mocarzem maleńkości”. To znaczy, można przeżywać trudne momenty w ten sposób, że one nie odbierają miłości. Myślę, że jedną z wielkich funkcji kaplicy w szpitalu to jest właśnie to. By człowiek, który dochodzi do swoich granic, mógł przyjść i odkryć tego Jezusa, który też dociera do takich momentów i w takich momentach pewnie ludzi najbardziej kochał - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas poświęcenia kaplicy w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II w Krakowie.

Kapelan szpitala, ks. Robert Stachowicz SDS wyjaśnił, że szpital posiada dwie kaplice, odpowiadające jego rozproszonej strukturze i potrzebom chorych. - Jedna kaplica pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa jest codziennie uczęszczana przez wiernych, którzy przychodzą w różnych sprawach do szpitala - zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję