Reklama

Przed koronacją obrazu Pajęczańskiej Matki Kościoła

Kościół w domu Matki

Niedziela częstochowska 1/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W każdą drugą sobotę miesiąca parafie archidiecezji częstochowskiej pielgrzymują do sanktuarium w Pajęcznie. Celem pielgrzymek jest duchowe przygotowanie wiernych Kościoła częstochowskiego się do uroczystej koronacji obrazu Pajęczańskiej Matki Kościoła.
11 grudnia 2004 r. odbyła się kolejna pielgrzymka, w której wzięli udział księża i wierni z dekanatów: praszkowskiego, mokrskiego, osjakowskiego i krzepickiego. Najpierw uczestnicy wysłuchali konferencji na temat historii Pajęczna, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów parafii i obrazu Pajęczańskiej Matki Kościoła. Ten słynący łaskami obraz, według badań, datowany jest na początek XVI wieku, bądź jego pierwsze ćwierćwiecze. Takie datowanie wynika przede wszystkim z faktu, że pajęczański obraz przynależy do tzw. Madonn Piekarskich (w naszej archidiecezji obrazy z grupy Madonn Piekarskich znajdują się też w Kłobucku, Koziegłowach i Krzepicach).
Po konferencji pielgrzymi uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu i nabożeństwie różańcowym, zanosząc swoje modlitwy do Maryi Matki Kościoła. Tytuł Matki Kościoła jest szczególnym przypomnieniem o obecności pośród ludu Bożego Niebieskiej Matki i Królowej, o Jej trosce i pomocy, z jaką przychodzi do każdego człowieka. Imię to jest jednak także wielkim zobowiązaniem. Wpatrując się w Maryję Matkę Kościoła w Jej pajęczańskim obrazie, pielgrzymi zobowiązali się w duchu do coraz większego zaangażowania się w życie Kościoła, do troski o postawę apostolską.
Przykładem takiego apostolskiego zaangażowania w trakcie pielgrzymki była postawa pajęczańskiej grupy Pomocników Matki Kościoła, która przygotowała dla wszystkich pątników gorącą herbatę.
Pielgrzymka zakończyła się uroczystą Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. inf. Marian Mikołajczyk. W kontekście zbliżającej się uroczystej koronacji Ksiądz Infułat powiedział, że koronujemy obrazy Matki Bożej, aby zaznaczyć w naszym ludzkim porządku, w ramach naszych ludzkich wyobrażeń tę chwałę, którą Maryja jest otoczona w niebie. Zgodnie ze zwyczajem Kościoła, koronuje się te obrazy czy figury Matki Bożej, które są otaczane szczególną czcią przez wiernych - zwłaszcza te, wokół których rozwinęła się pewna historia łask i dobrodziejstw, otrzymywanych w łączności z tym obrazem.
Opisywana pielgrzymka była okazją, by w sanktuarium Pajęczańskiej Matki Kościoła wierni z poszczególnych dekanatów mogli z ufnością wypraszać u Miłosiernego Boga potrzebne łaski za wstawiennictwem Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV: Przyszłość należy do ludzi pokoju

2026-04-13 12:51

[ TEMATY ]

podróż apostolska

Algieria

Leon XIV w Afryce

Vatican Media

Przyszłość należy do mężczyzn i kobiet – ludzi pokoju. Ostatecznie sprawiedliwość zawsze zatriumfuje nad niesprawiedliwością. Do przemocy nigdy nie będzie należało ostatnie słowo - wskazał Papież, pozdrawiając naród algierski przy Pomniku Męczenników „Maqam Echahid”.

Jak podkreśla Vatican News, przemówienie przy Pomniku Męczenników algierskich, którzy zginęli w walce o wyzwolenie spod kolonializmu francuskiego, to pierwszy po ceremonii powitania na lotnisku punkt pielgrzymki Ojca Świętego do Algierii.
CZYTAJ DALEJ

Finał IX edycji Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej – Biblista Junior

2026-04-13 18:12

[ TEMATY ]

Biblista Junior

Parafia Ducha Świętego w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

W finale Biblisty Juniora wzięły udział 54 osoby.

W finale Biblisty Juniora wzięły udział 54 osoby.

W jaki dzień Jezus uzdrowił człowieka z uschłą ręką? Po czym można poznać czy drzewo jest dobre czy złe? Na te i inne pytania musieli odpowiedzieć uczestnicy finału IX edycji Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej – Biblista Junior.

Finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej – Biblista Junior odbył się 13 kwietnia w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. Tematyką Biblisty Juniora dla klas IV – VI szkoły podstawowej była w tym roku Ewangelia wg św. Mateusza. - Ideą konkursu jest poznawanie Pisma Świętego – zauważa ks. dr Andrzej Maciejewski, organizator Diecezjalnych Konkursów Wiedzy Biblijnej:
CZYTAJ DALEJ

D. Trump: zrobiłem więcej dla Kościoła katolickiego niż jakikolwiek inny prezydent

2026-04-14 08:26

[ TEMATY ]

Donald Trump

Kościół Katolicki

Prezydent USA

100 lat

Papież Leon XIV

PAP

Prezydent USA Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump wyraził w poniedziałek przekonanie, że zrobił dla Kościoła katolickiego więcej niż jakikolwiek inny prezydent w ciągu ostatnich 100 lat. Dodał, że papież nie powinien angażować się w politykę. Wcześniej Leon XIV oznajmił, że nie boi się administracji USA.

Trump powiedział w poniedziałek stacji CBS News, że nie zamierza dzwonić do papieża, którego ostro skrytykował dzień wcześniej we wpisie na swojej platformie Truth Social. Przyznał, że opublikował post po obejrzeniu programu „60 minutes”, w którym przedstawiono dezaprobatę Leona XIV wobec masowych deportacji i wojny z Iranem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję