Reklama

Świat

Ojciec Święty wyświęci czterech biskupów

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

biskup

Watykan

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W najbliższą niedzielę, 6 stycznia Benedykt XVI wyświęci na biskupów czterech kapłanów, w tym swego osobistego sekretarza, ks. prał. Georga Gänsweina, którego mianował niedawno prefektem Prefektury Domu Papieskiego. Ponadto sakrę z rąk Ojca Świętego przyjmą nowy sekretarz Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej abp Angelo Vincenzo Zani oraz nuncjusze apostolscy: w Nikaragui - abp Fortunatus Nwachukwu i abp Nicolas Henry Marie Denis Thevenin (na razie bez przydzielonej konkretnej placówki).

Ks. Angelo Vincenzo Zani urodził się w Pralboino koło Brescii 24 marca 1950 r. W 1975 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po studiach na trzech uniwersytetach papieskich w Rzymie otrzymał doktorat z teologii i licencjat z nauk społecznych. Po powrocie do Brescii wykładał socjologię i socjologię religii na kilku miejscowych uczelniach, przyczynił się też do powstania Wyższego Instytutu Nauk Religijnych na tamtejszym Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W latach 1981-95 pracował w tamtejszej kurii biskupiej jako dyrektor biura ds. duszpasterstwa, sekretarz rady kapłańskiej i duszpasterskiej oraz jako szef biura ds. szkolnictwa. Był też delegatem Lombardzkiej Konferencji Biskupiej ds. duszpasterstwa w szkołach. Następnie stał na czele Krajowego Biura ds. Wychowania, Szkół i Uniwersytetów Włoskiej Konferencji Biskupiej.

W 2002 r. został podsekretarzem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. 9 listopada ub. roku Ojciec Święty mianował go arcybiskupem tytularnym Volturnum i sekretarzem tej dykasterii, którą od 15 listopada 1999 kieruje kard. Zenon Grocholewski.

Ks. Fortunatus Nwachukwu urodził się 10 maja 1960 w nigeryjskim mieście Ntigha. Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1984 i został inkardynowany dla diecezji Aba. Od 1 lipca 1994 pracuje w dyplomacji watykańskiej. Był na placówkach w Ghanie, Paragwaju i w Algierii oraz przy instytucjach ONZ w Genewie, a ostatnio działał w Sekcji Sekretariatu Stanu ds. Stosunków z Państwami. Od 4 września 2007 roku był szefem protokołu w Sekretariacie Stanu. Zna języki: angielski, włoski, niemiecki, hebrajski (współczesny), francuski, hiszpański i arabski. 12 listopada ub. roku Benedykt XVI mianował go arcybiskupem tytularnym Aquaviva i nuncjuszem apostolskim w Nikaragui (na miejsce Polaka abp. Henryka Nowackiego, mianowanego 28 czerwca ub.r. przedstawicielem papieskim w 5 krajach skandynawskich).

Reklama

Ks. Georg Gänswein urodził się 30 lipca 1956 r. w miejscowości Waldshut w Schwarzwaldzie jako najstarsze z pięciorga dzieci. Studiował we Fryburgu Bryzgowijskim i w Rzymie. Święcenia kapłańskie otrzymał 31 maja 1984 r. i należy do prezbiterium archidiecezji we Fryburgu Bryzgowijskim. Początkowo pracował w duszpasterstwie w swojej rodzimej archidiecezji, a następnie studiował prawo kanoniczne w Monachium. Był też asystentem naukowym w tamtejszym Instytucie Kanonicznym, po czym w 1993 r. otrzymał tytuł doktora prawa kanonicznego na Uniwersytecie Ludwika-Maksymiliana. W 1994 r. ks. Gänswein został osobistym referentem arcybiskupa Fryburga i proboszczem katedry.

W 1995 rozpoczął pracę w Kongregacji Kultu ds. Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a w rok później przeszedł do pracy jako referent do spraw niemieckich w Kongregacji Nauki Wiary. Od 2000 r. jest prałatem. Kiedy 6 stycznia 2004 wieloletni osobisty sekretarz kardynała Ratzingera ks. Josef Clemens przyjął sakrę biskupią i został sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich, jego zadania przejął prał. Gänswein. Od wyboru kard. J. Ratzingera na Stolicę Piotrową był osobistym sekretarzem papieża. 7 grudnia ub. roku Ojciec Święty mianował go arcybiskupem tytularnym Urbs Salvia i przełożonym Prefektury Domu Papieskiego. Obok niemieckiego i włoskiego zna także łacinę, francuski, angielski i hiszpański.

Zadaniem Prefektury Domu Papieskiego, którą kierował od 7 lutego 1998 do 23 listopada ub.r. Amerykanin abp James Michael Harvey, jest zapewnienie wewnętrznego porządku Domu Papieskiego oraz towarzyszenie Ojcu Świętemu zarówno w Pałacu Apostolskim jak i w jego podróżach. Ważną funkcją tego urzędu jest organizowanie i kierowanie audiencjami papieskimi, zarówno prywatnymi jak i ogólnymi.

Reklama

Arcybiskup-nominat Nicolas Henry Marie Denis Thevenin urodził się w Saint-Dizier (Francja) 5 czerwca 1958 r. W 1981 r. Ukończył Instytut Handlowy w Nancy. Następnie wstąpił do Wspólnoty św. Marcina - stowarzyszenia kapłanów i diakonów żyjących wspólnotowo i pełniących posługę w służbie diecezji. 4 lipca 1989 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Giovanniego Canestriego i został inkardynowany do archidiecezji genueńskiej. W 1992 rozpoczął przygotowanie do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej.

W 1994 wstąpił do dyplomacji watykańskiej, pracując kolejno w nuncjaturze apostolskiej w Indiach (1994-96), Zairze (1996-99), Belgii (1999-2000), Libanie (2000-02), na Kubie (2002-04) i w Bułgarii (2004-05). Od 2005 był pracownikiem Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. W 2007 r. podjął pracę w osobistym sekretariacie kardynała Tarcisio Bertone. 15 grudnia 2009 Benedykt XVI wyniósł go do godności protonotariusza apostolskiego de numero participantium i skierował do Prefektury Domu Papieskiego a 15 grudnia ub. roku mianował go arcybiskupem tytularnym Aclanum i nuncjuszem apostolskim. Obok francuskiego i włoskiego zna angielski, niemiecki, hiszpański i portugalski.

Niedzielna uroczystość będzie piątym tego rodzaju obrzędem w obecnym pontyfikacie. Benedykt XVI po raz pierwszy udzielił sakry biskupiej sześciu hierarchom 29 września 2007 r. Byli wśród nich jego osobisty sekretarz abp Mieczysław Mokrzycki, wcześniej pełniący tę posługę u boku bł. Jana Pawła II, obecnie arcybiskup metropolita lwowski, obecny przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi i prefekt Tajnego Archiwum Watykańskiego bp Sergio Pagano.

Reklama

Druga sakra odbyła się 12 września 2009 i przyjęło ją pięciu hierarchów, w tym nuncjusz w Libanie, a wcześniej asesor w watykańskim Sekretariacie Stanu, abp Gabriele Giordano Caccia oraz nuncjusz w Wenezueli, a wcześniej podsekretarz w Sekretariacie Stanu ds. Stosunków z Państwami abp Pietro Parolin.

Po raz trzeci Benedykt XVI konsekrował 5 lutego 2011 roku czterech hierarchów, m.n. sekretarza Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, Chińczyka z Hongkongu abp Savio Hon Tai-Fai SDB, sekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa, Hiszpana abp Celso Morga Iruzubietę oraz sekretarza Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Włocha abp Marcello Bartolucciego.

Przed rokiem papież udzielił sakry 6 stycznia 2012 nuncjuszowi apostolskiemu w Irlandii, Amerykaninowi abp. Charlesowi Johnowi Brownowi i Polakowi abp. Markowi Solczyńskiemu, który reprezentuje Ojca Świętego w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie.

Natomiast przed wyborem na Stolicę Piotrową kard. Joseph Ratzinger udzielił sakry biskupiej czterokrotnie. 12 maja 1984 przyjął ją nieżyjący już kard. Alberto Bovone, który w latach 1984-95 był sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary, a następnie prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych; 25 maja 2002 sakrę otrzymał biskup radomski Zygmunt Zimowski, który także pracował w Kongregacji Nauki Wiary, a od 2009 r. jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Kolejnym współpracownikiem ówczesnego prefekta też ważnej dykasterii, który przyjął sakrę z jego rąk 6 stycznia 2004, był jego były sekretarz osobisty, bp Josef Clemens, mianowany 23 listopada 2003 r. sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich. I jako ostatniego kard. Ratzinger konsekrował arcybiskupa włoskiej diecezji Chieti-Vasto, znanego teologa Bruno Forte - 8 września 2004 r.

2013-01-04 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski biograf zabrał głos w sprawie rzekomej przeprowadzki Benedykta XVI do Ratyzbony

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

@Mazur/Episkopat

Spekulacje o tym, że papież-senior Benedykt XVI mógłby na stałe przeprowadzić się do Ratyzbony to „czysty nonsens” – uważa autor obszernej biografii Josepha Ratzingera, Peter Seewald.

Spekulacje na temat ewentualnej przeprowadzki Benedykta XVI pojawiły się w Bawarii w związku z jego niespodziewaną wizytą u brata, ks. prał. Georga Ratzingera. Seewald w wypowiedzi dla „Passauer Neue Presse” zaznaczył, że spekulacje te są pozbawione wszelkich podstaw. „Z jednej strony, Joseph Ratzinger od dziesięcioleci mieszka w Rzymie, który stał się jego nowym domem. Z drugiej strony, ma tam swoją siedzibę jako papież-senior. Rzym jest centrum Kościoła, i chce tam być ze swoją modlitwą, jak to obiecał w dniu swojej rezygnacji z kontytuowania Posługi Piotrowej” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

[ TEMATY ]

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane:

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

- Pielgrzymowanie wpisane jest w charyzmat Zakonu i w naszego maryjnego ducha, stąd wielka troska o to dziedzictwo, jakim jest Warszawska Pielgrzymka Piesza. Czujemy się spadkobiercami tego ogromnego duchowego skarbu i robimy wszystko, aby przekazać go nowemu pokoleniu paulinów. To doświadczenie pielgrzymowania zabieramy na inne kontynenty - powiedział o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów na zwieńczenie pielgrzymki w 2023r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję