Reklama

Propozycja kulturalna

Słuchając Wertyńskiego

Niedziela warszawska 2/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Teatrze Ateneum na Scenie Na Dole grany jest spektakl Noc z Wertyńskim. Przedstawienie zostało zrealizowane w formie kameralnego koncertu, podczas którego Olena Leonenko, ukraińska artystka pracująca od lat w Polsce, śpiewa utwory legendarnego pieśniarza rosyjskiego Aleksandra Wertyńskiego, urodzonego w 1889 r. w Kijowie, a zmarłego w 1957 r. w Leningradzie.
Leonenko śpiewa pieśni Wertyńskiego i opowiada o dramatycznym i tragicznym życiu artysty, przywiązanego do kochającej go rosyjskiej widowni, a zmuszonego spędzić ponad dwadzieścia lat na emigracyjnej tułaczce. Wertyński, pochodzący z polsko-rosyjskiej rodziny z Kijowa, odnosił pierwsze sukcesy w latach I wojny światowej, zaś po zwycięstwie rewolucji bolszewickiej wyjechał z ZSRR. Dawał koncerty dla emigracji rosyjskiej na całym świecie, głównie we Francji, Polsce, Niemczech i Chinach. Po powrocie do ZSRR w latach II wojny uzyskał pozwolenie na koncerty, płacąc za to wysoką cenę, był bowiem zmuszany do gry w propagandowych filmach stalinowskich. Legenda tragicznego artysty przetrwała do dziś.
Olena Leonenko śpiewa pieśni Wertyńskiego o miłości i tęsknocie do ojczyzny z uczuciem i wielkim wyczuciem stylu. Towarzyszy jej na gitarze Marek Walawender. Dzięki temu mała sala Teatru Ateneum przekształciła się w klub, gdzie publiczność pijąc herbatę może pogrążyć się w świecie nostalgicznych i dramatycznych pieśni rosyjskiego artysty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza kobieta arcybiskupem Canterbury

2025-10-03 21:34

© CBCEW/Marcin Mazur

Canterbury

Canterbury

Biskup Londynu Sarah Mullally zostanie pierwszą w historii kobietą na stanowisku arcybiskupa Canterbury - poinformował w piątek Downing Street. Nominację 63-letniej duchownej zatwierdził król Karol III.

Mullally obejmie urząd 106. arcybiskupa Canterbury podczas ceremonii 25 marca 2026 roku w katedrze Canterbury. Zastąpi na tym stanowisku Justina Welby'ego, który podał się do dymisji w listopadzie 2024 roku w związku ze skandalem dotyczącym nieprawidłowości w prowadzeniu dochodzenia w sprawie nadużyć seksualnych w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Stuletni kardynał objął swój kościół tytularny. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w historii Kościoła

2025-10-03 15:31

[ TEMATY ]

stuletni kardynał

kościół tytularny

pierwszy przypadek

BP KEP

Kard. Angelo Acerbi, który niedawno ukończył 100 lat, 2 października objął swój kościół tytularny Świętych Aniołów Stróżów w Rzymie. Hierarcha ma 77 lat kapłaństwa, 51 lat biskupstwa i prawdopodobnie jest jedynym kardynałem w historii Kościoła, który objął kościół tytularny mając ukończone 100 lat.

Przed rozpoczęciem celebracji kard. Angelo Acerbi ucałował krzyż i pobłogosławił wiernych wodą święconą. Następnie przeszedł w procesji wejścia. Na początku Mszy św. ks. Marco Agostini, ceremoniarz papieski, odczytał bullę papieża Franciszka, który mianował go kardynałem.
CZYTAJ DALEJ

Niebezpieczna zabawa zapałkami

2025-10-03 22:08

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Ilekroć w świecie polityki i mediów pojawia się temat praworządności, ustaw, konstytucji, sądów, prokuratury itd. itp. ma wrażenie, że u większości obywateli powoduje to wściekłość, chęć wyłączenia się, a w najlepszym wypadku ziewanie. Trudno się dziwić, że u wielu osób, szczególnie gdy te tematy kojarzą im się z politycznym sporem – nie ma poczucia, że ta cała sfera ich osobiście powinna obchodzić. Przewlekłość postępowań, tak, w końcu większość z nas miała, lub ktoś z ich bliskich miał styczność z tym zjawiskiem, ale jest to kojarzone raczej ogólnie z systemem, więc pozostaje apatia pod hasłem „widocznie tak musi być”.

Czy jednak negowanie statusu sędziów, wybiórcze podejście do instytucji sądowych, wyroków, ustaw i przepisów rzeczywiście tylko dotyka sfery politycznej? Czy to tylko spór między Donaldem Tuskiem, a Jarosławem Kaczyńskim? Nie i chciałbym pokrótce wytłumaczyć dlaczego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję