Wielkanoc to najstarsze święto, ustanowione w początkach II wieku. Jednym z symboli tego święta jest jajko. Malowanie jajek to bardzo stary zwyczaj, o którym wspominają już Owidiusz i Pliniusz, ale według rękopisu z X wieku tradycję tę zapoczątkowała św. Maria Magdalena. Zwyczaj malowania pisanek przetrwał do dziś.
Cztery lata temu ks. Piotr Kosmala, duszpasterz osób niepełnosprawnych, zaprosił artystów plastyków, malarzy, grafików, jubilerów, aby jajo strusie zamienili w pisankę zgodnie z własnym stylem graficznym czy malarskim. Odzew artystów był większy niż się spodziewano. To, co mogliśmy oglądać przez 4 lata w Galerii Festiwalowej, to prawdziwe dzieła sztuki. Niektórzy z artystów biorą udział w akcji od początku, inni dołączają się każdego roku ze swoimi artystycznymi pisankami. Tygodnie pracy, które poświęcają na ozdobienie jaj paciorkami, srebrem, farbami, przynoszą wspaniałe efekty. Wystawę, na której prezentowane są te nietypowe dzieła sztuki, odwiedzają setki łodzian, a wśród nich wielu kolekcjonerów.
Wszystkie pisanki są licytowane na aukcji, a dochód uzyskany ze sprzedaży jest przekazany na zorganizowanie wakacji dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. W akcji biorą udział artyści bardzo znani i początkujący. Wszyscy oni rozumieją potrzeby drugiego człowieka. Umieją podzielić się tym, co zostało im podarowane od Boga. To, co ofiarują dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej, to wspaniały dar serca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu