Reklama

Kraśnik

Naszą nadzieją jest Chrystus

2019-04-13 05:04

(buk)

Paweł Wysoki

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Kraśniku jako ostatnia w mieście przeżywała czas rekolekcji ewangelizacyjnych. Ekipa „Źródła” z ks. Robertem Hetzygiem gościła „na Piaskach” od 21 do 24 marca, a kopia Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża znajdowała się w kościele przy ul. św. Faustyny do końca miesiąca. 31 marca, na zakończenie misji w kościele, z którego na cały region promieniuje kult Miłosierdzia Bożego, uroczystą Mszę św. celebrował bp Mieczysław Cisło.

- Pobyt 8-osobowej ekipy ewangelizacyjnej w naszej parafii został dobrze przyjęty; stał się impulsem do pogłębiania wiary i poprawy życia - mówił proboszcz ks. Wiesław Szewczuk. - Byłem zbudowany liczną frekwencją wiernych w wieczór sobotni, gdy witaliśmy krzyż, i w dni peregrynacji. Przez cały tydzień trwaliśmy na modlitwie i adoracji. Parafianie mieli możliwość, by wspólnie i indywidualnie zatrzymać się przy krzyżu, ucałować relikwie i jeszcze bardziej zbliżyć się do Boga - podkreślał Ksiądz Proboszcz. Jak wyliczał, w adorację krzyża włączyli się: strażacy, służba zdrowia, nauczyciele z dziećmi szkolnymi, młodzież przygotowująca się do bierzmowania, wspólnoty i stowarzyszenia (koła Żywego Różańca, Legion Maryi, Wspólnota Krwi Chrystusa, grupa Małych Rycerzy Jezusa Miłosiernego, Kościół Domowy, ministranci i rada parafialna) oraz Związek Piłsudczyków. Dla duszpasterzy i wiernych był to szczególny czas przygotowania serc do obchodów srebrnego jubileuszu powstania parafii. Chociaż główne uroczystości zaplanowane są dopiero na grudzień, to cały rok upływa pod znakiem 25-lecia parafii. - Krzyż i Ewangelia wpisane są w historię naszej ojczyzny od ponad tysiąca lat. Pan Bóg czuwa nad nami, a Jego miłości i dobroci ciągle doświadczamy. Dziękujemy za 25 lat naszej parafii i za to, że mamy kościół. Dziękujemy za błogosławiony czas rekolekcji, za głoszenie Ewangelii i nawiedzenie krzyża - mówił ks. W. Szewczuk. - Naszą nadzieją jest Chrystus, który jest z nami każdego dnia. On nas przemienia swoją łaską - podkreślał duszpasterz.

Reklama

Na zakończenie misji świątynię wypełnili wierni. Wśród nich znalazła się kilkudziesięcioosobowa grupa kandydatów do bierzmowania wraz ze świadkami i rodzinami, przedstawiciele władz z burmistrzem Wojciechem Wilkiem oraz radnymi miasta i powiatu, dyrektor szpitala powiatowego Marek Kos, nauczyciele i wychowawcy z dyrektorem szkoły Jackiem Dubielem, przedstawiciele Związku Piłsudczyków z Jerzym Cichockim oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Budzyna. Wśród kapłanów obecni byli księża z dekanatu kraśnickiego z dziekanem ks. Jerzym Zamorskim, a także seniorzy: ks. Zygmunt Dębicki oraz ks. Edward Franczak, który pomagał w pracy duszpasterskiej podczas peregrynacji. O godną oprawę liturgii zadbał wikariusz ks. Zbigniew Szabała z katechetami, Liturgiczną Służbą Ołtarza, kościelnym, organistą, zespołem śpiewaczym i nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św. Zgromadzeni pod przewodnictwem bp. Mieczysław Cisło modlili się o to, by młodzież przyjmująca sakrament bierzmowania otworzyła serca na działanie Ducha Świętego, by Bóg wszystkim błogosławił w jedności i we współpracy, by parafia zawsze była wierna Chrystusowi.

Reklama

Zmarł diakon Mateusz Niemiec

2019-09-06 20:25

Ks. Wojciech Kania

Diakon Mateusz Niemiec urodził się 26 kwietnia 1994 r. w Stalowej Woli. Pochodził z parafii św. Jana Chrzciciela w Nisku. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 5 w Nisku zaczął uczęszczać do Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli. W 2013 roku, po zdaniu egzaminu dojrzałości, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

Ks. Wojciech Kania
diakon Mateusz Niemiec z diacezji sandomierskiej

W czerwcu, tuż przed święceniami kapłańskimi, które miał przyjąć tego roku uległ poważnemu wypadkowi. Od tego czasu przebywał w śpiączce w szpitalu. Miał zapewnioną troskliwą opiekę szpitalną oraz otoczony był w całej diecezji modlitwą. Lekarzom mimo ciągłych starań nie udało się uratować jego życia. Zmarł 5 września.

Cechowała go pogoda ducha, życzliwość i chęć niesienia pomocy innym. Był zaangażowany w duszpasterstwo osób niesłyszących. Wśród wychowawców seminarium duchownego oraz kolegów cieszył się bardzo dobrą opinią jako człowiek pracowity i odpowiedzialny.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona 8 września 2019 r. (niedziela) w Kościele św. Michała Archanioła w Sandomierzu o godz. 17.00. Po Mszy nastąpi czuwanie do godz. 21.00.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona 9 września 2019 r. (poniedziałek) w Kościele św. Jana Chrzciciela w Nisku o godz. 11.00. Poprzedzi ją modlitwa różańcowa o godz. 10.00.

Po Mszy świętej nastąpi złożenie ciała na cmentarzu w Nisku.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Świdnica: prowokacja aktywistów LGBT w katedrze

2019-09-16 16:11

ako / Świdnica (KAI)

Do świdnickiej katedry podczas niedzielnej Mszy św. wtargnęło kilku aktywistów LGBT. Mieli ze sobą tęczową flagę i wykrzykiwali prowokacyjne hasła. Do incydentu doszło na porannej liturgii. Prowokatorami było kilka osób w średnim wieku.

Episkopat.pl

"Z bólem przyjęliśmy informację zakłócenia Mszy św. przez osoby, które w niestosowny sposób się zachowywały - powiedział KAI ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik świdnickiej kurii. - Naruszanie świętości świątyń jest zawsze złym znakiem. Każde targnięcie się na Boga i Jego znaki oznacza głęboki upadek człowieka, albowiem Bóg jest miłością. Kto nie ma szacunku dla miłości, nie uszanuje też żadnej innej wartości- dodał rzecznik.

Ks. Marcinkiewicz wyraził serdeczne podziękowania funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, którzy przyczynili się do ujęcia czterech osób, chcących zakłócić liturgię. "Szybka reakcja służb mundurowych nie pozwoliła, aby świątynia zostało sprofanowana" - podkreślił.

Jak wynika z relacji duszpasterzy parafii katedralnej do prowokacji doszło po kazaniu. Wtedy kilka osób rozłożyło tęczową flagę i wykrzykiwało prowokacyjne słowa o miłości, tolerancji, akceptacji. Bardzo szybko zareagowali wierni uczestniczący w Eucharystii, którzy wezwali policję. Prowokatorzy zostali zatrzymani.

Parafia złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawa jest w toku. Sprawcy przyznali się do winy. Zastosowano wobec nich dozór policyjny. Grozi im do 2 lat pozbawienia wolności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem