– Z Węgier przyjechało 20 osób, ze Słowacji ok. 50, a z bizantyjsko-słowiańskiej diecezji mukaczewskiej na Ukrainie – 90. Grupa z Ukrainy przyjechała ze swoim biskupem Milanem Šašikiem – powiedział KAI ks. Arkadiusz Wojnicki, koordynator SMAP-u w Dukli. – Wszyscy uczestnicy znaleźli mieszkanie u rodzin w Dukli i w sąsiednich miejscowościach. W szkołach nocują tylko służby porządkowe – dodał ks. Wojnicki.
Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę wieczorem nabożeństwem „Męka Chrystusa wczoraj i dziś w mocy Bożego Ducha i w świetle Bożego Słowa”. Jego główną osią była Droga Krzyżowa, której rozważania wsparte były pantomimą. Swoimi świadectwami podzielili się także uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Panamie. O swoich doświadczeniach wiary mówili także uczestnicy piątkowej modlitwy: kapłani, klerycy, siostry zakonne oraz młodzież.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W sobotę w planie jest praca w grupach, zwiedzanie lokalnych atrakcji oraz koncerty. Wystąpią zespoły: Adoremus (inicjatywa lokalnej młodzieży), Spes (klerycy WSD Przemyśl), a gwiazdą będzie grupa niemaGOtu.
Reklama
Ważnym wydarzeniem będzie proklamacja Dekalogu na granicy polsko-słowackiej w pobliskim Barwinku. Uczestnicy odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego w języku polskim, słowackim, ukraińskim i węgierskim. – Chcemy wysłać mocny sygnał do Europy i świata, że Europa zbudowana jest na wartościach chrześcijańskich, że ile razy Europa oddala się od Dekalogu w kierunku tzw. wartości europejskich, tyle razy stanowi zagrożenie dla swojej tożsamości – mówi ks. Tadeusz Biały, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Spotkanie rozpocznie się w sobotę o godz. 14.30.
Podczas spotkania będzie także okazja do rozmów o wierze i powołaniu do życia kapłańskiego, zakonnego i rodzinnego. Głównym wydarzeniem będzie natomiast wieczorna adoracja krzyża pod przewodnictwem biskupów przemyskich.
SMAP zakończy obrzęd poświęcenia palm i Msza Święta pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio, metropolity przemyskiego abpa Adama Szala oraz pozostałych biskupów przemyskich i zaproszonych hierarchów ze Słowacji, Ukrainy i Węgier.
Po raz pierwszy Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej odbyło się w 1994 r. i zgromadziło 3 tysiące osób. Od tego czasu organizowane jest co roku w weekend przy Niedzieli Palmowej, za każdym razem odbywając się w innym mieście diecezji.