Reklama

Polska

Abp Gódź apeluje o uszanowanie wartości "sprawdzonych w szkole wieków"

O uszanowanie wartości "sprawdzonych w szkole wieków" zaapelował dziś abp Sławoj Leszek Głódź. Podkreślił, że śluby króla Jana Kazimierza były dziejowym aktem, który wciąż obowiązuje. Metropolita gdański przewodniczył Mszy św. sprawowanej w gdańskiej bazylice mariackiej z okazji uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Święta Narodowego 3 Maja.

[ TEMATY ]

3 Maja

abp Sławoj Leszek Głódź

Jarosław Roland Kruk / Wikipedia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Głódź wskazał w homilii, że Konstytucja 3 maja to jeden z filarów polskiej historycznej tożsamości. Zwrócił uwagę, że była to zapowiedź życia, swoisty drogowskaz prowadzący poprzez stulecia do naszych czasów.

- To święto, w którym Polska trwa, ukazuje co w jej dziejowej drodze trwałe, piękne, a także zespolone w wartości religijne, które splatają się z wartościami narodowymi. To święto tych wszystkich, dla których słowo Ojczyzna nie jest pustym pojęciem, ale rzeczywistością życia - podkreślił hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita gdański zaapelował też o uszanowanie wartości "sprawdzonych w szkole wieków". - Często ład społeczny jest rujnowany przez agresję różnych środowisk liberalnych, nie mających nic wspólnego z wartościami narodowymi, religijnymi. Ten ateizm w umysłach wielu, także naszych rodaków, trwa i stanowi jakąś niepisaną ideologię, a przecież trzeba wciąż nam dawać świadectwo, co przez Boga jest tam zadane i co jest wymodlone, wywalczone także przez pokolenia i historię – powiedział abp Głódź.

Zdaniem kaznodziei dzisiaj Polsce trzeba przede wszystkim budowania życia społecznego w oparciu o wartości sprawdzone w szkole wieków, ukazujące swą siłę i skuteczność. - Potrzebny jest ład serca, a nie wprowadzanie do agendy debaty publicznej deprecjonowania świętości rodziny i małżeństwa, życia od poczęcia do naturalnej śmierci, wprowadzania apologii destrukcji, bez ładu moralnego, bo ta droga prowadzi donikąd – przestrzegł abp Głódź.

Metropolita gdański wspomniał również o 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. - Unia Europejska wyrosła w imię świadomości, by przezwyciężyć podziały, a także zagoić powojenne rany, by rozbudzić na powrót ducha Europy wspartego o tradycje grecką, rzymską, a nade wszystko zakotwiczyć ją w dziedzictwo chrześcijańskie tworzące wspólnotę europejskich ludów i narodu - przypomniał metropolita gdański.

Reklama

- Jesteśmy krajem Unii Europejskiej i chcemy nim być nadal i będziemy nim nadal, bo znamy wartość tej obecności, wartość okupioną krwią, swoistym wianem kultury i tradycji, które wnieśliśmy - podkreślił hierarcha. – I wnosimy także dziedzictwo wieków, depozyt wiary i tradycji, wnosimy wolnościowe przesłanie Solidarności, zespolone z drogą wiary, z dziedzictwem świętego Jana Pawła II, promotora europejskiej jedności wspartej na czytelnym fundamencie moralnym - mówił abp Głódź.

Kaznodzieja przypomniał znaczenie kultu Królowej Polski, symbolikę pieśni „Bogurodzica” oraz wskazał na aktualność ślubów króla Jana Kazimierza. Zacytował też słowa ze ślubów króla Jana Kazimierza złożonych 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej: „Wielka Boga Człowieka Matko, najświętsza Dziewico, Ja, Jan Kazimierz, za zmiłowaniem Syna Twojego, Króla królów, a Pana mojego i Twoim miłosierdziem król, do najświętszych stóp Twoich przypadłszy, Ciebie dziś za Patronkę moją i za Królową państw moich obieram”.

- To słowa wiekopomnych ślubów przy sercu Maryi – przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. Dziejowy akt, który nie został nigdy odwołany. Jest rzeczywistością polskiego wczoraj, dziś, także jutra. O wielkich duchowych, religijnych, narodowych konsekwencjach. Powie nam o tym prefacja odprawianej dziś Mszy św. ku czci Matki Bożej Królowej Polski, że Maryja „wyniesiona do niebieskiej chwały otacza macierzyńską miłością naród, który Ją wybrał na swoją Królową” – podkreślił abp Głódź.

Mszę św. wraz z metropolitą gdańskim koncelebrowali biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, przełożeni i moderatorzy Gdańskiego Seminarium Duchownego oraz kapłani dekanatu śródmiejskiego.

W liturgii wzięli udział przedstawiciele władz cywilnych i samorządowych, służb mundurowych, licznie przybyli mieszkańcy Gdańska i goście nawiedzający bazylikę. Oprawę liturgiczną przygotowali klerycy gdańskiego seminarium, a uroczystość uświetniła kompania honorowa VII Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z pocztem sztandarowym oraz orkiestra pod dyr. Józefa Pstronga.

2019-05-03 20:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziś główne uroczystości odpustowe NMP Królowej Polski

[ TEMATY ]

Jasna Góra

3 Maja

BOŻENA SZTAJNER

Na Jasnej Górze dziś główne uroczystości odpustowe. Dzień Królowej Polski to jedno z najważniejszych maryjnych świąt, a w tym roku także okazja do kolejnego dziękczynienia za koronację częstochowskiego Obrazu sprzed 300 lat. Hasłem uroczystości są słowa: „Korona modlitwy dla Królowej Polski”.

Bp Artur Miziński, sekretarz Episkopatu Polski podkreśla, że uroczystość to sposobność, by oddać hołd ukoronowanej Matce. - Dziękujemy Bogu za tamten czas i za to, że Ona, Królowa ukoronowana, może z tego jasnego wzgórza nam przyświecać, przewodniczyć nam w wierze, prowadzić nas do swego Syna i chronić nasz naród - powiedział bp Miziński. Dodał, że jest to także czas, by „Maryja mogła odbierać od nas cześć i miłość i obdarowywać nas swoją miłością”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Bronakowski

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Publikujemy pełną treść komentarza bp. Tadeusza Bronakowskiego - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję