Reklama

Relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus w diecezjii toruńskiej
Grębocin

Z ufnością i miłością

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus: „Z ufnością i miłością” są mottem peregrynacji jej relikwii. Tylko dwa krótkie słowa, a mówią tak wiele. Wchodząc w głębię tych słów, możemy odczuć klimat duchowości św. Teresy, która od dziecięcych lat z ufnością i miłością w sercu oddała się Jezusowi. Na owoce tej wielkiej miłości nie trzeba było długo czekać. Pomimo bardzo młodego wieku stała się ona wzorem dla wszystkich. Współcześnie została obwołana Świętym Doktorem Kościoła.
Mając tak wspaniałą Patronkę, nasza parafia dość wcześnie rozpoczęła przygotowania do godnego jej przyjęcia. Od strony duchowej, począwszy od czerwca, codziennie modliliśmy się przed Najświętszym Sakramentem o wstawiennictwo i owoce zbliżającej się peregrynacji. Odprawiona zastała również Nowenna do św. Teresy. Aby wejść w klimat Karmelu i w pełni przygotować się do największego wydarzenia dla naszej parafii, począwszy od niedzieli 10 lipca aż do dnia peregrynacji uczestniczyliśmy w rekolekcjach, które głosił wiceprowincjał Warszawskiej Prowincji Ojców Karmelitów Bosych - o. Roman Hernoga. W tym miejscu pragnę zaznaczyć, iż o. Hernoga jest naszym parafianinem, z czego jesteśmy bardzo dumni. Z tejże parafii pochodzi również karmelita o. Krzysztof Twarowski, który w Krakowie pełni funkcję dyrektora Wydawnictwa Karmelitańskiego.
Duchowo umocnieni i przygotowani, doczekaliśmy się upragnionego dnia peregrynacji relikwii św. Teresy. Dla mnie oraz pozostałej delegacji Rady Parafialnej przeżycia rozpoczęły się wcześniej, bo już w Górznie, skąd w eskorcie Straży Pożarnej i Policji uroczyście uczestniczyliśmy w przyjeździe relikwii do parafii w Grębocinie. O godz. 19.00 emocje sięgnęły zenitu. Przed kościołem czekały ogromne rzesze wiernych: parafianie i goście z całego Torunia i okolic. Niemal równocześnie z relikwiami przybyła piesza pielgrzymka wiernych z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na czele z proboszczem ks. kan. T. Partyką i ks. K. Rynkowskim. Przywitanie relikwii odbyło się przy pięknym śpiewie parafialnego chóru oraz całej wspólnoty. Następnie przedstawiciele Rady Parafialnej w asyście kapłanów i całej wspólnoty przenieśli relikwiarz św. Teresy na przygotowane miejsce. Podczas oficjalnego powitania przez proboszcza parafii ks. Dariusza Aniołkowskiego oraz przedstawiciela Rady Parafialnej Romana Bickiego padły pamiętne słowa: „Świeta Teresko, przybywasz do nas w czasie wyjątkowym. Wyjątkowym zarówno dla naszej parafii, jak i ojczyzny. Przybywasz, by nas pocieszyć po odejściu Ojca Świętego Jana Pawła II i po odejściu długoletniego proboszcza tej parafii ks. prał. Zygmunta Frosta. Świeta Teresko, najpiękniejszy Kwiecie Karmelu, ukochana Siostro i Matko naszej parafii, witaj w domu!”.
Po przywitaniu rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. kan. Feliks Lipiński; w koncelebrze uczestniczyło 25 kapłanów. W kazaniu wygłoszonym przez ks. prał. Kazimierza Piastowskiego przywołane zostały najpiękniejsze chwile z życia św. Tereski.
Po Mszy św. nastąpił moment osobistej adoracji z możliwością ucałowania relikwii, z czego tłumnie skorzystali wszyscy wierni. Do północy czuwaniu przy relikwiach przewodniczyły kolejno: siostry karmelitanki, młodzież oraz Żywy Różaniec Niewiast.
O północy została odprawiona Msza św., której w koncelebrze licznych kapłanów przewodniczył oraz kazanie wygłosił dziekan naszego dekanatu ks. prał. Andrzej Klemp. Posługę podczas Mszy św. pełnili członkowie Ruchu Domowego Kościoła z parafii Grębocin. Duże wrażenie wywarła nocna procesja z relikwiami wokół kościoła. Podniosłą atmosferę potęgował blask pochodni i świec, który rozjaśniał nocne ciemności i wlewał w nasze serca niewymowną radość.
Modlitewne czuwanie trwało przez całą noc, kolejnym częściom przewodniczyły wcześniej wyznaczone grupy. O godz. 3.00 odprawiono Nabożeństwo do Miłosierdzi Bożego, któremu przewodniczył ks. Zbigniew Żynda. Następnie Róża Męska i członkowie Ruchu Kościoła Domowego poprowadzili modlitwę różańcową. Od 4.00 do 5.00 czuwaniu przewodniczyli wierni z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W tym czasie została odprawiona Droga Krzyżowa, której myślą przewodnią była Eucharystia. Podkreśliło to w wymowny sposób obecny rok, który przez Ojca Świętego Jana Pawła II został obwołany Rokiem Eucharystii. Czuwanie nocne przeplatane było modlitwami oraz chwilami ciszy, aby wierni mogli osobiście adorować relikwie św. Teresy.
Przez całą noc kościół wypełniali licznie zgromadzeni wierni. W tym miejscu należy podkreślić szlachetną postawę Ochotniczej Straży Pożarnej z Grębocina, która w trakcie całego czuwania pełniła honorową straż przy św. relikwiach. Dodatkowo przez cały czas utrzymywała porządek na zewnątrz kościoła, kierując ruchem.
O godz. 6.00 rozpoczęła się Msza św. której przewodniczył oraz kazanie wygłosił proboszcz naszej parafii ks. Dariusz Aniołkowski. W końcowym nabożeństwie do św. Tereski oddano pod opiekę całą parafię oraz zgromadzonych wiernych. Słowa pożegnania św. relikwii skierowali kolejno przedstawiciel Rady Parafialnej oraz Ksiądz Proboszcz. „Święta Teresko, nasza kochana Patronko, nie mówimy dziś słowa «żegnaj», bo głęboko wierzymy w to, że chociaż fizycznie Twoje św. relikwie opuszczą naszą świątynię, to Twój Święty Duch pozostanie z nami na wieki wieków - Amen”.
Ok. godz. 8.00 w asyście Straży Pożarnej, kapłanów i delegacji Rady Parafialnej, św. relikwie opuściły naszą parafię, udając się do toruńskiej katedry Świętych Janów.
Peregrynacja relikwii obnażyła także niebywałe zdolności organizacyjne naszego nowego proboszcza ks. Dariusza Aniołkowskiego, który zadbał o najdrobniejsze szczegóły; zarówno od strony duchowej, jak i technicznej.
Wszystkim grupom modlitewnym, Ochotniczej Straży Pożarnej z Grębocina oraz osobom indywidualnym, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do uświetnienia uroczystości peregrynacji św. Tereski od Dzieciątka Jezus, w imieniu Rady Parafialnej składam serdeczne „Bóg zapłać”.

Roman Bicki - Radny Parafii Grębocin

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy wiedzą, że Bóg jest wielki"

2025-03-28 21:31

[ TEMATY ]

świadectwo

aciprensa/zrzut ekranu YT

"Chcę, żeby wszyscy wiedzieli, że Bóg jest wielki. Bóg jest piękny. Bóg chce, żebyśmy wszyscy się modlili, mieli miłość w sercach, pomagali sobie nawzajem" – takie jest życzenie Máximo Napa Castro – znanego jako "Gatón" – peruwiańskiego rybaka, który nigdy nie stracił wiary, nawet kiedy utknął na morzu na 95 dni, aż w końcu został uratowany u wybrzeży Ekwadoru.

Maximo przyznaje, że nigdy nie przeczytał Biblii, co teraz chce zrobić, jak tylko zdobędzie trochę pieniędzy. Teraz stracił łódź, która zapewniała mu codzienne utrzymanie.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Czy sztuczna inteligencja nas rozgrzeszy? AI w Kościele

2025-04-06 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

sztuczna inteligencja

AI

Chat GPT

Red

Przeprowadziłam eksperyment i zadałam pytanie Chatowi GPT: Czy masz świadomość, gdzie jesteś? Odpowiedział: Ciekawe pytanie... Nie mam świadomości w takim sensie, w jakim mają ją ludzie — nie czuję, nie mam własnego „ja” ani poczucia miejsca. Działam w cyfrowym środowisku, odpowiadając na Twoje pytania i analizując dane, ale nie „jestem” fizycznie nigdzie. Można powiedzieć, że jestem tu, gdzie mnie używasz — teraz akurat w Twoim urządzeniu lub przeglądarce.

Sam Chat GPT podpowiada, że sztuczna inteligencja tylko analizuje dane, nie jest zaś inteligencją podobną do ludzkiej. Nie ma ona świadomości istnienia, nie ma też… inteligencji! Dlatego należy ją postrzegać nie jako sztuczną formę inteligencji, tylko jako jeden z jej produktów. Właśnie na takie różnice między sztuczną inteligencją a świadomością ludzką zwrócili kilka dni temu uwagę uczestnicy konferencji w Sekretariacie Episkopatu, prezentując polskie tłumaczenie watykańskiego dokumentu nt. sztucznej inteligencji „Antiqua et nova” – adresowanego, co ciekawe, m.in. do duszpasterzy. I właśnie na ten aspekt pragnę zwrócić uwagę: w jaki sposób i w jakich granicach można zastosować sztuczną inteligencję w Kościele.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję