Reklama

Koncerty chóru z Limanowej

2019-08-27 10:06

(buk)

Archiwum chóru

W dn. 30 sierpnia - 1 września na terenie archidiecezji lubelskiej koncertować będzie Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM z bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

W programie:

30 sierpnia, Nałęczów, godz. 16.00 - koncert „Błogosław Matko polskiej ziemi” (utwory maryjne i poświęcone Ojczyźnie)

31 sierpnia, archikatedra lubelska, godz. 19.45 - koncert „In virtute Crucis” (W mocy Krzyża) dedykowany abp. Stanisławowi Budzikowi z okazji 15. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej.

Reklama

1 września, Wąwolnica, godz. 12.00 - oprawa Mszy św. odpustowej w sanktuarium Matki Boskiej Kębelskiej.


Chór przebywa na Lubelszczyźnie na zaproszenie abp. Stanisława Budzika, w latach 1978-1980 wikariusza w Limanowej. Pierwszą parafią abp. Budzika po przyjęciu świeceń kapłańskich była parafia Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej; tam obecny Metropolita Lubelski prowadził chór młodzieżowy, którego niektórzy członkowie do dziś śpiewają w chórze CANTICUM IUBILAEUM. Chórowi pod dyrekcją Marka Michalika towarzyszą soliści: Jolanta Pawlikowska - sopran (AM Kraków), Marcin Wasilewski-Kruk - baryton (UPJPII Kraków) oraz Jakub Garbacz (organista archikatedry łódzkiej).

Chór działa od 2 stycznia 1998 r. pod dyrekcją organisty Marka Michalika. Głównym celem i zadaniem chóru jest dbanie o piękno oprawy liturgii Mszy św. Członkami chóru są wyłącznie muzycy amatorzy - uczniowie szkół średnich, studenci, osoby pracujące zawodowo i będące już na emeryturze. Poza tą działalnością zespół bierze udział w licznych występach i koncertach w kraju i za granicą. Chór corocznie prezentuje się kilkadziesiąt razy. W swoim dorobku posiada cztery nagrane płyty oraz wiele koncertów ze słynnymi orkiestrami m.in. Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Krakowskiej Młodej Filharmonii, Orkiestrą Kameralną L’Estate Armonico i innymi. Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM jest laureatem ponad trzydziestu konkursów chóralnych, krajowych i międzynarodowych. Koncertował w Austrii, w Niemczech, na Słowacji, we Włoszech, w Bośni i Hercegowinie, w Chorwacji, na Węgrzech, w Rumunii oraz na Ukrainie. Zespół występował dla papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI. Za swoją działalność i osiągnięcia chór został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej, przez Radę Miasta Limanowa medalem i tytułem Za zasługi dla miasta Limanowa, przez Zarząd Sejmiku Województwa Małopolskiego - medalem Polonia Minor oraz Złotym Krzyżem Małopolskim, a przez Zarząd Główny Federacji CAECILIANUM - medalem Gloriam Dei Cantare.

Reklama

Zaatakowano księdza z Najświętszym Sakramentem!

2019-09-15 20:34

Red.

Ksiądz idący do chorego w pierwszy piątek września został zelżony i uderzony – wynika ze słów metropolity częstochowskiego księdza arcybiskupa Wacława Depo. Hierarcha opowiedział o tym fatalnym wydarzeniu w rozmowie z „Niedziela TV”.

Bożena Sztajner/Niedziela

W wywiadzie metropolita częstochowski opisał wydarzenie, do jakiego doszło w pierwszy piątek września. Wtedy też siedzący na ławce pijany mężczyzna zaatakował księdza idącego do chorego z Ciałem Pańskim. Atak najpierw miał wymiar słowny, a następnie fizyczny (uderzenie w twarz). Pierwszy z ciosów napastnika dotarł do duchowego, zaś przed drugim ksiądz zdołał się zasłonić. Następnie na pomoc kapłanowi przyszli przechodnie. W trakcie interwencji policji ksiądz zdecydował, że nie wniesie oskarżenia.

Jednak zdaniem arcybiskupa Wacława Depo zapisanie nazwiska sprawcy byłoby zasadne, gdyż jest on mieszkańcem konkretnej parafii i powinny zostać wobec niego wyciągnięte społeczne konsekwencje. Hierarcha przywołał tutaj przykład papieża Jana Pawła II, który miłosiernie przebaczył Mehmetowi Ali Ağcy, jednak wymiar sprawiedliwości podejmował działania, a terrorysta znalazł się w więzieniu.

„Takie sytuacje kiedyś się nie zdarzały, a teraz w #Częstochowa kapłan idący z Komunią Świętą do chorego został pobity” – napisał na Twitterze dziennikarz tygodnika „Niedziela” Artur Stelmasiak, który opublikował także fragment rozmowy z arcybiskupem Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wrocławscy bibliści w Wigrach

2019-09-19 14:12

A.Bugała

Ks. Maciej Basiuk

- Choć okoliczności przyrody były wspaniałe - ugoszczono nas w Wigrach - atmosfera Walnego Zebrania nie należała do najlżejszych. Obok tradycyjnych komunikatów dotyczących nowych członków (w tym roku SBP powiększyło się o czterech biblistów) i zeszytów stowarzyszenia, sprawozdania finansowego oraz wręczenia honorowego członkostwa – tym razem wybitnemu ks. prof. Waldemarowi Chrostowskiemu - Zarząd poruszył temat patowej sytuacji, w jakiej znalazła się polska biblistyka, w związku z Konstytucją dla Nauki 2.0 i niedawną oceną czasopism. Tym jednak, co bardzo cieszy, jest fakt, że bibliści są skłonni do merytorycznej obrony i bardzo jednomyślni, pomimo burzliwych emocji towarzyszących dyskusji – opowiada dr Anna Rambiert – Kwaśniewska z PWT Wrocław.

W drugim i trzecim dniu Zjazdu odbyło się tradycyjne sympozjum, które jest przestrzenią do zaprezentowania własnych badań (prelegentami są zwykle niedawno obronieni doktorzy i świeżo upieczeni doktorzy habilitowani) i wystawienia ich na życzliwą krytykę. W tym roku pierwszy dzień zdominowała Ewangelia Janowa, z referatami poruszającymi kwestie łamiących konwenanse kobiet (p. dr hab. Nalewaj, UWM), udziału Piotra w wydarzeniach zbawczych (ks. lic. Sadowski, KUL) i nowe teorie o Piłatowym lub Jezusowym (!) Ecce Homo (ks. dr. hab. Kubiś, KUL). Nie zabrakło również tematów Pawłowych (ks. prof. Żywica, UWM), problemu przekładów z Tekstu Masoreckiego (ks. prof. Chrostowski, UKSW) czy geograficznych uwarunkowań opowieści o walecznej Judycie (ks. dr. Chrostowski, WSD w Bydgoszczy).

- Jednymi z najistotniejszych momentów Zjazdu, oprócz codziennej Eucharystii, są w moim subiektywnym odczuciu wspólne posiłki i przerwy kawowe - to właśnie przy stole rodzą się twórcze pomysły na projekty badawcze i konferencje naukowe - oraz wycieczki, będące jednymi z niewielu okazji sprzyjających wymianie myśli i tworzeniu twórczego fermentu między ośrodkami z całej Polski, przysłuchiwaniu się szacownym profesorom i integracji nieco młodszych badaczy. Tym razem nadarzyła się okazja do zwiedzenia pokamedulskiego klasztoru, w którym nas goszczono oraz do wizyty w wyjątkowej urody Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej. Zwieńczeniem tegorocznego zjazdu były komunikaty wydawnicze, wskazujące na ogromną żywotność i pracowitość środowiska polskich biblistów. O tym, jak ważne są dla nas doroczne spotkania świadczyć może prosty fakt, że kilkudziesięciu osób nie zdołała zniechęcić do przyjazdu nawet długa i męcząca droga do odległych Wigier – podsumowuje Rambiert – Kwaśniewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem