Reklama

Edukacja

Finał XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej rozstrzygnięty

[ TEMATY ]

koncert

teologia

Monika Łukaszów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Finał XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej „Święci Apostołowie Piotr i Paweł - urząd i charyzmaty w Kościele” rozstrzygnięty. Najlepszym młodym teologiem w Polsce okazał się Tomasz Gałosz z diecezji bielsko-żywieckiej.

Młodzi z gimnazjum i ze szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyli w zmaganiach konkursowych finału olimpiady teologicznej, jaki w piątek 5 kwietnia odbył się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy. Wzięło w nim udział 120 uczestników z 40 diecezji naszego kraju. Olimpiada przebiegała w podobnej formie jak egzamin maturalny. W specjalnie przygotowanej sali, po wylosowaniu kartki z numerem stolika i numerem koperty przez 60 minut uczestnicy musieli odpowiedzieć na 33 pytania związane z życiem, działalnością i dziełami świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W kolejnym dniu olimpiady w kościele Matki Bożej Królowej Polski zawodnicy uczestniczyli w porannej Mszy św., którą w ich intencji odprawił bp Marek Mendyk. Wraz z nim przy ołtarzu modlili się księża, którzy przyjechali do Legnicy jako opiekunowie młodych teologów oraz księża organizatorzy olimpiady: ks. Sławomir Stasiak i ks. Piotr Tomasik. Ksiądz Biskup w homilii mówił m.in. o Słowie Bożym, które dla człowieka wierzącego jest duchowym GPS-em. Następnie olimpijczycy w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II wzięli udział w części ustnej olimpiady. Do tego etapu zakwalifikowało się 10 osób, które poprzedniego dnia w części pisemnej, uzyskały największą liczbę punktów. Pytania okazały się trudne, bo jak pokazały wyniki testu, nikomu nie udało się osiągnąć maksymalnej ilości punktów, która wynosiła 65. Każdy z 10 laureatów musiał stanąć przed 7-osobową komisją i odpowiedzieć na dwa wylosowane pytania. Jedno było definicyjne, a drugie opisowe. Mimo iż w pomieszczeniu, w którym przepytywano finalistów nie było osób trzecich, to zmagania odpowiadającego można było śledzić w dużej sali na specjalnie przygotowanych ekranach. Tam opiekunowie, katecheci i zaproszeni goście uważnie przysłuchiwali się odpowiadającym, a niektóre odpowiedzi nagradzali gromkimi brawami.

Po odpowiedziach wszystkich laureatów komisja wyłoniła trójkę najlepszych. I tak: I miejsce zajął Tomasz Gałosz z diecezji bielsko-żywieckiej, II miejsce - Patryk Czech z diecezji rzeszowskiej, natomiast III miejsce - Adrianna Bauer z diecezji przemyskiej. Nagrody laureatom wręczyli księża biskupi: bp Stefan Cichy i bp Marek Mendyk oraz przedstawicielka kuratorium oświaty. - Przygotowanie młodych do olimpiady jest naprawdę nieprzeciętne - mówił bp Mendyk. Oni nie tylko zdobywają nowe treści teologiczne, ale uczą się nowego języka, którym na co dzień się nie posługują. Wcale nie muszą tego robić. Odkrywają na pewnym etapie swojego życia jakąś pasję. Do etapu szkolnego przystąpiło kilkanaście tysięcy młodych. To pokazuje, że w młodych ludziach jest potencjał. To jest naprawdę piękna grupa do dalszego prowadzenia i pogłębiania teologii w ich życiu - dodał Ksiądz Biskup.

Nagrodą główną olimpiady była pielgrzymka do Grecji, pielgrzymka do Włoch, tablet, aparat fotograficzny oraz indeksy na wyższe uczelnie, m.in. na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczestnicy olimpiady otrzymali również nagrody książkowe ufundowane przez nasz Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Reklama

Podsumowania XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej w Legnicy, która odbyła się w dniach 4-6 kwietnia dokonał ks. Piotr Tomasik, przewodniczący komitetu głównego. Podziękował on również organizatorom przedsięwzięcia, m.in. ks. Sławomirowi Stasiakowi, pełnomocnikowi Komitetu Głównego Olimpiady i Wydziałowi Katechetycznemu Legnickiej Kurii Biskupiej oraz wszystkim katechetom zaangażowanym w przygotowanie uczestników. Ks. Tomasik w rozmowie z naszą redakcją zwrócił uwagę na wielkie zainteresowanie wśród młodzieży tym rodzajem olimpiady. - W tym roku ponad 16 tys. młodzieży uczestniczyło w etapie szkolnym olimpiady. To jest duża liczba i myślę, że jest to bardzo dobry argument we wszystkich dyskusjach - czy potrzebna czy niepotrzebna jest lekcja religii i czy sensowny jest postulat kościoła od wielu lat powtarzany i, niestety, blokowany, żeby religia mogła być wybierana jako przedmiot maturalny - mówił ks. Tomasik.

Wizyta młodych teologów w diecezji legnickiej wiązała się nie tylko ze zmaganiami intelektualnymi, ale również z poznaniem regionu. W pierwszym dniu zwiedzili Legnicę, poznając jej zabytki, a wieczorem w legnickiej katedrze wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej. Olimpijczycy odwiedzili również Park Miniatur w Kowarach oraz sanktuarium maryjne Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Zwycięzcom gratulujemy! A kolejna XXIV Olimpiada Teologii Katolickiej już za rok w Bydgoszczy.

Najlepsza dziesiątka


1. Bauer Adrianna - archidiecezja przemyska
2. Bojdoł Patrycja - archidiecezja katowicka
3. Czech Patryk - diecezja rzeszowska
4. Gałosz Tomasz - diecezja bielsko-żywiecka
5. Kobylińska Kinga - diecezja płocka
6. Oleszczak Jakub - archidiecezja łódzka
7. Rakoczy Magdalena - diecezja toruńska
8. Skórnicka Paulina - diecezja radomska
9. Stróżewski Jacek - archidiecezja gnieźnieńska
10. Śliż Lidia - archidiecezja przemyska

2013-04-08 10:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs „Ars et gloria”

Wiara i sztuka są nierozerwalnie ze sobą związane. Ta więź jest szczególnie silna w muzyce. Nie ma takiego gatunku muzycznego, w którym nie znajdziemy religijnych odwołań – począwszy od muzyki współczesnej, skończywszy na kompozycjach symfonicznych. Oczywiście ciężar gatunkowy jest różny, w zależności od rodzaju wykonywanej muzyki.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Tomasz Podlewski o „medialnym papiestwie", Leonie XIV i Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

Gościem majowego spotkania z cyklu „Życie na gigancie” w częstochowskim duszpasterstwie akademickim „Emaus” był ks. dr Tomasz Podlewski – kapłan archidiecezji częstochowskiej, który obecnie mieszka w Rzymie, pracując jako dyrektor biura prasowego Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. W poniedziałkowy wieczór 26 maja, licznie zebranym słuchaczom, na prośbę duszpasterza akademickiego ks. Michała Krawczyka, opowiedział on o swojej pracy i podzielił się rzymskim doświadczeniem czasu konklawe oraz wyboru i pierwszych celebracji Ojca Świętego Leona XIV. Poniżej przytaczamy fragmenty wypowiedzi ks. Podlewskiego.

W kontekście wyboru nowego papieża ks. Tomasz Podlewski mówił m. in.: „Dla mnie osobiście radość z wyboru nowego papieża to była radość podwójna. Najpierw bowiem, zanim na Placu Św. Piotra usłyszeliśmy konkretne nazwisko, wpierw w naszych uszach zabrzmiały znane wszystkim słowa Hamebus Papam. Dla mnie już same one były dostatecznym powodem wzruszenia, radości i wdzięczności wobec Boga. Przecież już sam fakt, że Kościół znowu ma papieża, jest w stanie napełnić serca katolików pokojem. I rzeczywiście tak było. Zdałem sobie sprawę, że ludzie wiwatują na cześć Ojca Świętego, nie wiedząc jeszcze, kto nim został. To była bardzo krótka i subtelna chwila, ale na mnie zrobiła wielkie wrażenie, dlatego starałem się ten moment jakoś uchwycić świadomością, objąć sercem i zachowuję go w pamięci bardzo żywo. Te słowa przyniosły nam wszystkim jasny przekaz: Łódź Piotrowa znowu ma kapitana! Na Watykanie znowu jest papież! Po czasie oczekiwania i sede vacante, nasz Kościół znów jest pod opieką Piotra! Dla mnie osobiście to był bardzo ważny moment i mimo że ten aplauz oddzielający słowa Hamebus Papam od konkretnych słów Cardinalem Prevost to była w sumie tylko chwila, dla mnie miała wielkie znaczenie. Ten ulotny moment, na który świadomie zwracam dziś uwagę, dla mojej duszy miał w sobie coś z radości dziecka, kiedy tata wraca do domu. Jeszcze nie wiedzieliśmy kim jest nowy papież, ale każdy zdał sobie sprawę, że Bóg po raz kolejny w dziejach Kościoła daje nam w prezencie przewodnika, którego sam dla nas zaplanował. Powiem szczerze, że ktokolwiek zostałby wówczas ogłoszony papieżem, przyjąłbym go z identyczną wdzięcznością i miłością, jako dar od samego Jezusa. Bo przecież tak jest”.
CZYTAJ DALEJ

Czy Amerykanie wycofają wojska z Polski?

2025-05-29 20:41

[ TEMATY ]

Donald Trump

Karol Nawrocki

wybory 2025

Artur Stelmasiak

Biały Dom

Karol Nawrocki na spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem

Karol Nawrocki na spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem

Nie od dziś wiadomo, że Rafałowi Trzaskowskiemu bliżej jest do Berlina, a Karolowi Nawrockiemu do Waszyngtonu. W czasie wojny koło naszych granic te orientacje mają znacznie większe znaczenie niż w czasie wszystkich poprzednich wyborów prezydenckich. Realną siłę militarną i możliwość odstraszania Rosji mają tylko USA, bo europejska część NATO nadal jest praktycznie rozbrojona.

Karol Nawrocki musi wygrać – powiedziała minister ds. bezpieczeństwa USA Kristi Noem. Wysoki przedstawiciel Białego Domu z administracji Donalda Trumpa przyleciała do Polski specjalnie na konferencję konserwatywnych środowisk politycznych, by wesprzeć kandydata popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość. - Jeżeli wybierzecie lidera, który będzie współpracował z Donaldem Trumpem, zyskacie potężnego sojusznika, który zapewni, że będziecie mogli walczyć z każdym wrogiem, który nie podziela waszych wartości. Będziecie cieszyć się militarną, amerykańską obecnością(…). Przywództwo ma znaczenie. Potrzebujecie silnego przywódcy, by prowadził wasz kraj. Ameryka chce być waszym sojusznikiem, by chronić waszą wolność i dobrobyt, chronić was przed zagrożeniami dla waszych rodzin. Będziecie błogosławieni tą przyjaźnią - mówiła Kristi Noem w Rzeszowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję