W ub.r. trzy dni na modlitwie w Lourdes spędziła grupa pielgrzymów z łódzkiego środowiska lekarzy i pielęgniarek pod przewodnictwem ks. kan. Pawła Sudowskiego. W Dzienniku pielgrzyma, redagowanym przez państwa Teresę i Władysława Pastwów, znalazła się następująca notatka z pierwszego dnia pobytu: „11 września 2005 r. Po wczesnym śniadaniu jedziemy z domu Polskiej Misji Katolickiej do sanktuarium. Uczestniczymy we Mszy św. w bazylice św. Piusa X. Ta świątynia, konsekrowana w 100. rocznicę objawień maryjnych, może pomieścić 27 tys. osób. Tutaj w niedziele i środy odbywają się międzynarodowe Msze św. oraz procesje eucharystyczne w dni deszczowe. Tym razem Eucharystię koncelebruje kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem biskupa. Bazylikę wypełnia rzesza wiernych z różnych krajów świata. Po Mszy św. wspinamy się na Kalwarię położoną na wzgórzu nad sanktuarium. Modlimy się przy kolejnych stacjach drogi krzyżowej, z monumentalnymi postaciami i krzyżami wykonanymi z pozłacanego brązu. Późnym wieczorem uczestniczymy w procesji z lampionami, która odbywa się na rozległym placu przed bazyliką Różańcową. Śpiewamy uroczyście Ave Maryja, zjednoczeni modlitwą różańcową i emanującym pośród wielotysięcznego, międzynarodowego tłumu pokojem Chrystusowym”.
Kolejny dzień ofiarował łódzkim pielgrzymom błogosławiony czas na modlitwę przy Grocie Massabielskiej. Pośród setek przybyszów z różnych krajów trwali w skupieniu, przesuwając paciorki różańca. W ciszy zbliżali się do groty, z miłością i czcią dotykając chłodnej, gładkiej skały. W tym miejscu 18 razy, od 11 lutego do 16 lipca 1858 r. Piękna Pani ukazywała się Bernadecie Soubirous. Wzywała do pokuty i modlitwy za grzeszników, prosiła o wybudowanie kaplicy i o procesje. Podczas 16 objawienia w dniu Zwiastowania Pańskiego powiedziała o sobie w miejscowym dialekcie: „Jestem Niepokalane Poczęcie”. Te słowa uspokoiły nieufnych dotąd uczonych obserwatorów wydarzeń. Bernadeta była analfabetką, skądże miałaby wiedzieć, że cztery lata wcześniej, 8 grudnia 1854 r., papież Pius IX ogłosił w Kościele dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny? W 1862 r. biskup miejscowej diecezji potwierdził nadprzyrodzony charakter objawień. Bernadeta została zakonnicą. Zmarła 16 kwietnia 1879 r.
Pius XI beatyfikował ją w 1925 r. i kanonizował 8 grudnia 1933 r. Jej ciało, w stanie nienaruszonym, spoczywa w klasztorze w Nevers.
U stóp Groty Massabielskiej w Lourdes nadal bije źródełko wskazane Bernadecie przez Matkę Bożą. Jego woda uzdrawia i przynosi ulgę w cierpieniu. Miliony pielgrzymów przybywają tu każdego roku z wiarą i nadzieją. Każdy doznaje pocieszenia i umocnienia. Są i tacy, którym Bóg za pośrednictwem Maryi przywraca zdrowie. 9 listopada 2005 r. międzynarodowa komisja lekarska potwierdziła 67. z kolei, niemożliwe do naukowego wytłumaczenia odzyskanie zdrowia: 19 sierpnia 1952 r. 41-letnia, ciężko chora na serce i reumatyzm, Włoszka odzyskała całkowicie zdrowie po kąpieli w basenie z wodą z cudownego źródła. Do dziś choroba nie powróciła. 14 sierpnia 2004 r. po raz ostatni pielgrzymował do Lourdes Papież Jan Paweł II.
Piękne zdjęcia, wykonane podczas pielgrzymki przez Weronikę Łukasiewicz, pomagają nam dziś powrócić wspomnieniami do Matki Bożej w Lourdes i podziękować Jej za wszystkie uproszone u Boga łaski.
* * *
Mirosława Krajewska-Warszewik
Mateńko dobroci pełna
dzięki Tobie
światło zbawienia
okryło ziemię
kryształkami żalu
skruszone serca
przepełnia modlitwa
prowadź
do swego Syna
tak by każdy dzień
jak promień ku niebu
jaśniał
Pomóż w rozwoju naszego portalu