Reklama

Żmudź

Mocni duchem i wiarą

2019-10-01 09:50

Urszula Buglewicz

Paweł Wysoki

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żmudzi przeżywała uroczystości odpustowe w odnowionej świątyni. Po niemal 3 latach kompleksowej renowacji zakończono wszystkie prace i wierni mogą cieszyć się piękną świątynią.

Żmudź to niewielka parafia na wschodnich obrzeżach diecezji. Od połowy XVIII w. znajduje się w niej niewielka świątynia, niegdyś cerkiew greckokatolicka. Drewniany kościół, zbudowany z fundacji Jana Zamoyskiego, z pięknym ołtarzem głównym, w którym znajduje się zabytkowy obraz Chrystusa Ukrzyżowanego, od lat służy katolikom. W połowie lat 70. XX w. powstał przy nim samodzielny ośrodek duszpasterski, a w 1984 r. utworzono rzymskokatolicką parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Zamieszkuje ją niespełna 1,5 tys. osób.

Pomoc z nieba

Reklama

W niedzielę, 15 września, Mszy św. z poświęceniem nowo wyremontowanego kościoła przewodniczył abp Stanisław Budzik. Najświętszą Ofiarę wraz z nim sprawowali proboszcz ks. Dariusz Stefanek, inicjator duchowej i materialnej odnowy parafii, a także ekonom diecezji ks. Jarosław Orkiszewski. - W święto Podwyższenia Krzyża jesteśmy w naszym kościele, po ponad 2 latach spotykania się na Mszach św. w tymczasowej kaplicy, zbudowanej na czas remontu. Krzyż Chrystusa to znak zwycięstwa i pokonywania rzeczy niemożliwych po ludzku rzecz biorąc. Wierzymy, że wszystkie starania, które podjęliśmy, zakończyły sie sukcesem dzięki pomocy z nieba - mówił Ksiądz Proboszcz.

Zadanie wykonane

- Parafia Żmudź nie jest duża, ale mocna duchem i wiarą, a parafianie jeśli w coś się zaangażują, doprowadzą wszystko do końca. Dzięki postawie wiernych, pełnej zaangażowania, życzliwości, pracowitości, szacunku dla tradycji i mocnej wiary, mogę dziś powiedzieć: zadanie wykonane! - mówił ks. D. Stefanek. Proboszcz podkreślał, że mieszkańcy przepracowali przy remoncie tysiące godzin, wykonując prace pomocnicze; niektórzy pożyczali swój sprzęt. Chorzy i starsi w intencji renowacji ofiarowali swoje cierpienie i modlitwę. Prace prowadziły specjalistyczne firmy, a środki finansowe pochodziły m.in. z ofiar wiernych oraz z dotacji ministerialnych, powiatowych i gminnych. - Dziś cieszymy się, że świątynia będzie służyć nam i kolejnym pokoleniom. Prosimy o błogosławieństwo, by zawsze była pełna ludzi oddanych Bogu i Kościołowi - mówił ks. Stefanek. Jak podkreślali wdzięczni parafianie, trudną i odważną decyzję o kompleksowym remoncie mocno zniszczonej świątyni, od fundamentów po dach, podjął proboszcz.

Wartość krzyża

W pasterskiej homilii abp Stanisław Budzik przypomniał o niezwykłej wartości Chrystusowego krzyża. - W znaku krzyża otrzymujemy Boże błogosławieństwo, łaskę sakramentów, wszelkie dobro. Czy krzyż pozostanie dla nas źródłem mądrości i mocy, kluczem, który otwiera tajemnicę Bożej miłości? - pytał. W czasach, gdy wiele obszarów życia zalewa fala nowego pogaństwa, dla którego krzyż staje się znakiem niewygodnym, głupstwem i zgorszeniem, Ksiądz Arcybiskup zaapelował o należne miejsce dla krzyża. - Niech znak krzyża, wyciśnięty na naszym czole, zajaśnieje w życiu osobistym, w domach i w rodzinach. Chrystus powinien stać się pełnoprawnym członkiem rodzin, który zasiada z nami do wielkich i małych uroczystości, z którym rozmawia się na co dzień o radościach i smutkach, planach i cierpieniach. Krzyż jest znakiem szacunku dla każdego człowieka i poszanowania życia; tego, które ma przyjść na świat, i tego które sposobi się do odejścia. Krzyż pomaga dostrzegać oblicze umęczonego Chrystusa w każdym cierpiącym człowieku. Niech zajaśnieje na wieżach kościołów, na rozstajach dróg, na szczytach gór i przypomina słowa św. Jana Pawła II, że nie da się zrozumieć dziejów narodu, ani zbudować teraźniejszości i przyszłości bez Chrystusa, bez Jego krzyża - podkreślał abp Budzik.

Ogłoszono datę pierwszego posiedzenia Sejmu, padły nazwiska marszałków seniorów

2019-10-18 09:07

wpolityce.pl

Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu na 12 listopada — poinformował na antenie RMF FM rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

sejm.gov.pl

Już wcześniej o tym terminie informował portal wPolityce.pl.

Nasze źródło przypominało, że dopiero pod koniec przyszłego tygodnia odbędzie się wręczenie zaświadczeń dla nowo wybranych posłów i senatorów, a nieoficjalnie mówi się o jeszcze jednym posiedzeniu starej kadencji.

Rzecznik prezydenta odniósł się również do kwestii powołania marszałków seniorów nowej kadencji Sejmu i Senatu.

Prezydent Andrzej Duda na marszałka seniora Senatu na pewno powoła Barbarę Borys-Damięcką — poinformował Spychalski.

Na marszałka seniora Sejmu obstawiam, że powoła Iwonę Śledzińską-Katarasińską — dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Uroczystości z okazji 35. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki

2019-10-18 11:33

pk, mp / Warszawa (KAI)

Msza św. upamiętniająca rocznicę śmierci kapelana Solidarności, udostępnienie relikwii w postaci jego sutanny, wspomnienia przyjaciół i świadków życia świętego kapłana oraz rodzinna gra miejska, to tylko niektóre punkty zbliżających się obchodów.

Archiwum Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

18 października, piątek, 19:00, Dom Amicus przy Parafii Św. Stanisława Kostki na Warszawskim Żoliborzu – Wieczór Świadków – otwarte spotkanie z pięcioma świadkami życia księdza Jerzego Popiełuszki, którzy byli związani z błogosławionym na różnych etapach życia – od dzieciństwa po ostatnie dni jego posługi. Celem spotkania jest chęć zrozumienia drogi księdza Jerzego do świętości. Spotkanie będzie rejestrowane.

19 października, sobota, 18:00, Kościół św. Stanisława Kostki – uroczysta liturgia sprawowana w rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, w jej trakcie – poświęcenie kaplicy z udostępnionymi właśnie relikwiami sutanny będącej świadectwem męczeńskiej śmierci błogosławionego.

20 października, niedziela, 10:00 – 16:00 – rodzinna gra miejska “Zło dobrem zwyciężaj”. W Czterech punktach Warszawy znajdą się stanowiska, w których będzie można poznać mało znane fakty z życia księdza Jerzego Popiełuszki.

Stworzona została także nowoczesna, narracyjna strona internetowa zawierająca 53 dźwiękowe wypowiedzi i 17 filmów z rejestracją świadków życia księdza Popiełuszki oraz liczne zdjęcia i skany dokumentów. Pierwszy raz w historii prezentowany jest tam zbiór nagrań wszystkich homilii z Mszy za Ojczyznę odprawianych za życia księdza Jerzego Popiełuszki oraz nagrania rejestrujące ostatnie jego publiczne wystąpienia w Bydgoszczy 19 X 1984r. Więcej na www.muzeumkspopieluszki.pl

Organizowany jest ogólnopolski konkurs literacki “Dobrem Zwyciężaj” przeznaczony dla uczniów liceów. Patronat honorowy nad konkursem sprawują: kard. Kazimierz Nycz, Minister Edukacji Narodowej oraz aktor Adam Woronowicz. Partnerem przedsięwzięcia jest IPN, który przygotował lekcję historii dla licealistów opartą na faktach z życia ks. Jerzego Popiełuszki. Przedsięwzięcie współfinansuje Fundacja KGHM. Więcej na http:// muzeumpopieluszki.intelisoftoffice.pl/konkurs-literacki/

francja

Patronami konkursu są: TVP1, TVP INFO, PR1, GOŚĆ, STACJA7. Obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Pozaliturgiczne wydarzenia obchodów dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – interwencje 2019”.

***

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z “Solidarnością” i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą “zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły setki tysięcy ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem