Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin - miasto akademickie

Studia w Alma Mater Papieża

Ks. Mieczysław Puzewicz

Przed 30 laty Katolicki Uniwersytet Lubelski był jedyną wolną i katolicką uczelnią od Łaby po Władywostok. Niemiecka rzeka oddzielała wolny świat Zachodu od siermiężnego, komunistycznego Wschodu, którego symbolicznym kresem był Władywostok. KUL wchodzi właśnie w drugie stulecie działalności, jego rywal UMCS świętuje 75-lecie.Te dwie uczelnie decydują głównie o statusie Lublina jako prężnym ośrodku akademickim.

Wszystko zaczęło się od KUL

Dalekosiężna wizja ks. Idziego Radziszewskiego i bp. Mariana Fulmana dała Lublinowi wspaniały dar, pierwszy uniwersytet w wolnej Polsce po latach zaborów. Początkowo KUL kształcił teologów, prawników, ekonomistów, pedagogów, a tuż przed wojną uruchomił też wydział lekarski. Młody ks. Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Tysiąclecia, obronił tutaj w 1929 r. doktorat, potem był wielkim kanclerzem uczelni. Lubelska wszechnica najpierw ściągnęła kadrę profesorską z dawnej Akademii Teologicznej w Petersburgu, a po wojnie wybitnych naukowców z wileńskiego uniwersytetu im. Stefana Batorego i lwowskiego im. Jana Kazimierza. Drugą wyższą uczelnią przed wojną w Lublinie była rabinacka jesziwa, słynna w świecie żydowskim.

Reklama

W czasach komunizmu i stanu wojennego na KUL schronienie znajdowali niepokorni studenci i uczeni, m.in. Władysław Bartoszewski, Wiesław Chrzanowski i Hanna Suchocka. Dla przeciwstawienia się środowisku KUL władze komunistyczne powołały w 1944 r. Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej, co sprawiło, że przez lata Lublin był jedynym miastem w Polsce z dwoma uniwersytetami. Do 1955 r. w mieście powstała także Akademia Medyczna i Rolnicza oraz Politechnika. Już w czasach najnowszych otwarto kilka ośrodków prywatnych, z których najwyższą renomą cieszy się Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji.

Z Ukrainy i Zimbabwe

Obecnie liczba studentów w Lublinie sięga ponad 70 tys., dzięki temu miasto jest największym ośrodkiem akademickim we wschodniej Polsce i plasuje się w krajowej czołówce. Kilkaset kierunków studiów stwarza doskonałą możliwość wyboru. Medycyna, stomatologia, pielęgniarstwo, wydziały inżynierskie, budownictwo, architektura, rolnictwo, leśnictwo, prawo, psychologia, pedagogika - jednym słowem pełna paleta studiów technicznych i humanistycznych. Szczególnym prestiżem cieszą się kierunki, które wyrosły na bazie renomowanych gron profesorskich, zwanych szkołami.

Reklama

Na KUL tradycje lwowskiej szkoły matematyczno - filozoficznej kontynuowane są na wydziałach filozofii i psychologii; prace o. Alberta Krąpca, wybitnego filozofa i rektora uczelni, są podręcznikami obowiązującymi w wielu uniwersytetach na świecie, zostały przetłumaczone m.in. na język angielski, rosyjski, włoski i koreański. Uniwersytet Medyczny szczyci się szkołą okulistyki, zapoczątkowaną przez światowej sławy specjalistę prof. Tadeusza Krwawicza. Politechnika nawiązuje do osiągnięć w dziedzinie technologii światłowodów, których produkcja ruszyła w Lublinie ponad 40 lat temu.

Lublin należy także do najbardziej umiędzynarodowionych ośrodków akademickich w Polsce. Wśród studentów zagranicznych najwięcej jest z Ukrainy i Białorusi, ale dużą grupę stanowią Tajwańczycy, Amerykanie i Arabowie (medycyna). Na KUL-u pojawili się nawet żacy z egzotycznego Zimbabwe.

Śladami Świętego Profesora

Niewątpliwym atutem studiowania w Lublinie jest położenie uczelni; większość mieści się w śródmieściu. Odległości pomiędzy obiektami dydaktycznymi są małe, nie traci się czasu na przejazdy. Koszty akademika czy stancji są dużo niższe niż w większych miastach. Dla studentów zagranicznych dużym ułatwieniem jest lotnisko z rejsami m.in. na Ukrainę. Niemal wszystkie uczelnie lubelskie prowadzą rekrutację chętnych poza granicami kraju, najwięcej takich punktów jest na Ukrainie. Oferta naszych wszechnic pojawia się na targach edukacyjnych od Kijowa, przez Mińsk i Moskwę aż po turecki Stambuł. Bardzo pomocne są kursy języka polskiego organizowane w wakacje.

Każdy student znajdzie w Lublinie dobre duszpasterstwo przy swojej uczelni. Prym wiodą ośrodki zakonne: dominikański na Starym Mieście i jezuicki przy miasteczku akademickim. Pracę formacyjną rozpoczyna październikowa pielgrzymka do sanktuarium w Wąwolnicy. Dziesiątki tysięcy studentów przemierza codziennie ulice Lublina, śpiesząc na wykłady i ćwiczenia. Nie wszyscy mają świadomość, że tymi samymi drogami chodził przed laty ks. Karol Wojtyła, najwybitniejszy profesor z Lublina, obecnie święty patron KUL, najstarszej Alma Mater w mieście.

2019-10-01 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to znaki Antychrysta

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak "duchowej siły Antychrysta" - to słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone w jego nowej biografii napisanej przez niemieckiego dziennikarza i jego literackiego współpracownika Petera Seewalda.

Obszerny tom z wypowiedziami Benedykta XVI ukaże się w Niemczech w poniedziałek, a w innych krajach - w kolejnych miesiącach. Papież Ratzinger otrzymał tom biografii pod tytułem "Życie" w dniu swych 93. urodzin 16 kwietnia.

Słowa emerytowanego papieża przytoczył konserwatywny amerykański portal Life Site News, a za nim w niedzielę włoski dziennik "La Repubblica", który kolejną wypowiedź nazwał "powrotem Ratzingera".

W rozmowie z Seewaldem powiedział on: "Sto lat temu każdy uznałby za absurd rozmowę o małżeństwie homoseksualnym".

"Dzisiaj ten, kto mu się sprzeciwia jest ekskomunikowany ze społeczeństwa" - stwierdził Benedykt XVI. To samo - dodał - odnosi się do "aborcji i tworzenia istot ludzkich w laboratorium".

"Współczesne społeczeństwo jest w trakcie formułowania antychrześcijańskiego credo, a jeśli ktoś się mu sprzeciwia, jest karany przez społeczeństwo ekskomuniką" - oświadczył Benedykt XVI. (PAP)

sw/ mars/

CZYTAJ DALEJ

NAJŚWIĘTSZE SERCE

2020-07-08 21:23

[ TEMATY ]

kino

Będzin

Najświętsze Serce

archiwum

Fragment plakatu z filmu "Najświętsze Serce"

Kino „NOWOŚĆ” W Będzinie (ul. Potockiego 3) zaprasza na religijny, dokumentalizowany film pt. „Najświętsze Serce”. Film opowiada historię znanej pisarki Lupe Valdes, która poszukując inspiracji do książki, wyrusza do Francji - miejsca objawień św. Małgorzaty Alacoque. Seanse będą się odbywać od 10 do 15 lipca o godz. 18.00 (cena 12 zł).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję