Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin

Lekcja historii

Ewa Kamińska

Danuta Malon, prezes lubelskiej Rodziny Katyńskiej

Danuta Malon, prezes lubelskiej Rodziny Katyńskiej

17 września 2019 roku minęła 80. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Napaść usprawiedliwiano fałszywymi informacjami o rozpadzie państwa polskiego i ucieczce rządu z kraju napadniętego przez Niemcy. Motywowano ją także rzekomą koniecznością ochrony Ukraińców i Białorusinów zamieszkujących tereny wschodniej Polski.

Uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia miały miejsce w całej Polsce, także w Lublinie. Rozpoczęły się one od złożenia kwiatów w Collegium Iuridicum KUL pod tablicą ppor. Jana Bołbotta, który zginął w walce z Sowietami 20 września 1939 r.

Reklama

Następnie w kościele pw Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Narutowicza odprawiona została Msza św. w intencji ofiar 1939 r. oraz poległych na Kresach Wschodnich, zamordowanych w Katyniu, zmarłych na zesłaniu i w łagrach. Wśród zgromadzonych uczestników byli politycy, samorządowcy, pracownicy służb mundurowych oraz członkowie wielu stowarzyszeń kombatanckich i kresowych, a także młodzież szkolna oraz liczne poczty sztandarowe.

Mszy św. przewodniczył ks. płk. Krzysztof Pietrzniak. W homilii wskazał, że wydarzenia podobne do tych z września 1939 r. mogą się powtórzyć. Jednak, aby tak się nie stało, nie można żyć nienawiścią, bo zła złem nie da się zwyciężyć. Potrzeba do tego wielkiej odnowy moralnej. Podkreślił znaczenie ostatnich akcji modlitewnych: Modlitwa do Granic czy Polska pod Krzyżem. Zauważył, że mając w pamięci tragiczne polskie losy, mamy być, jak powiększający się tłum ludzi, idących ku zbawieniu, ku miłości, pięknie, suwerenności i solidarności, ku zwycięstwie ducha nad złem, prawdy nad fałszem.

Po Mszy św. na Placu Litewskim przy Pomniku Nieznanego Żołnierza odbył się dalszy ciąg uroczystości. Jednym z wielu mówców była Danuta Malon, prezes lubelskiej Rodziny Katyńskiej, która przypomniała losy polskich żołnierzy wziętych do niewoli przez Armię Czerwoną. Niezłomna postawa wierności Polsce wywołała zemstę władz radzieckich, które nakazały rozstrzelanie polskich oficerów. – Napaść sowiecka stała się końcem pewnej epoki, końcem marzeń o Polsce, o jaką walczono 20 lat wcześniej – powiedziała, prosząc o złożenie hołdu żołnierzom poległym w starciach z Armią Czerwona, ofiarom spoczywających na Wschodzie i wszystkim, którzy ucierpieli wskutek sowieckiej nawałnicy, bo oddali życie, byśmy żyli w wolnej Polsce.

Reklama

Mówcy podkreślali, że napaść ZSRR na Polskę miała charakter barbarzyński. Wspominanie tamtych tragicznych wydarzeń jest także zobowiązaniem do wspólnej troski o niepodległą Polskę.

Szereg osób, mających istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych, kultywowanie oraz popularyzację wiedzy o tradycjach niepodległościowych otrzymało medal Pro Bono Poloniae, a także odznaczenia szefa Urzędu ds. Kombatantów. Lubelskie oddziały Związku Sybiraków oraz Stowarzyszenia Rodzina Katyńska otrzymały Medale Unii Lubelskiej.

Uroczystości na Placu Litewskim zakończył Apel Pamięci oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

17 września to również Dzień Sybiraka, dlatego uczestnicy przeszli pod pomnik Matki Sybiraczki. Tam został odtworzony hymn Sybiraków. Prezes Janusz Pawłowski w kilku słowach powiedział o losie zesłańców na Sybirze. Delegacje stowarzyszeń złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

2019-10-03 06:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

2021-08-02 19:02

Radosław Jóźwiak/Cyfrasport / newspix.pl

Student komunikacji medialno-marketingowej na UKSW Dariusz Kowaluk zdobył w Tokio olimpijskie złoto w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. Nie biegł on wprawdzie w finale w sobotę 31 lipca, ale w półfinale przyczynił się do awansu drużyny i zdobycia złota.

Biało-czerwoni w biegu półfinałowym z czasem 3:09.87 ustanowili nowy rekord Europy. – Gratuluję w imieniu całej społeczności akademickiej. Jesteśmy dumni, że mamy takiego studenta – mówi rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/Kajakarstwo - Naja i Puławska zdobyły medal

2021-08-03 06:21

[ TEMATY ]

Tokio 2020

PAP

Karolina Naja i Anna Puławska zdobyły srebrny medal w konkurencji K2 500 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Zwyciężyły Nowozelandki Lisa Carrington, Caitlin Regal. Trzecie były Węgierki Danuta Kozak, Dora Bodonyi.

Polki przez długi czas wyścigu naciskały Nowozelandki, ale przed metą musiały się bronić przed ostro finiszującymi Węgierkami. Carrington zdobyła we wtorek drugi złoty medal, wcześniej triumfowała w jedynce na 200 m.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję