W uroczystej Eucharystii wzięło udział całe Prezbiterium naszego Kościoła lokalnego. W dzień ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa, katedrę wypełniło kilkuset kapłanów, którzy w ten sposób wyrażają jedność ze swym biskupem i celebrują tajemnicę powołania do służby w kapłaństwie.
W homilii bp Tadeusz Rakoczy zwrócił uwagę na kapłańską tożsamość wypływającą z faktu Bożego wybrania i posłania. Przywołał także na pamięć zmarłych w ubiegłym roku kapłanów naszej diecezji oraz postać sługi Bożego Jana Pawła II.
Po homilii wszyscy prezbiterzy odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie, złożone w dniu święceń wobec biskupa i Kościoła.
Przedpołudniowa Msza w katedrze była także wydarzeniem dla młodych animatorów służby liturgicznej ołtarza. Ksiądz Biskup pobłogosławił i wręczył animatorskie krzyże 107 lektorom. Nowi animatorzy służby liturgicznej pomagać będą kapłanom w organizowaniu liturgicznego życia w 38 parafiach naszej diecezji.
Na zakończenie uroczystości tradycyjne życzenia Ordynariuszowi złożył w imieniu wszystkich kapłanów ks. Jan Gustyn, dziekan dekanatu Bielsko-Biała IV.
Bp Tadeusz Rakoczy powiedział w homilii: „Przeżycie tajemnicy Eucharystii niech będzie dla was prezbiterów szczególną okazją, by formować serce w duchu Jezusa Chrystusa, w duchu ofiary i wyrzeczenia, zdrowej pokory, łagodności, posłuszeństwa i miłości (...) Głębokie źródło naszej siły, wiary nadziei, miłości i zawierzenia tkwi przede wszystkim w wewnętrznej pewności, że mamy misję do spełnienia i ufności, że z Bożą pomocą dojrzewać będziemy każdy z osobna i wszyscy razem do wypełnienia naszego posłannictwa w konkretnych dzisiejszych okolicznościach społecznych, politycznych, ekonomicznych i kulturowych, a owoce składamy w ręce Tego, który nas posyła”.
Ksiądz Franciszek Ksawery Truong Buu Diep, który 80 lat temu oddał życie za swoich parafian, będzie beatyfikowany 2 lipca w Can Tho, największym mieście delty Mekongu. Po raz pierwszy w historii Kościoła wietnamskiego ceremonia beatyfikacyjna wietnamskiego męczennika odbędzie się w jego ojczyźnie – informuje agencja Fides.
Na Mszy św. beatyfikacyjnej spodziewanych jest co najmniej 60 tys. wiernych, jednak w dniach przed i po beatyfikacji organizatorzy spodziewają się napływu setek tysięcy osób.
Siostra Anna Maria od Najświętszego Serca, włoska zakonnica, 14 marca skończyła 106 lat! W klasztorze w Seregno (niedaleko Mediolanu) nadal służy i dzieli się refleksjami na temat Ewangelii, nawet za pośrednictwem YouTube!
Jasna „w myślach i słowach” 106-letnia zakonnica – której prawdziwe imię brzmi Anna Perfumo – należy do Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Najświętszego Sakramentu. Jak donosi włoski dziennik Il Giorno, pomimo podeszłego wieku, nadal codziennie uczestniczy w adoracji eucharystycznej, nawet w nocy, i pomaga w klasztornej infirmerii, opiekując się chorymi zakonnicami.
W sobotę 21 marca odbyła się 46. Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę. Jest to jedno z największych corocznych spotkań środowiska pro-life w Polsce - czas wspólnej modlitwy, świadectw i refleksji nad ochroną ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Obrońcy życia zaapelowali do rządu o zapewnienie przestrzegania konstytucyjnego prawa do życia, wezwały też do zablokowania planów wprowadzenia obowiązkowej „Edukacji zdrowotnej” i do przywrócenia „Wychowania do życia w rodzinie”, a także zwrócili się z apelem do prezydenta RP o ułaskawienie pani Weroniki Krawczyk.
Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 9.30 Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Po Mszy św. pielgrzymi zgromadzili się w Auli im. św. Jana Pawła II, by wysłuchać kilku prelekcji i świadectw. W czasie pielgrzymki rozstrzygnięto również konkursy dla młodzieży i akademicki organizowane przez Stowarzyszenie.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.