Reklama

Niedziela Lubelska

Pawłów

W szkole Maryi

Tadeusz Boniecki

W parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Pawłowie odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej.

Uroczystości ku czci Matki Bożej miały wyjątkowy, a nawet historyczny wymiar. Były bowiem doskonałą okazją do przypomnienia parafianom i odnowienia kultu Matki Bożej Pawłowskiej w obecnym w świątyni obrazie, pochodzącym z XVII w. Jak podają różne źródła historyczne, obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem został najprawdopodobniej przeniesiony do pawłowskiego kościoła z unickiej świątyni. W 1895 r. został przemalowany w Moskwie. W chwili obecnej, dzięki licznym zabiegom i staraniom proboszcza ks. Andrzeja Kołodziejskiego, jest poddawany dokładnej renowacji w jednej z pracowni konserwatorskich. W kościele w Pawłowie jest eksponowana kopia tego cudownego wizerunku.

Reklama

Bezpośrednim duchowym przygotowaniem do październikowych uroczystości odpustowych były rekolekcje różańcowe przeprowadzone przez o. Grzegorza Kluza OP. Zwieńczeniem czasu modlitwy i refleksji była suma odpustowa, poprzedzona modlitwą różańcową poprowadzoną przez panie z Zespołu Ludowego Pawłowianki oraz dzieci i młodzież z miejscowej Szkoły Podstawowej. W słowie powitania ks. Andrzej Kołodziejski wyraził radość z faktu wspierania wszystkich parafian przez Matkę Bożą Pawłowską. - Matka Boża nas ochrania, kształtuje naszą miłość i pobudza do większej wiary - podkreślał.

W homilii o. Grzegorz Kluz nawiązał do początków obchodu święta Matki Bożej Różańcowej. Przypomniał, że święto to ogłosił w XVI w. papież na pamiątkę zwycięstwa chrześcijan nad Turkami w bitwie morskiej pod Lepanto. - Kiedyś Matka Boża Różańcowa wyprosiła zwycięstwo. Dzisiaj poprzez modlitwę różańcową chcemy wszystkich zaprosić do szkoły Maryi, która uczy jak słuchać Chrystusa. Maryja zawsze wskazuje na Chrystusa - mówił dominikanin. - Kiedy przyjrzymy się kopii obrazu Matki Bożej Pawłowskiej, zobaczymy na nim Maryję trzymającą na ręku Dziecię Jezus. Maryja wskazuje na Dziecię, bo Maryja wskazuje nam drogę - mówił kaznodzieja. Podkreślał, że Maryja uczy nas prawdziwego słuchania. Na kartach Ewangelii św. Łukasza na pierwszym miejscu jest opisana relacja Maryi do Słowa Bożego. - Ta relacja jest dla nas wzorem do naśladowania. Maryja chce usłyszeć wszystko, co Bóg mówi i zapisać w sercu; doświadczyć syntezy Słowa Bożego, zobaczyć pełną prawdę. Maryja nie słucha Słowa Bożego wyrywkowo: to przyjmuję, a tamtego już nie. Często my tak postępujemy, wyrywkowo wyciągamy z Ewangelii słowa i przyswajamy sobie tylko te, które nam pasują - zauważył dominikanin. Przypomniał, że Matka Boża w szkole modlitwy uczy otwarcia na Ducha Świętego i przyjęcia Słowa Bożego do serca w doświadczeniu miłości. O. Kluz prosił, aby wierni wpatrując się w wizerunek Matki Bożej Pawłowskiej widzieli w Niej wzór do naśladowania w życiu.

Ostatnim akcentem uroczystości odpustowych była procesja wokół świątyni parafialnej.

2019-10-28 05:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sejm powołał senator Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

2021-06-15 16:51

[ TEMATY ]

sejm

Rzecznik Praw Obywatelskich

Adobe.Stock.pl

Sejm powołał we wtorek senator niezależną Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Aby mogła objąć stanowisko, zgodę musi jeszcze wyrazić Senat.

Posłowie - inaczej niż to było w poprzednich głosowaniach nad wyborem RPO w tej kadencji Sejmu - głosowali łącznie nad obydwojgiem zgłoszonych kandydatów, a nie w kolejności alfabetycznej.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Cristiano Ronaldo najlepszym strzelcem w historii

2021-06-15 21:52

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

Euro 2020

PAP/EPA/HUGO DELGADO

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo

Portugalczyk Cristiano Ronaldo został najlepszym strzelcem w historii piłkarskich mistrzostw Europy. We wtorek zdobył dwie bramki w meczu z Węgrami (3:0), a łącznie ma ich na koncie 11. Przed tym turniejem dzielił rekord dziewięciu goli z Francuzem Michelem Platinim.

Jednocześnie Ronaldo został pierwszym piłkarzem, który wystąpił w pięciu mistrzostwach Europy i jedynym, mającym w dorobku bramki w każdej z tych imprez (dwie w 2004, jedna w 2008, po trzy w 2012 i 2016, dwie w 2021). Nikt inny nie trafił do siatki w więcej niż trzech turniejach finałowych.

CZYTAJ DALEJ

Nominacje w diecezji sandomierskiej

2021-06-16 08:16

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

diecezjasandomierska.pl

Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz dokonał następujących nominacji:

Ks. Leszek Pituch został mianowany proboszczem parafii pw. św. Marcina w Połańcu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję