Reklama

Pawłów

W szkole Maryi

2019-10-28 05:05

Tadeusz Boniecki

Tadeusz Boniecki

W parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Pawłowie odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej.

Uroczystości ku czci Matki Bożej miały wyjątkowy, a nawet historyczny wymiar. Były bowiem doskonałą okazją do przypomnienia parafianom i odnowienia kultu Matki Bożej Pawłowskiej w obecnym w świątyni obrazie, pochodzącym z XVII w. Jak podają różne źródła historyczne, obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem został najprawdopodobniej przeniesiony do pawłowskiego kościoła z unickiej świątyni. W 1895 r. został przemalowany w Moskwie. W chwili obecnej, dzięki licznym zabiegom i staraniom proboszcza ks. Andrzeja Kołodziejskiego, jest poddawany dokładnej renowacji w jednej z pracowni konserwatorskich. W kościele w Pawłowie jest eksponowana kopia tego cudownego wizerunku.

Bezpośrednim duchowym przygotowaniem do październikowych uroczystości odpustowych były rekolekcje różańcowe przeprowadzone przez o. Grzegorza Kluza OP. Zwieńczeniem czasu modlitwy i refleksji była suma odpustowa, poprzedzona modlitwą różańcową poprowadzoną przez panie z Zespołu Ludowego Pawłowianki oraz dzieci i młodzież z miejscowej Szkoły Podstawowej. W słowie powitania ks. Andrzej Kołodziejski wyraził radość z faktu wspierania wszystkich parafian przez Matkę Bożą Pawłowską. - Matka Boża nas ochrania, kształtuje naszą miłość i pobudza do większej wiary - podkreślał.

Reklama

W homilii o. Grzegorz Kluz nawiązał do początków obchodu święta Matki Bożej Różańcowej. Przypomniał, że święto to ogłosił w XVI w. papież na pamiątkę zwycięstwa chrześcijan nad Turkami w bitwie morskiej pod Lepanto. - Kiedyś Matka Boża Różańcowa wyprosiła zwycięstwo. Dzisiaj poprzez modlitwę różańcową chcemy wszystkich zaprosić do szkoły Maryi, która uczy jak słuchać Chrystusa. Maryja zawsze wskazuje na Chrystusa - mówił dominikanin. - Kiedy przyjrzymy się kopii obrazu Matki Bożej Pawłowskiej, zobaczymy na nim Maryję trzymającą na ręku Dziecię Jezus. Maryja wskazuje na Dziecię, bo Maryja wskazuje nam drogę - mówił kaznodzieja. Podkreślał, że Maryja uczy nas prawdziwego słuchania. Na kartach Ewangelii św. Łukasza na pierwszym miejscu jest opisana relacja Maryi do Słowa Bożego. - Ta relacja jest dla nas wzorem do naśladowania. Maryja chce usłyszeć wszystko, co Bóg mówi i zapisać w sercu; doświadczyć syntezy Słowa Bożego, zobaczyć pełną prawdę. Maryja nie słucha Słowa Bożego wyrywkowo: to przyjmuję, a tamtego już nie. Często my tak postępujemy, wyrywkowo wyciągamy z Ewangelii słowa i przyswajamy sobie tylko te, które nam pasują - zauważył dominikanin. Przypomniał, że Matka Boża w szkole modlitwy uczy otwarcia na Ducha Świętego i przyjęcia Słowa Bożego do serca w doświadczeniu miłości. O. Kluz prosił, aby wierni wpatrując się w wizerunek Matki Bożej Pawłowskiej widzieli w Niej wzór do naśladowania w życiu.

Ostatnim akcentem uroczystości odpustowych była procesja wokół świątyni parafialnej.

Watykan: dominikanin biskupem pomocniczym w Mukaczewie

2019-11-11 13:34

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty mianował dominikanina, o. Mikołaja Piotra Łuczoka biskupem pomocniczym w Mukaczewie na Ukrainie i przydzielił jemu stolicę tytularną Giru di Marcello.

credo.pro/pL
o. Mikołaj Łuczok OP

Nowy biskup urodził się 26 marca 1974 roku w Mukaczewie na Zakarpaciu. W 1994 roku wstąpił do dominikanów, a w roku 2000 złożył śluby wieczyste. Formację zakonną i intelektualną otrzymał w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym OO. Dominikanów w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 2003 roku.

Pracował w domach zakonnych w Jałcie, w Petersburgu, Czortkowie, Lwowie i Chmielnickim. Od lipca 2018 roku był przełożonym domu zakonnego we Lwowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

GRAND PRIX festiwalu dla Michała Kondrata za film "Miłość i Miłosierdzie"

2019-11-12 21:43

Kinga Polak-Gieroń

W Warszawie zakończył się XIV Festiwal Polonijny Losy Polaków 2019 organizowany w ramach wieloletniego Programu „Niepodległa”. Jury XIV Festiwalu Polonijnego pod przewodnictwem, reżysera Pawła Woldana przyznało GRAND PRIX dla Michała Kondrat za film „Miłość i Miłosierdzie”. Nagrodę z rąk Grzegorza Seroczyńskiego, dyrektora Biura Polonijnego Kancelarii Senatu odebrali aktorka Kamila Kamińska – odtwórczyni roli Faustyny i dyrektor Kondrat Media – Marek Trojak.

Materiały prasowe
Kadr z filmu „Miłość i Miłosierdzie”

Do konkursu zostało zgłoszonych 90 prac festiwalowych: filmów i programów telewizyjnych, programów radiowych, programów multimedialnych oraz kilkudziesięciu portali internetowych ukazujących życie Polaków w 19 krajach świata m.in. w Australii, Białorusi, Francji, Hiszpanii, Indiach, Irlandii, Izraelu, Kanadzie, Kazachstanie, Litwie, Niemczech, Rosji, Turcji, Szwecji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii i Polsce.

Natomiast wydanie DVD wraz z książką filmu „Miłość i Miłosierdzie” jest w pierwszej trójce najlepiej sprzedających się filmów na DVD w Empiku (TOP filmy)

Wydanie na DVD zostało wzbogacone o niepublikowane świadectwa uzdrowień za wstawiennictwem Siostry Faustyny.

„Miłość i Miłosierdzie” to niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, siostrze Faustynie – uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która w swoim życiu stanęła przed wykonaniem bardzo ważnej misji. Film pokaże nieznane do tej pory fakty i przybliży widzom narodziny niezwykłego kultu Bożego Miłosierdzia, który zyskał popularność na całym świecie. W tle fascynująca historia polskiego obrazu, który przedstawia wierny wizerunek Chrystusa oraz dowody naukowe na jego zgodność z całunem turyńskim i chustą z Oviedo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem