Reklama

Niedziela Lubelska

Metropolitalne Seminarium Duchowne

W drodze do kapłaństwa

Marek Kuś

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie rozpoczęło nowy rok akademicki i formacyjny. Jak jest w zwyczaju, na początku kolejnego etapu do kapłaństwa alumni przeżyli rekolekcje jesienne, którym przewodniczył ks. Andrzej Krasowski, były ojciec duchowny MSD. Rekolekcje odbyły się w dn. 9-13 października i były zatytułowane „Biblio, Ojczyzno moja”. Podczas konferencji rekolekcjonista ukazał, jak Pan Bóg działał w życiu najważniejszych postaci Starego Testamentu i odnosił te wydarzenia do naszego życia.

Reklama

Po zakończeniu rekolekcji w kościele seminaryjnym odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Ryszard Karpiński. Podczas Eucharystii alumni V roku w obecności wychowawców, rodziców, krewnych i przyjaciół złożyli kandydaturę do święceń diakonatu i prezbiteratu. W homilii, nawiązując do Ewangelii, Ksiądz Biskup zachęcił wszystkich zebranych do wdzięczności Panu Bogu za wszelkie dobro, którego doświadczamy. Po homilii miał miejsce obrzęd przyjęcia kandydatów do święceń, podczas którego alumni wyrazili gotowość przygotowania do pełnienia posługi w Kościele oraz otrzymali brewiarze.

Do grona kandydatów do diakonatu i prezbiteratu zostało włączonych 9 alumnów V roku: Łukasz Czapla z parafii Kraczewice, Maciej Głębocki z parafii Miłosierdzia Bożego w Lublinie, Patryk Kułaga z parafii Zakrzówek, Patryk Mękal z parafii Chrystusa Odkupiciela w Chełmie, Michał Paśnik z parafii Nałęczów, Damazy Soja z parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, Hubert Suszek z parafii św. Michała Archanioła w Lublinie, Maciej Świderski z parafii Świętej Rodziny w Chełmie i Dawid Woliński z parafii św. Jadwigi Królowej w Lublinie.

W Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie do kapłaństwa przygotowuje się 47 alumnów, w tym 13 na pierwszym roku. Wraz z nimi mieszka i uczy się 15 kleryków obrządku bizantyjsko-ukraińskiego (greckokatolickiego).

2019-10-28 05:07

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: dokąd zmierza świat, jeśli nie odnosi się do Boga?

2021-06-13 20:59

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

- Dokąd zmierza świat, jeśli nie odnosi się do Boga? - pytał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 13 czerwca przewodniczył Mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Wspólnota parafialna przeżywała tego dnia 100. rocznicę powstania. Liturgia była transmitowana przez TVP Polonia.

Wiernych przywitał ks. Roman Adamczyk, proboszcz parafii NSJ w Radomiu. - Dziękujemy dzisiaj za 100 lat wspólnoty parafialnej. To odcinek czasu naszej zbawczej historii, od momentu pierwszego, po dzień dzisiejszy – powiedział ks. Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Koszalin: po niemowlę z okna życia zgłosił się ojciec

2021-06-16 09:01

[ TEMATY ]

okno życia

Karol Porwich

Zaledwie następnego dnia po pozostawieniu dziecka w koszalińskim oknie życia zgłosił się po nie ojciec.

14 czerwca alarm na parterze Domu Samotnej Matki przywołał opiekunki okna, siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, do okna życia. Siostry znalazły w nim, jako wstępnie oceniły, dwumiesięczną dziewczynkę. Po przewiezieniu jej do szpitala lekarze ocenili jej wiek na półtorej miesiąca. Dziewczynka, po wstępnych badaniach oceniona jako zdrowa, trafiła pod opiekę tymczasowej rodziny zastępczej.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: To, co dostajecie jest ziarnem!

2021-06-16 11:01

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W sobotni wieczór podczas uroczystej Mszy Świętej z rąk Arcybiskupa Grzegorza Rysia 16 mężczyzn przyjęło posługę akolitatu. Grupa przygotowywała się w Łódzkim Ośrodku Formacji Diakonów Stałych do posługi pomocników kapłanów, służąc jako nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję