Reklama

Metropolitalne Seminarium Duchowne

W drodze do kapłaństwa

2019-10-28 05:07

Patryk Mękal

Marek Kuś

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie rozpoczęło nowy rok akademicki i formacyjny. Jak jest w zwyczaju, na początku kolejnego etapu do kapłaństwa alumni przeżyli rekolekcje jesienne, którym przewodniczył ks. Andrzej Krasowski, były ojciec duchowny MSD. Rekolekcje odbyły się w dn. 9-13 października i były zatytułowane „Biblio, Ojczyzno moja”. Podczas konferencji rekolekcjonista ukazał, jak Pan Bóg działał w życiu najważniejszych postaci Starego Testamentu i odnosił te wydarzenia do naszego życia.

Po zakończeniu rekolekcji w kościele seminaryjnym odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Ryszard Karpiński. Podczas Eucharystii alumni V roku w obecności wychowawców, rodziców, krewnych i przyjaciół złożyli kandydaturę do święceń diakonatu i prezbiteratu. W homilii, nawiązując do Ewangelii, Ksiądz Biskup zachęcił wszystkich zebranych do wdzięczności Panu Bogu za wszelkie dobro, którego doświadczamy. Po homilii miał miejsce obrzęd przyjęcia kandydatów do święceń, podczas którego alumni wyrazili gotowość przygotowania do pełnienia posługi w Kościele oraz otrzymali brewiarze.

Reklama

Do grona kandydatów do diakonatu i prezbiteratu zostało włączonych 9 alumnów V roku: Łukasz Czapla z parafii Kraczewice, Maciej Głębocki z parafii Miłosierdzia Bożego w Lublinie, Patryk Kułaga z parafii Zakrzówek, Patryk Mękal z parafii Chrystusa Odkupiciela w Chełmie, Michał Paśnik z parafii Nałęczów, Damazy Soja z parafii św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, Hubert Suszek z parafii św. Michała Archanioła w Lublinie, Maciej Świderski z parafii Świętej Rodziny w Chełmie i Dawid Woliński z parafii św. Jadwigi Królowej w Lublinie.

W Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie do kapłaństwa przygotowuje się 47 alumnów, w tym 13 na pierwszym roku. Wraz z nimi mieszka i uczy się 15 kleryków obrządku bizantyjsko-ukraińskiego (greckokatolickiego).

Syria: dwóch księży zamordowanych przez bojówki Państwa Islamskiego

2019-11-11 20:31

st (KAI/la Repubblica) / Damaszek

Dwóch księży katolickich obrządku ormiańskiego zostało dziś zabitych przez bojówki Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii w wiosce Zar, w dystrykcie Busayra, na wschód od Dar ar-Zor.

Unsplash/pixabay.com

Ofiarami terrorystów padło dwóch księży 43-letni Hovsep Petoyan i jego ojciec, także kapłan 71-letni A. Petoyan (w Kościele obrządku ormiańskiego nie obowiązuje duchownych celibat). Według niektórych źródeł, obydwaj, w towarzystwie diakona, mieli zweryfikować stan prac konserwatorskich ormiańskiego kościoła katolickiego w okolicy, kiedy znaleźli się w zasadzce na drodze łączącej Hasakeh z Dar ar-Zor. Uzbrojeni ludzie otworzyli ogień, zabijając starszego na miejscu, a młodszy z księży zmarł wkrótce na skutek odniesionych obrażeń. Ranny został również diakon.

Według agencji prasowej Sana chodzi o „akt terroryzmu”, który ma miejsce w szczególnie trudnym momencie dla prowincji Hasakah, ponieważ Turcja rozpoczęła szeroko zakrojoną ofensywę w celu wyeliminowania obecności bojowników kurdyjskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

IV Festiwal Filmów Chrześcijańskich – ARKA 2019

2019-11-12 21:13

Karol Regulski

IV Festiwal Filmów Chrześcijańskich ARKA 2019 odbywa się w 8 miastach Polski: w Głuszycy, Krakowie, Lublinie, Łomży, Nowym Sączu, Rzeszowie, Siedlcach oraz Warszawie. Filmy prezentowane są w kolejne weekendy listopada 2019. W Dobrym Miejscu odbędzie się warszawska edycja wydarzenia.

festiwalarka.pl

Tygodnik Katolicki "Niedziela" obiął wydarzenie swoim patronatem.

IV Festiwal Filmów Chrześcijańskich „Arka”

Miejsce: Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki, ul. Dewajtis 3.

Czas trwania: do 2019-12-01

Czwarta już edycja Festiwalu Arka jest odpowiedzią na potrzeby ludzi ceniących spotkania z filmem dobrym i ważnym – w myśl hasła przewodniego: „Weź udział w święcie kina chrześcijańskiego”. Wierzymy, że filmy, które wybraliśmy i które obejrzy polska publiczność, wpisują się w mądrą i otwartą dyskusję o współczesnym świecie. Filmy, które mówią o sensie życia i o wartościach chrześcijańskich. Wartościach, które zbudowały fundamenty naszego świata, które są tak ważne dla wspólnego rozwoju Polski i Europy.

Fundacja Węzeł

W programie tegorocznej edycji Festiwalu ARKA znajdują się najważniejsze premiery kina chrześcijańskiego:

Niesamowita łaska / Amazing grace: Aretha Franklin - (Dobre Miejsce, 15.11 (niedziela) godz. 19:00) -

Jutro czeka nas długi dzień - (Dobre Miejsce, 17.11 (niedziela) godz. 18:00) /p>

Odwaga w ogniu - (Dobre Miejsce, 01.12 (niedziela) godz. 18:00)

Lourdes

Schronienie w chmurach / A shelter among clouds

Życie w górach / This Mountain Life

Odrodzenie / Resurrection

Festiwal Filmów Chrześcijańskich ARKA jest dla tych, którzy są ciekawi. Dla tych, którym nie jest wszystko jedno. Dla tych, którzy poszukują prawdy i odpowiedzi na najważniejsze pytania. Wreszcie dla tych, którzy kochają kino i chcą w nim spędzać czas w przekonaniu, że nie był to czas stracony.

Festiwal ARKA to także: spotkania wokół tematyki filmów z liderami lokalnych społeczności, dyskusje na ważkie społecznie tematy, poruszające problemy współczesnego świata, spotkania z twórcami filmów pokazywanych na festiwalu, koncerty, warsztaty.

Szczegóły: www.festiwalarka.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem