Reklama

Niedziela Lubelska

Hospicjum w Chełmie

U schyłku życia

Tadeusz Boniecki

W Nowinach (gmina Chełm) odbyła się uroczystość poświęcenia działki pod budowę stacjonarnego domu hospicyjnego wraz z obiektami towarzyszącymi.

Działka ma powierzchnię 2,5 ha; znajduje się za Domem Pomocy Społecznej przy drodze prowadzącej w kierunku Rudej Huty. Aktu poświęcenia dokonał bp Mieczysław Cisło. Gminę Chełm reprezentowali: zastępca wójta Lucjan Piotrowski i sekretarz gminy Paweł Ciechan. Na historycznym spotkaniu byli obecni członkowie zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie: prezes Tadeusz Boniecki oraz członkowie zarządu: ks. Józef Piłat, Anna Pasieczna i Jerzy Masłowski, a także księża wspierający działalność hospicjum: ks. inf. Kazimierz Bownik, ks. Krzysztof Gromek, ks. Dariusz Tkaczyk i ks. Andrzej Serafińczuk.

Reklama

Troska o chorych

- Poświecenie placu to historyczne wydarzenie, rozpoczynające nowy etap w rozwoju dzieła pomocy chorym, prowadzonego przez nasze stowarzyszenie - mówi Tadeusz Boniecki, prezes chełmskiego hospicjum. Na działce w Nowinach znajdą się: dom opieki hospicyjnej, dom opieki długoterminowej oraz dzienny dom opieki wyręczającej. - To bardzo potrzebna społecznie inwestycja. Jest odpowiedzią na potrzeby rodzin mających pod opieką ciężko chorych, w tym z chorobami terminalnymi - mówi prezes. - W ciągu 10 lat naszej służby w ramach hospicjum domowego pomocą medyczną ze strony zespołu hospicyjnego (lekarz opieki paliatywnej, pielęgniarki, fizjoterapeuta, psycholog, kapelan hospicjum) objęliśmy już kilka tysięcy osób chorych, zarówno z Chełma jak i gmin powiatu chełmskiego. Dzięki naszej opiece osoby te mogły godnie żyć aż do końca - podkreśla Tadeusz Boniecki. Jak wyjaśnia, już od dawna rodziny zgłaszają coraz większą potrzebę objęcia opieką ich chorych ze strony hospicjum również w formie stacjonarnej. - W wielu rozmowach zarówno sami chorzy, jak i ich rodziny bądź też opiekunowie, proszą o przyjęcie do hospicjum stacjonarnego. Głównym argumentem za takim rozwiązaniem jest to, iż w domu nie mają możliwości zapewnienia ciężko choremu całodobowej opieki medycznej. Z przykrością musimy im jednak odmawiać, tłumacząc, że prowadzimy jedynie hospicjum domowe - tłumaczy prezes.

Brak w subregionie chełmskim stacjonarnego hospicjum sprawia, że osoby z gmin powiatu chełmskiego oraz samego miasta Chełm, dotknięte chorobami terminalnymi i przewlekłymi, są wykluczone z pełnego dostępu do opieki paliatywnej i prawa do ochrony zdrowia. Zdarza się, iż na przyjęcie na oddział paliatywny w chełmskim szpitalu, z powodu braku miejsc, chorzy terminalnie muszą bardzo długo oczekiwać. Wielu z nich, niestety, wcześniej umiera.

Reklama

Współcześni Samarytanie

Pierwszym krokiem na drodze do realizacji szczytnego zamierzenia, jakim jest powstanie stacjonarnego hospicjum wraz z obiektami towarzyszącymi, a tym samym wyjściem naprzeciw oczekiwaniom rodzin osób chorych oraz zaspokojeniem ich zdrowotnych potrzeb, było pozyskanie odpowiedniej działki budowlanej będącej w posiadaniu Skarbu Państwa. - Dzięki wielkiej życzliwości zarówno ze strony Zdzisława Kociuby, wójta gminy Chełm, Pawła Ciechana, sekretarza gminy, Piotra Deniszczuka, starosty powiatu Chełmskiego jak i Jerzego Kwiatkowskiego, wicestarosty, w kwietniu 2019 r. otrzymaliśmy na własność działkę w Nowinach. Na niej chcemy w ciągu 5 najbliższych lat zrealizować pożyteczną społecznie i zarazem niezbędną inwestycję. Niech dom hospicyjny w Nowinach będzie darem wszystkich mieszkańców regionu chełmskiego na 100-lecie urodzin Karola Wojtyły - mówił podczas uroczystości poświecenia placu Tadeusz Boniecki.

Bp Mieczysław Cisło, błogosławiąc planowanemu dziełu budowy domu hospicyjnego, mającego służyć chorym na nowotwory, podkreślał, że „pochylenie się nad drugim człowiekiem i okazanie mu pomocy to cechy miłosiernego Samarytanina”. Zwracając się do członków zarządu Hospicjum Domowego im. ks. Malinowskiego, powiedział: - „Ofiarowując swój czas i siły osobom chorym terminalnie staracie się ich życie uczynić mniej trudnym i bardziej godnym. Niech miłość okazywana przez was chorym będzie dostrzegalnym świadectwem życia chrześcijańskiego”.

2019-10-28 05:09

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sejm powołał senator Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

2021-06-15 16:51

[ TEMATY ]

sejm

Rzecznik Praw Obywatelskich

Adobe.Stock.pl

Sejm powołał we wtorek senator niezależną Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Aby mogła objąć stanowisko, zgodę musi jeszcze wyrazić Senat.

Posłowie - inaczej niż to było w poprzednich głosowaniach nad wyborem RPO w tej kadencji Sejmu - głosowali łącznie nad obydwojgiem zgłoszonych kandydatów, a nie w kolejności alfabetycznej.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Koszalin: po niemowlę z okna życia zgłosił się ojciec

2021-06-16 09:01

[ TEMATY ]

okno życia

Karol Porwich

Zaledwie następnego dnia po pozostawieniu dziecka w koszalińskim oknie życia zgłosił się po nie ojciec.

14 czerwca alarm na parterze Domu Samotnej Matki przywołał opiekunki okna, siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, do okna życia. Siostry znalazły w nim, jako wstępnie oceniły, dwumiesięczną dziewczynkę. Po przewiezieniu jej do szpitala lekarze ocenili jej wiek na półtorej miesiąca. Dziewczynka, po wstępnych badaniach oceniona jako zdrowa, trafiła pod opiekę tymczasowej rodziny zastępczej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję