Reklama

Lublin

Sportowe pasje Jana Pawła II

2019-11-04 08:15

Marta Matysek

Archiwum

Do 16 listopada na stadionie Arena Lublin prezentowana jest wystawa „Jan Paweł II - sportowiec i turysta”.

Niecodzienna prezentacja, przygotowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Centrum Historii Sportu w Lublinie, ukazuje znaczenie sportowych i turystycznych pasji Karola Wojtyły - papieża i profesora KUL. Wśród eksponatów znajdują się liczne fotografie, zarówno te powszechnie znane, jak i zdjęcia dotąd niepublikowane, odnalezione w prywatnych archiwach. Wystawę ubogacają sprzęty sportowe z lat młodości Ojca Świętego. Wszystko doskonale komponuje się z hasłem Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy”, a także pasuje do energicznej postaci bohatera wystawy. - Mamy nadzieję, że wystawa będzie inspiracją dla młodych ludzi, aby postrzegać sport jako sposób na rozwój duchowy. Przykład św. Jana Pawła II może pociągać nie tylko intelektem, ale również sprawnością fizyczną - mówił podczas wernisażu Mirosław Kasprzak, wiceprezes MOSiR.

Prezentowane eksponaty, zarówno te ze zbiorów prywatnych, jak i z Archiwum Metropolitalnego w Krakowie, są znakiem pamięci o Janie Pawle II, który od lat szkolnych aż do czasów papieskich był symbolem człowieka z pasją upowszechniającego wszelką aktywność fizyczną. Zdjęcia i wycinki prasowe koncentrują się na relacjach papieża z ludźmi, którzy mu w aktywnym życiu towarzyszyli. Piłka nożna, narty, kajaki - to ulubione rozrywki młodego chłopca, później kapłana i papieża, u którego zamiłowanie do sportu rozwinęło się w duszpasterskie zadanie. Tak doskonale jak on nikt nie umiał zachęcić młodych do zaangażowania w aktywność fizyczną. Wspólnie z młodzieżą podejmował bliższe i dalsze wyprawy w góry, znajdując w nich przestrzeń dla turystyki i modlitwy. „Sport ujawnia nie tylko bogate możliwości fizyczne człowieka, ale także jego zdolności intelektualne i duchowe. Nie polega jedynie na sile fizycznej i wydolności mięśni, ale ma także duszę; jest szczególnie ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka oraz czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego” - to słowa Jana Pawła II z 2000 r.

Reklama

- Dzięki wystawie Jan Paweł II jest nam jeszcze bliższy. Podobnym kajakiem, jaki tu pokazano, sam wyprawiam się na jeziora - mówił jeden z uczestników wernisażu. Mężczyzna z zapałem opowiadał o sportowych pasjach Jana Pawła II swojemu synowi. Pan Kazimierz, nauczyciel z kilkuletnim stażem, podkreślał: - „Porusza mnie postawa św. Jana Pawła II. Jego życie to osobista refleksja, że sport wychowuje i samowychowuje. To krzepiące dla nas, nauczycieli. Uzmysławia mi, że wychowanie polega na rozpoznawaniu, nabywaniu i utrwalaniu cnót. Wychowawca, czy przez sport czy inne dziedziny, powinien podjąć rolę przewodnika po świecie, pomagać w dokonywaniu dobrych wyborów, dawać świadectwo własnym życiem, indywidualnie podchodzić do każdego wychowanka. Dyscyplina, tak stała w życiu sportowca, wykuwa charakter”.

Reklama

Prof. Koseła: przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie poważnym

2019-11-12 12:16

ar / Warszawa (KAI)

Przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie bardzo poważnym. Zarówno księża, jak i świeccy stracili tę wizję umocowaną na Soborze Trydenckim – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła, komentując spadek liczby seminarzystów w Polsce. Do polskich seminariów wstąpiło w tym roku 498 kandydatów do kapłaństwa, o 122 mniej niż w roku 2018 – wynika z danych uzyskanych przez KAI.

Ks. Paweł Kłys

Prof. Koseła zauważył, że przy okazji poszukiwania przyczyn spadku ilości kandydatów do kapłaństwa, należy na wstępie zadać pytanie o demografie – dlaczego rodzi się mniej dzieci oraz dlaczego młodzież jest mniej religijna. Jego zdaniem, zmieniła się polska mentalność - Ze społeczeństwa, w którym wartości katolickie były bardzo ważne, staliśmy się społeczeństwem, dla którego ważny jest duży samochód - stwierdził.

Socjolog podkreślił, że Kościół katolicki na Soborze Trydenckim wypracował pewną wizję kapłaństwa, jako dar szczególnego wybrania, szybsza droga do świętości. - Obecnie żyjemy w czasach, w których te idee się wytarły, zbladły. W rozumieniu kapłaństwa przez kapłanów, jak i w rozumieniu kapłaństwa przez ludzi świeckich. Myśląc „kapłan” społeczeństwo straciło poczucie, że jest to człowiek szczególnie wyróżniony – dodał.

Prof. Koseła odniósł się do opublikowanego niedawno artykułu, w którym pewien socjolog podał dane dotyczące księży łamiących celibat. – Te badania nie były wiarygodne, a jednak funkcjonowały jako coś oczywistego. To mówi wiele o myśleniu katolików, którzy zamiast zweryfikować informacje, przyjęli je jako coś oczywistego. Wydaje się, że nie są to trafne wyniki, ale sama reakcja na to wydarzenie, obrazuje w jaki sposób ludzie patrzą dziś na kapłaństwo. Podobnie było w kwestii pedofilii w Kościele. Wszyscy się zasmucili zamiast podnieść wielkie larum, że coś się załamało w Kościele. Przestaliśmy myśleć o kapłaństwie jako o stanie bardzo poważnym. Zarówno księża, jak i świeccy stracili tę wizję umocowaną na Soborze Trydenckim – powiedział.

Zdaniem socjologa, jest to główna przyczyna braku powołań do kapłaństwa. - Wybudowano wielkie gmachy seminaryjne. Teraz są one niemalże puste. Straciliśmy pewną idee świętości kapłaństwa. Nie jest to już stan do którego aspirują młodzi ludzie, aby pięknie przeżyć życie, tak jak to było dawniej – wyjaśniał.

- Oczywiście w porównaniu do tego co dzieje się np. we Francji, spadek powołań jest o wiele mniejszy, ale myślę, że należy przemyśleć jak wypracować nowe spojrzenie na kapłaństwo, jako naprawdę godny, poważny i piękny stan. Ludzie chcą uczestniczyć w czymś ważnym i pięknym – podsumował prof. Koseła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

IV Festiwal Filmów Chrześcijańskich – ARKA 2019

2019-11-12 21:13

Karol Regulski

IV Festiwal Filmów Chrześcijańskich ARKA 2019 odbywa się w 8 miastach Polski: w Głuszycy, Krakowie, Lublinie, Łomży, Nowym Sączu, Rzeszowie, Siedlcach oraz Warszawie. Filmy prezentowane są w kolejne weekendy listopada 2019. W Dobrym Miejscu odbędzie się warszawska edycja wydarzenia.

festiwalarka.pl

Tygodnik Katolicki "Niedziela" obiął wydarzenie swoim patronatem.

IV Festiwal Filmów Chrześcijańskich „Arka”

Miejsce: Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki, ul. Dewajtis 3.

Czas trwania: do 2019-12-01

Czwarta już edycja Festiwalu Arka jest odpowiedzią na potrzeby ludzi ceniących spotkania z filmem dobrym i ważnym – w myśl hasła przewodniego: „Weź udział w święcie kina chrześcijańskiego”. Wierzymy, że filmy, które wybraliśmy i które obejrzy polska publiczność, wpisują się w mądrą i otwartą dyskusję o współczesnym świecie. Filmy, które mówią o sensie życia i o wartościach chrześcijańskich. Wartościach, które zbudowały fundamenty naszego świata, które są tak ważne dla wspólnego rozwoju Polski i Europy.

Fundacja Węzeł

W programie tegorocznej edycji Festiwalu ARKA znajdują się najważniejsze premiery kina chrześcijańskiego:

Niesamowita łaska / Amazing grace: Aretha Franklin - (Dobre Miejsce, 15.11 (niedziela) godz. 19:00) -

Jutro czeka nas długi dzień - (Dobre Miejsce, 17.11 (niedziela) godz. 18:00) /p>

Odwaga w ogniu - (Dobre Miejsce, 01.12 (niedziela) godz. 18:00)

Lourdes

Schronienie w chmurach / A shelter among clouds

Życie w górach / This Mountain Life

Odrodzenie / Resurrection

Festiwal Filmów Chrześcijańskich ARKA jest dla tych, którzy są ciekawi. Dla tych, którym nie jest wszystko jedno. Dla tych, którzy poszukują prawdy i odpowiedzi na najważniejsze pytania. Wreszcie dla tych, którzy kochają kino i chcą w nim spędzać czas w przekonaniu, że nie był to czas stracony.

Festiwal ARKA to także: spotkania wokół tematyki filmów z liderami lokalnych społeczności, dyskusje na ważkie społecznie tematy, poruszające problemy współczesnego świata, spotkania z twórcami filmów pokazywanych na festiwalu, koncerty, warsztaty.

Szczegóły: www.festiwalarka.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem