Reklama

Apostolat Maryjny w archidiecezji łódzkiej

Niedziela łódzka 30/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Apostolat Maryjny to jedna z grupowych form pracy parafialnej w Kościele katolickim, zapoczątkowanych w okresie posoborowym. Jego korzeni należy szukać w działalności Stowarzyszenia Cudownego Medalika, które powstało z inicjatywy ks. Franciszka Domaradzkiego - misjonarza z byłej Galicji, i do pracy na tym terenie. Apostolat uzyskał akceptację papieża Piusa X - 8 czerwca 1905 r. Podstawę jego działalności stanowi Statut, zatwierdzony przez tegoż Papieża 8 lipca 1909 r. W Statucie czytamy: „Apostolat Maryjny jest ruchem religijnym, ma charakter publiczny i skupia osoby, które chcą przez apostolstwo oddawać należną cześć Niepokalanej”. Ruch ten ma konkretne cele:
- pogłębienie kultu Niepokalanej przez życie autentycznie chrześcijańskie;
- oddziaływanie na ludzi zaniedbanych, obojętnych i zagrożonych religijnie, zwłaszcza znajdujących się u kresu życia;
- szerzenie braterskiej miłości i likwidowanie obojętności, niechęci, niezgody i napięć oraz dłuższych sąsiedzkich, względnie rodzinnych, niesnasek i nieporozumień.
Statut określa także bardzo precyzyjnie duchowość i obowiązki członków oraz strukturę organizacyjną: zarząd, dyrektor krajowy i jego rada, dyrektorzy (moderatorzy) diecezjalni oraz przewodniczący w parafiach. Apostolat ma swój hymn: Pod Twoim idziemy znakiem, autorstwa ks. Jana Twardowskiego (słowa) i Andrzeja Cwojdzińskiego (muzyka) oraz znak, którym jest Cudowny Medalik. Członkowie Apostolatu noszą go i przekazują najbardziej potrzebującym Bożej pomocy.
Apostolat Maryjny w Polsce istnieje od 1980 r. Wtedy właśnie obchodzono 150. rocznicę objawień Najświętszej Maryi Panny św. Katarzynie Laboure. Matka Boża uczyniła Apostołką Cudownego Medalika. Pierwsza grupa Apostolatu Maryjnego w archidiecezji łódzkiej powstała w Pabianicach w 1983 r. Powstanie kolejnych grup ks. Teofil Herrmann, autor Przewodnika Apostolatu Maryjnego, zlecił paniom: Klarze Pawlak i Wiesławie Arciszewskiej w 1987 r. podczas spotkania w parafii Matki Bożej Różańcowej w Pabianicach. Z ich inicjatywy powstało dotąd 5 grup w parafiach łódzkich: Podwyższenia Świętego Krzyża (1987), św. Mateusza Ewangelisty (1994), Zesłania Ducha Św. (1996), Matki Bożej Fatimskiej (1996) i Matki Bożej Królowej Pokoju (2001). Ogółem grupy te liczą ok. 160 osób. W 1995 r. Klara Pawlak została mianowana oficjalnie archidiecezjalną moderatorką Apostolatu Maryjnego. Brała udział w spotkaniach wszystkich grup, a osobiście do końca 2005 r. prowadziła grupy: II, III i IV. Ze względu na wiek i stan zdrowia p. Klara zdecydowała się zrezygnować z funkcji moderatorki. Obejmie ją prawdopodobnie Barbara Groblewska - przewodnicząca grupy w parafii św. Mateusza Ewangelisty.
Spotkania poszczególnych grup odbywają się systematycznie, wg wytycznych śp. ks. F. Herrmanna. W sprawozdaniu, opracowanym przez: Klarę Pawlak, Zofię Jabłońską i Barbarę Groblewską, czytamy o zadaniach i formach pracy AM: „Pogłębiamy miłość do Maryi w oparciu o lekturę książek i czasopism religijnych. Organizujemy pielgrzymki do sanktuariów maryjnych dla apostołek i apostołów Apostolatu Maryjnego z terenu archidiecezji łódzkiej. Rozprowadzamy Cudowny Medalik (1954 sztuki w l. 2003-04). Zamawiamy Msze św. za zmarłych członków Apostolatu Maryjnego i ich rodzin. Troszczymy się o to, aby w pierwsze piątki miesiąca do naszych podopiecznych przychodził kapłan z Panem Jezusem. Z okazji 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II 25 października 2003 r. Apostolat Maryjny Archidiecezji Łódzkiej, jako dar dla Ojca Świętego, podjął codzienne odmawianie dowolnej cząstki Różańca w jego intencjach. (...) Te intencje zostały wpisane do specjalnej Księgi i za pośrednictwem Rady Miasta przesłane do Watykanu. Szczególną troską otaczamy osoby samotne, obłożnie chore, zagrożone religijnie w obliczu śmierci”.
Z satysfakcją napisano w sprawozdaniu o niektórych owocach prowadzonej działalności: „Kobieta z Zakładu Opieki Społecznej przy ul. Krzemienieckiej po 50 latach przystąpiła do spowiedzi i Komunii św. 92-letni mężczyzna pojednał się z Bogiem przed śmiercią; w ciągu życia tylko 3 razy się spowiadał. Nasza wspólna modlitwa przy łóżku chorej spowodowała odzyskanie przez nią świadomości i przyjęcie sakramentów świętych. W latach 1994-2004 na rzecz Ośrodka Apostolatu Maryjnego w Warszawie (ul. Radna 14) złożono ofiary w kwocie ok. 10 tys. zł”.
3 czerwca 2006 r. w parafii św. Mateusza Ewangelisty przy ul. Strzelców Kaniowskich w Łodzi zorganizowano kolejny Dzień Skupienia Apostolatu Maryjnego Archidiecezji Łódzkiej. Wzięło w nim udział ponad 60 osób. Pierwszą, modlitewną część spotkania prowadził ks. Maciej Rojkowicz. W części konferencyjnej, pod hasłem: Trwajcie mocni w wierze i miłości, uczestnicy spotkania usłyszeli homilię ks. Jana Dobosiewicza, opiekuna Apostolatu Maryjnego w Pabianicach, i prelekcję Barbary Groblewskiej: Bóg jest miłością wg encykliki Benedykta XVI. Po Mszy św. odbyła się agapa, a spotkanie zakończyło się Koronką do Miłosierdzia Bożego.
Uczestnicy skupienia wracali do domów ze wskazaniem ks. J. Dobosiewicza, że działanie zgodnie z hasłem: Wszystko z Niepokalaną ułatwi osiągnięcie celu, aby każda apostołka i każdy apostoł Apostolatu Maryjnego stali się ludźmi modlitwy przez modlitwę, która jest solą działania. Apostolat powinien dotrzeć wszędzie tam, dokąd nie dociera kapłan. Aby te zadania wypełnić, musimy być mocni w wierze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Józef Kupny: Pojednanie jest wciąż naszym zadaniem

2025-02-21 09:27

[ TEMATY ]

wywiad

abp Józef Kupny

pojednanie

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

Dialog, poszukiwanie jedności jest możliwe, a nawet konieczne - mówi w rozmowie z KAI abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, dodając, że słowa „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” z listu biskupów polskich do niemieckich sprzed 60 lat „nie straciły na aktualności, a może dziś nawet są jeszcze bardziej aktualne, zarówno w kontekście międzynarodowym jak i wewnątrzpolskim”. Prezentuje międzynarodowy program obchodów tej rocznicy. Nawiązując do badań religijności stawia tezę, że Kościół przyszłości winien zapraszać świeckich do współodpowiedzialności, zgodnie z procesem synodalności. Mówi też o wewnętrznych reformach pracy KEP przeprowadzanych przez nowe kierownictwo. Informuje o dalszych krokach, jakie mogą być podjęte przez Kościół w związku łamaniem prawa na skutek rozporządzeń Minister Edukacji.

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, zastępca przewodniczącego KEP: Dokument zatytułowany „Orędzie biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusie” spisany został w Rzymie na zakończenie Soboru Watykańskiego II. Jego autorem był kard. Bolesław Kominek a po poprawkach został zaakceptowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego, abp. Karola Wojtyłę i 34 innych polskich biskupów uczestniczących w obradach soboru. W porównaniu z tym, co przygotował kardynał Kominek, niewiele tam zostało zmienione. Był to list pisany na zakończenie soboru z zaproszeniem do udziału w obchodach tysiąclecia chrztu Polski. Był to jeden z wielu listów, jakie wystosowano do episkopatów różnych krajów w związku ze zbliżającą się rocznicą, jednak — ze względu na trudne stosunki polsko-niemieckie — miał specjalną wagę. Inicjatywa ta - jak wiemy - wywołała histeryczną wręcz reakcję peerelowskich władz.
CZYTAJ DALEJ

„Jezu, ufam Tobie” - mijają 94 lata, odkąd Chrystus polecił s. Faustynie namalować Jego wizerunek

2025-02-21 21:04

[ TEMATY ]

Jezu ufam Tobie

św. Faustyna Kowalska

Krzysztof Tadej

Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego

Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego

Dokładnie 94 lata temu, 22 lutego 1931 r., Chrystus polecił polskiej zakonnicy s. Faustynie Kowalskiej namalować Jego wizerunek z podpisem „Jezu, ufam Tobie”. Obecnie jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów w Polsce i na świecie. Miliony ludzi wypraszają przed nim Boże Miłosierdzie.

Wizerunek Jezusa Miłosiernego został objawiony w Płocku. Tego dnia przypadała pierwsza niedziela Wielkiego Postu.
CZYTAJ DALEJ

Klinika Gemelli: hospitalizacja papieża także w przyszłym tygodniu

2025-02-21 18:29

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican News

Ojciec Święty czyta, żartuje, jest w dobrym nastroju. Franciszek „ma obustronne zapalenie płuc, nie jest wolny od zagrożeń, ale nie mamy do czynienia z zagrożeniem życia. Będzie w szpitalu, przynajmniej przez cały następny tydzień” - powiedział podczas briefingu na temat zdrowia papieża Franciszka profesor Sergio Alfieri.

Odnosząc się do biuletynów wydanych w ostatnich dniach profesor Alfieri zaznaczył, że „papież zawsze chciał, abyśmy mówili prawdę”. Lekarze wyjaśnili, że „mamy do czynienia z infekcją polimikrobiologiczną, jest wiele zarazków. W sytuacji przewlekłej choroby nie można jej wyleczyć, ale można ją powstrzymywać”. Jeśli przez „nieszczęście” jeden z tych zarazków przedostałby się do krwi, wystąpiłaby sepsa, prawdziwym zagrożeniem jest przedostanie się zarazków do krwi. Obecnie nie ma takich zarazków we krwi, infekcja jest obecnie tylko w płucach”. Jest to „prawdziwe zagrożenie, jakie może podjąć osoba w jego wieku”. Infekcja „na razie jest opanowana”, poinformował Luigi Carbone, lekarz prowadzący Biskupa Rzymu. „Zmniejszyliśmy również dawkę niektórych leków”, podkreślił prof. Alfieri.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję