Reklama

Niedziela Lubelska

Markuszów

Na straży historii

Katarzyna Artymiak

Poświęcenie odnowionej mogiły

Cześć pamięci mieszkańców wsi Łąkoć, zamordowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej, oddali mieszkańcy parafii i gmina Markuszów. Niezauważona przez wielu mogiła na cmentarzu parafialnym otrzymała nowy, okazały pomnik. Poświęcił go ks. Maciej Staszak, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Markuszowie. - Chociaż niewielu z nas pamięta długi okres okupacji hitlerowskiej, to wie, że dzisiejsza uroczystość to hołd oddany tym, którzy zginęli za wolną Polskę. Chcemy o tej historii pamiętać i przypominać ją, gdyż świadczy o naszej tożsamości, kulturze, tradycji i wolności - mówił wójt Leszek Łuczywek. Na poświęcenie pomnika wybrano symboliczną datę, bo - jak podkreślał wójt - „każda ofiara jest przyczynkiem do wolności”.

W zbiorowej mogile spoczywa dziewięciu mieszkańców wsi Łąkoć oraz jeden mieszkaniec Markuszowa, którzy zostali zamordowani przez niemieckich żołnierzy 3 listopada 1942 r. spośród grupy 40. mieszkańców wioski. Były to ofiary odwetu za zorganizowanie przez Bataliony Chłopskie zasadzki na żandarmów niemieckich pod lasem Liptów na obrzeżach Łąkoci. Zamordowani zostali wtedy żołnierze BCh z Łąkoci: komendant gromadzki Julian Struski, Edward Struski, Czesław Struski, Eugeniusz Dąbrowski, Stefan Dąbrowski, a także kapral podchorąży Wojska Polskiego Mikołaj Dąbrowski oraz mieszkańcy wioski Julian Dąbrowski, Wacław Czesław Mańko i Jan Maruszak, a także Eugeniusz Władysław Bogusz z Markuszowa.

Reklama

Po uroczystościach na cmentarzu wierni zgromadzili się w kościele pw. Ducha Świętego, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Uczestniczyli w niej m.in. wójt Markuszowa, Arkadiusz Małecki - wójt gminy Kurów, do której obecnie należy Łąkoć, młodzież szkolna, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej ze sztandarami pocztowymi oraz były proboszcz ks. Marian Goral. Młodzież z klas mundurowych z Lublina trzymała wartę przy grobie pomordowanych. Po zakończeniu liturgii zostały złożone wieńce i kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym odzyskanie niepodległości. Obchody narodowego święta zakończyła akademia patriotyczna na scenie Gminnego Domu Kultury w wykonaniu uczniów z miejscowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pocka.

Tradycyjnie w Markuszowie odbył się Festiwal Piosenki Religijnej, który w tym roku doczekał się już 30 edycji. Z okazji rocznicy przypomniano archiwalne nagrania z pierwszej edycji festiwalu. Nie zabrakło też pomysłodawcy przeglądu ks. Wojciecha Szlachetki, niegdyś wikariusza parafii Markuszów, a dziś proboszcza w Abramowie, który wszystkim przywiózł w prezencie śpiewniki. Festiwal, w rodzinnej i rozśpiewanej atmosferze, trwał do godzin wieczornych. Zwycięzcami części konkursowej zostali: Natalia Kosmowska z Opatkowic, Julia Gajek z Jakubowic Konińskich, zespół rodzinny DNA+ z Opatkowic, grupa „Raduj się” z Krasienina, schole „Promyczki” z Lublina, „Aniołki duże” z Markuszowa, „Karmelki” z Abramowa i „Aniołki małe” z Markuszowa. Nagroda specjalna proboszcza powędrowała do zespołu rodzinnego „Nadzieja” z Markuszowa. Wśród wyróżnionych znalazły się m.in. „Rycerki” z Dzierzkowic i schola z podlubelskiej parafii Niemce. W przygotowanie uroczystości włączyli się m.in. Gmina Markuszów, parafia pw. św. Józefa, Szkoła Podstawowa i Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych

2019-12-02 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

LOT: Barcelona najpopularniejszym kierunkiem w ramach akcji #LOTnaWakacje

2020-07-11 10:20

[ TEMATY ]

LOT

wakacje

niepodlegla.gov.pl

W ciągu pierwszych dwóch tygodni akcji #LOTnaWakacje najchętniej wybieranymi kierunkami podróży były m.in. Barcelona, Burgas, Majorka i greckie wyspy - Korfu, Zakynthos, Rodos, a także chorwackie kurorty – Split i Dubrownik - poinformował PAP w komunikacie PLL LOT.

LOT od 1 lipca ruszył z letnią siatką połączeń pod hasłem #LOTnaWakacje. W sumie przewoźnik uruchomi 130 połączeń do ponad 30 najbardziej popularnych europejskich kurortów z dziesięciu krajowych portów lotniczych.

Pasażerowie w lipcu i sierpniu będą mogli polecieć m.in. do Chorwacji, Hiszpanii, Włoch, na Maltę, do Bułgarii, Czarnogóry, na Cypr, do Albanii czy na wyspy Santorini, Kos, Korfu i Kretę.

"W ciągu pierwszych dwóch tygodni akcji #LOTnaWakacje najchętniej wybieranymi kierunkami podróży za granicę były m.in. Barcelona, położone nad Morzem Czarnym Burgas, Majorka, greckie wyspy - Korfu, Zakynthos, Rodos, a także znane i cieszące się dużą popularnością wśród Polaków chorwackie kurorty – Split i Dubrownik" - poinformowała spółka.

Jak podał przewoźnik, w ramach oferty #LOTnaWakacje samoloty wykonują bezpośrednie połączenia z dziesięciu lotnisk krajowych do Europy – z Warszawy, Bydgoszczy, Lublina, Wrocławia, Krakowa, Gdańska, Szczecina, Poznania, Katowic, Rzeszowa.

"Po długim okresie zawieszenia ruchu międzynarodowego i wprowadzonych w wyniku pandemii obostrzeniach, Polacy chcą wypoczywać w zagranicznych kurortach przy gwarantowanej pięknej pogodzie. LOT oferuje pasażerom szeroki wachlarz możliwości tego lata – od pięknych greckich wysp, po zyskujące na popularności i warte odkrycia Bałkany. Rosnące zapotrzebowanie na podróże lotnicze potwierdzają pierwsze wyniki sprzedażowe. Od ogłoszenia programu sprzedaliśmy już blisko 200 tys. biletów i każdego dnia wzrasta poziom wypełnienia naszych samolotów. Ze względu na duże zainteresowanie pasażerów, planujemy rozwijać wakacyjną ofertę również w kolejnych miesiącach" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PLL LOT Rafał Milczarski.

Jednocześnie przewoźnik stopniowo przywraca regularne rejsy międzynarodowe. Od początku lipca ruszyły loty m.in. do Amsterdamu, Paryża, Duesseldorfu, Bukaresztu, Kijowa, a dreamlinery LOT-u ponownie startują do Tokio, Toronto i Seulu. Od 15 lipca pasażerowie będą mogli podróżować też m.in. do Londynu, Berlina, Pragi, Kijowa, Frankfurtu, Hamburga, Mediolanu, Genewy, Istambułu, Belgradu czy Tallina.

"LOT wraca też do swojej drugiej bazy w Budapeszcie, wykonując zapowiadane na początku roku rejsy do Dubrownika i Warny. Od 20 lipca polski przewoźnik poleci również ze stolicy Węgier do Seulu. W sumie w bieżącym sezonie letnim w ofercie LOT-u znajduje się już ponad 130 połączeń i ponad 70 kierunków podróży" - czytamy.

W związku z sytuacją epidemiczną LOT zachęca pasażerów do sprawdzania obostrzeń obowiązujących w kraju, do którego zamierzają się udać. Regulacje te ulegają zmianom, a LOT nie będzie mógł zabrać na pokład osób, które nie dopełniły wymaganych formalności. Wszystkie aktualne informacje dotyczące zasad podróżowania dostępne są m.in. na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, placówek dyplomatycznych i Ministerstw Zdrowia poszczególnych krajów.

Rząd od 1 lipca zniósł zakaz połączeń lotniczych z szeregiem nowych krajów. Wśród nich są Czarnogóra, Gruzja, Japonia, Kanada, Albania, Korea Płd. i Ukraina.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 czerwca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, zezwolono na połączenia lotnicze z państwami członkowskimi Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), EOG, Szwajcarii i UE, za wyjątkiem Szwecji i Portugalii. W stosunku do poprzedniego rozporządzenia sprzed dwóch tygodni, z listy zakazu lotów usunięto Wielką Brytanię.

Rozporządzenie traci moc z dniem 14 lipca 2020 r. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

CZYTAJ DALEJ

Tygodniowy odpust ku czci św. Szymona

2020-07-11 21:37

archiwum Niedzieli

W najbliższą niedzielę, 12 lipca w Lipnicy Murowanej rozpocznie się tygodniowy odpust ku czci św. Szymona.

Jak informuje proboszcz lipnickiej parafii, ks. Mariusz Jachymczak, podczas codziennych nabożeństwo Słowo Boże będzie głosił bernardyn, o. Samuel Węgrzyn OFM. Tygodniowe cykliczne wydarzenie ma swój ustalony porządek. Szczegóły można poznać na stronie; http://www.parlipnicam.tarnow.opoka.org.pl/

Na poszczególne dni, na Msze św. rozpoczynające się o godz. 19.00 w kościele parafialnym, w sposób szczególny są zaproszeni;  w poniedziałek – nauczyciele i pracownicy oświaty, we wtorek- młodzież, w środę -  róże różańcowe, w czwartek - rodzice z dziećmi, a w piątek - służby mundurowe, w tym: policja, strażacy OSP i PSP, służba więzienna. Odpustowe dni zakończy tradycyjnie o 21.00 Apel Szymonowy.

Centralna uroczystość odbędzie się w niedzielę 19 lipca. Rozpocznie się o godz. 10. 45 procesją z kościoła św. Szymona do ołtarza polowego, gdzie zostanie odprawiona Msza św. odpustowa, której będzie przewodniczył i homilię wygłosi bp Andrzej Jeż. - Święty Szymon jest przykładem silnej wiary i patronem w czasie epidemii, dlatego za Jego przyczyną prośmy o ustanie epidemii na całym świecie i powrót do zdrowia dla wszystkich chorych – apeluje ks. Mariusz Jachymczak i przypomina wypowiedź Benedykta XVI, który podczas Mszy św. kanonizacyjnej mówił o lipnickim świętym: „Nowy święty, Szymon z Lipnicy, wielki syn ziemi polskiej i świadek Chrystusa o duchowości św. Franciszka z Asyżu, żył w odległych czasach, ale właśnie dziś jest dany Kościołowi jako aktualny wzór chrześcijanina, który – zainspirowany duchem Ewangelii – gotów jest oddać życie za braci (...) Św. Szymon był miłosierną miłością, którą czerpał z Eucharystii, nie ociągał się z niesieniem pomocy chorym dotkniętym zarazą…”

Św. Szymon wybrał życie klasztorne u Braci Mniejszych św. Franciszka z Asyżu pod Wawelem, nazwanym od tytułu kościoła św. Bernardyna ze Sieny – konwentem bernardynów. Przez lata o. Szymon był kaznodzieją na krakowskim Stradomiu. Oprócz prac kaznodziejskich zajmował się też m.in. ręcznym przepisywaniem dzieł teologicznych, potrzebnych w kaznodziejstwie. Zmarł 18 lipca 1482 r. w Krakowie, podczas zarazy, która w tym czasie dziesiątkowała mieszkańców miasta. Szymon zaraził się, wyszukując chorych, aby przyjść im z pomocą. Ze względu na szerzącą się epidemię został pochowany w tym samym dniu, w kilka godzin po swojej śmierci, w kościele klasztornym pod wielkim ołtarzem.

W czasie trwającej obecnie pandemii wiele osób modli się za wstawiennictwem św. Szymona o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję