Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin

Nowy dom

Katarzyna Artymiak

Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” rozszerzyło działalność o nowy projekt mieszkań wspomaganych, adresowany do osób zmagających się z chorobą psychiczną.

Reklama

Pierwsze trzy pilotażowe placówki zostały otwarte na terenie gmin Lublin, Głusk i Żmudź; łącznie zamieszkało w nich 20 osób. 13 grudnia 2019 r. poświęcenia nowych lokali w budynku przy ul. Głuskiej 140 dokonał abp Stanisław Budzik. Metropolita pobłogosławił krzyże, które znajdą się w każdym z nowych domów. W wydarzeniu uczestniczyły osoby związane z „Misericordią” z prezesem ks. prał. Tadeuszem Pajurkiem oraz przedstawiciele różnego szczebla władz. Dom przy ul. Głuskiej znajduje się w budynku dawnego urzędu gminy; został przekazany stowarzyszeniu przez wójta. Mieszkanie wspomagane funkcjonuje tu od września 2019 r. Znajduje się w nim wspólna kuchnia i salon oraz pokoje 1- i 2-osobowe. Mieszkańcami są osoby cierpiące na schizofrenię, depresję i choroby afektywne.

Mieszkania wspomagane są adresowane do osób z zaburzeniami psychicznymi, które przebyły co najmniej dwa pobyty w szpitalu i potrzebują na nowo wejść w rytm codziennego życia. Przedłużające się leczenie, w czasie którego pacjent nie zajmuje się podstawowymi obowiązkami, jak dbanie o czystość mieszkania, zakupy i gotowanie, opłacanie rachunków, czy codzienna praca zawodowa, przyczynia się do utraty umiejętności zwyczajnego zorganizowania sobie życia. Poprzez obecność psychologa, opiekuna i terapeuty, mieszkania wspomagane stanowią ośrodek, którego celem jest pomoc chorej osobie na nowo wejść w społeczeństwo i usamodzielnić się poprzez aktywizację zawodową. Powrót do pracy stanowi główny cel, który stawiają sobie tego typu placówki. W poszukiwaniu i powrocie do pracy osoba chora psychicznie zderza się z dwoma głównymi problemami: własnymi blokadami, które niesie choroba oraz wciąż silnymi uprzedzeniami pracodawców. W mieszkaniach wspomaganych bardzo ważną funkcję pełnią więc doradcy zawodowi, których zadaniem jest wyznaczenie indywidualnego planu działania pod kątem aktywizacji zawodowej i ułożenia ścieżki zawodowej.

Projekt „Standardy w zakresie mieszkalnictwa wspomaganego dla osób chorujących psychicznie po wielokrotnych pobytach w szpitalu psychiatrycznym” jest realizowany w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2020-01-07 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyło się spotkanie prezesa PiS z liderem Porozumienia

2020-09-22 18:49

[ TEMATY ]

spotkanie

PiS

PAP

We wtorek ok. godz. 18.00 zakończyło się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem. W rozmowie wziął też udział premier Mateusz Morawiecki. 

Jak poinformowało PAP źródło w Prawie i Sprawiedliwości, głównym tematem spotkania Kaczyńskiego z Gowinem w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej była przyszłość Zjednoczonej Prawicy.

W spotkaniu brał też udział premier Mateusz Morawiecki i poseł PiS Marek Kuchciński.

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie) pojawiły się po głosowaniu w Sejmie nad projektem noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw niej opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch Porozumienia, a 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy już nie istnieje.

Po poniedziałkowym spotkaniu najważniejszych polityków PiS ws. przyszłości ZP, rzeczniczka partii Anita Czerwińska przekazała, że podczas posiedzenia podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Dodała, że o szczegółach partia poinformuje "w stosownym czasie".

W poniedziałek wieczorem doszło do spotkania prezesa Kaczyńskiego z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro. (PAP)

ipa/ godl/

CZYTAJ DALEJ

MSZ o zaprzysiężeniu Łukaszenki: nie może zostać uznany za legalnie sprawującego władzę

2020-09-23 15:42

[ TEMATY ]

Białoruś

Aleksandr Łukaszenka

Wikipedia

Aleksander Łukaszenko

Aleksander Łukaszenko

Prezydent wybrany w niedemokratycznych wyborach nie może zostać uznany za legalnie sprawującego władzę niezależnie od tego czy zaprzysiężenie będzie potajemne, czy oficjalne - podkreślił w środę polski resort spraw zagranicznych.

W środę na Białorusi doszło do niezapowiedzianej inauguracji prezydent Alaksandra Łukaszenki.

"MSZ odnotowuje dzisiejsze wydarzenia na Białorusi. Prezydent wybrany w niedemokratycznych wyborach nie może zostać uznany za legalnie sprawującego władzę niezależnie od tego czy zaprzysiężenie będzie potajemne, czy oficjalne" - napisał polski resort dyplomacji w stanowisku opublikowanym na Twitterze. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję