Reklama

Niedziela Lubelska

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Świętowanie wolności religijnej

2020-02-03 08:17

Grzegorz Jacek Pelica

Czytanie słowa Bożego, wspólna Modlitwa Pańska, „Pod Twoją obronę”, modlitwy dziękczynienia i kolekta darów dla potrzebujących oraz spotkanie przy stole to ważniejsze elementy programu nabożeństwa ekumenicznego w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego. Jednak dominantą modlitewnego spotkania w ostatnim dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan wydaje się świadectwo prześladowań we wschodniej Ukrainy, opanowanej przez separatystów proputinowskich.

W programie chrześcijan z Malty jest wyraźne wskazanie, aby tegoroczny tydzień modlitw o jedność chrześcijan stał się rokiem modlitwy. 25 stycznia chrześcijanie różnych wyznań mogli przekroczyć progi kaplicy Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. W tym dniu obchodzono Międzynarodowy Dzień Wolności Religijnej. Licznie zgromadzonych powitał pastor lubelskiego zboru Remigiusz Krok, przypominając, że w grudniu miało miejsce spotkanie o zwyczajach adwentowych różnych tradycji chrześcijańskich. W imieniu koordynatorów tygodnia modlitw słowa pozdrowień do zebranych skierował ks. prof. Sławomir Pawłowski: - „Do medytacji dano nam dwa ostatnie rozdziały Dziejów Apostolskich, opisujących podróż św. Pawła przez morze, katastrofę i ocalenie na Malcie. Księga ta jest jakby niedokończona, urwana, a więc jest to wezwanie do kontynuowania tych dziejów”.

„Wolność” w Donbasie

Reklama

Przedstawiciel młodzieży poprowadził modlitwę za tych, którzy nie mogą doświadczać wolności religijnej, aby Pan Bóg dodał im sił i odwagi, a nam pozwolił trwać w odpowiedzialnej wolności i wierności. Reprezentowani byli skauci ze Związku Harcerstwa Adwentystycznego, a śpiewy poprowadził młodzieżowy kwintet lubelskich ADS. Paweł Szwajkowski, pochodzący z Ukrainy drużynowy lubelskiej drużyny ZHA, podzielił się świadectwem o sytuacji Kościołów chrześcijańskich na terenie obwodów: Donieckiego i Ługańskiego, tzw. „republik ludowych”. Mówił: - „Rosyjscy bojownicy w Donbasie skonfiskowali ponad 50 budynków kościelnych w 2018 r. We wrześniu 2014 r., kiedy miasto Ługańsk było już pod kontrolą prorosyjskich separatystów, uzbrojeni prorosyjscy bojownicy aresztowali adwentystycznego pastora Siergieja Litowczenka w domu modlitwy, który skonfiskowali podczas Wieczerzy Pańskiej. Separatyści mówili, że to jest ziemia prawosławna i tam może być tylko kościół Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi. W czerwcu 2014 r. w mieście Sławiańsk diakon Kościoła zielonoświątkowego i dwaj synowie pastora zostali zatrzymani, a następnie zamordowani przez bojowników. Również uciskane są Kościoły: grekokatolicki i Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Zarzut: działalność proukraińska”.

Jaki jest „mój Bóg”?

W kazaniu dyrektor Sekretariatu Misji Kościoła ADS Zbigniew Makarewicz z Łodzi przypomniał, że ciągle waży się los miejsca religii w życiu społecznym, a zróżnicowanie religijne i kulturowe wcale nie owocuje wolnością religii, swobodą wyboru i akceptacją. - „Tak łatwo w imię Boga nienawidzić, a tak trudno kochać. Co się dzieje, kiedy mój Bóg, Ten, w którego wierzę, jest Bogiem srogim, nieprzejednanym; Bogiem mściwym, który nie dopuszcza jakiejkolwiek odmienności, który natychmiast karze za każdy błąd i upadek? Ja też staję się człowiekiem obdartym z miłosierdzia, łaski, miłości, cierpliwości. To, jaki jest mój Bóg, ma wpływ na to, jakim jestem ja - mówił. - Całe nieszczęście polega na tym, że ludzie wierzący w różnych religiach bardzo często nie zadają sobie trudu, aby poznać Boga i przyjrzeć się Mu: jaki charakter nosi Bóg. Można czytać Biblię i znaleźć na kartach tej Księgi Boga cudownego. I można znaleźć na kartach tej Księgi, kiedy brakuje tego głębszego poznania, wnikliwości, cierpliwości; można na bazie tej Księgi stworzyć sobie obraz Boga, który będzie tyranem. Można czytać Koran i znaleźć na kartach Koranu łaskawego Boga. I można znaleźć Boga, który dyszy zemstą i pcha ludzi do krwawego dżihadu. Ważne jest to, w jakiego Boga wierzę. Czego jako chrześcijanie potrzebujemy? Nie walki, zmagań, nie nienawiści, uprzedzeń i licytowania się, kto wierzy lepiej i głębiej. Potrzebujemy elementarnej życzliwości; żebyśmy widząc kogoś, kto nie chodzi do mojego Kościoła, powiedzieli: to jest mój brat, być może kiedyś spotkamy się w Niebie; to jest moja siostra, za którą umarł Pan Jezus. I chociaż dzisiaj dzieli nas tak wiele, to możemy się spotkać w Domu Ojca.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: premiera filmu o ks. Janie Ziei

2020-02-20 09:41

[ TEMATY ]

film

Materiał prasowy

Reżyser filmu Robert Gliński powiedział, że ks. Zieja był „człowiekiem bez skazy, o bardzo silnych wartościach, bardzo silnej moralności, który wierzył w prawdę; taką prawdę, która oczyszcza i uzdrawia”. – Teraz są czasy tak skomplikowane, tak pogmatwane, żyjemy w takim chaosie wartości, sporów, skłóconych postaw, że opowieść o tej postaci na pewno odegra bardzo ważną rolę – podkreślił autor filmu.

Film ZIEJA to szeroki, epicki obraz wędrówki przez historię Polski XX wieku. Przewodnikiem w tej podróży jest charyzmatyczny, mądry, bezkompromisowy ksiądz Jan Zieja.

Premiera 13 marca 2020r., dystrybucja kinowa TVP.

CZYTAJ DALEJ

Abp Hoser: rolnicy są nośnikami wolności i polskości

2020-02-20 19:44

[ TEMATY ]

Warszawa

abp Henryk Hoser

rolnicy

laureat

polskość

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Zwracając się do rolników, już jako biskup, uświadamiałem im, że są nośnikami wolności i polskości - podkreślił abp Henryk Hoser. Biskup senior warszawsko-praski, wizytator apostolski o charakterze specjalnym dla parafii Medjugorie, otrzymał dziś Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2019. Wyróżnienie Fundacji „Solidarna Wieś”, przyznawane za zasługi dla polskiej wsi, wręczono w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

W uroczystej gali wzięli udział reprezentanci Kościoła m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierze Nycz i nuncjusz apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio, a także laureaci poprzednich edycji Nagrody, przedstawiciele świata polityki i mediów oraz rodzina laureata. Gości przywitał sekretarz generalny KEP, bp Artur Miziński.

Następnie minister Adam Kwiatkowski odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który pogratulował abp Hoserowi. Złożył wyrazy uznania za „troskę, uwagę i wrażliwość o sprawy wsi i jej mieszkańców”. Specjalny list do laureata skierowali również m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morwiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Laudację wygłosił Piotr Otrębski z Radia Warszawa, który podkreślił, że jako dziennikarz odbył wiele rozmów z nagrodzonym i z atencją wsłuchiwał się w jego historie rodzinne. - Arcybiskup Henryk jest reprezentantem czwartej generacji warszawskich Hoserów, słynnych i zasłużonych ogrodników. Cebula Wolska, Marchew Lenka, rabarbar Wczesny (lub Wielki, jak też słyszałem) Hoser – oto tylko część plonów założonej w połowie XIX wieku w Warszawie firmy ogrodniczej Bracia Hoser, specjalizującej się w hodowli warzyw, owoców, kwiatów oraz drzew – wyliczał.

- Historię tę usłyszałem przed laty od czcigodnego laureata, który odbiera dziś nagrodę właściwie za zasługi całej rodziny. Rodziny, która wskutek agresji dwóch wielkich totalitaryzmów – niemieckiego nazizmu i komunizmu, który dotarł nad Wisłę z sowieckiej Rosji – straciła tak wiele – powiedział dziennikarz.

Piotr Otrębski zaakcentował, że ogród Hoserów z willą był w sierpniu 1944 r. punktem zaopatrzenia dla oddziałów AK. Po wojnie odkopano na jego terenie dokumenty i broń, której powstańcy nie zdołali wykorzystać. - Hoser to zatem niezłomność. Hoser to tradycja. Hoser to marka – podsumował.

Po oficjalnym wręczeniu Nagrody głos zabrał również kard. Kazimierz Nycz, który wymienił szereg zasług laureata, podkreślając, że istota nagrody przenika i przeszywa wszystkie obszary jego życia – okres rodzinny, wojenny, czas formacji, czas pracy jako lekarz, ćwierć wieku pracy misyjnej na terenach afrykańskich, praca dla Kościoła powszechnego, a także rola wizytatora Medjugorie. – Wszystkie te wymiary łączą się w bogactwo życia i działalności laureata. Księże biskupie, drogi przyjacielu, gratuluję. Za tę i za wszystkie inne nagrody, na pewno na nie zasługujesz – stwierdził metropolita warszawski.

Magdalena Wojtak

Gala wręczenia Nagrody im. bp. Andrzejewskiego abp Hoserowi

Abp Henryk Hoser podziękował za otrzymaną nagrodę, podkreślając ogromną wdzięczność za otrzymane wyróżnienie. – Nie ukrywam, że wiadomość o przyznaniu przyjąłem ze zdumieniem, wszak nie jestem rolnikiem – zażartował duchowny. Dodał jednak, że rozumie on motywację Kapituły, z uwagi na troskę jaką okazywał rolnikom, dorobek sześciu pokoleń Hoserów oraz osobiste związki ze środowiskiem rolnictwa i ogrodnictwa.

Laureat Nagrody podkreślił, że zaraz po upadku Powstania Warszawskiego mieszkał na terenie ogromnego gospodarstwa wiejskiego. – Wiem co to ciężka fizyczna praca na roli, zwłaszcza podczas żniw – zaznaczył, dodając, że w tamtym okresie zdarzało mu się nawet paść krowy.

Arcybiskup wspomniał czas spędzony w wiejskim majątku, gdzie zajmował się m.in. pracami przy zbiorach, produkcą drzewek owocowych, prowadzeniem konnej bryczki, hodowlą kur. - Moi rodzice byli inżynierami rolnictwa, a siostra była genetykiem rolnictwa. Żartowała, że magisterium robiła z kapusty, a doktorat odebrała z kalafiora – wspomniał kapłan.

- Zwracając się do rolników, już jako biskup, uświadamiałem im że są nośnikami wolności i polskości, To oni brali udział w powstaniach – zaznaczył abp Hoser. Nadmienił, że to właśnie rolnicy w czasach głodu dostarczali żywność mieszkańcom miast.

Obradująca pod honorowym przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego Kapituła postanowiła nagrodzić abp. Hosera za konsekwentne i wytrwałe nauczanie „kierowane zarówno do rolników jak i ludzi władzy odpowiedzialnych za politykę rolną w Polsce”.

- Kapituła doceniła wezwania o realne wsparcie kierowane przez Laureata do wszystkich, od których zależy pomoc w rozwoju rodzinnych gospodarstw rolnych. Takie gospodarstwa, jako najbliższe naturze, doceniają wagę ochrony środowiska i stan przyrody. Żywność z tych gospodarstw jest najwyższej jakości – uznali członkowie Kapituły.

Jak odczytano w komunikacie: „Kapituła, przyznając Nagrodę ks. abp. Henrykowi Hoserowi, honoruje jednocześnie tradycję jaką niesie ze sobą ród Hoserów, zasłużony dla rozwoju polskiego ogrodnictwa od 1844 roku”. Członkowie Kapituły przypomnieli, że Hoserowie rozwijali największe w Polsce gospodarstwo ogrodnicze, które “dotknęła komunistyczna grabież”.

Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego została ustanowiona w 2004 roku przez Fundację „Solidarna Wieś”. Wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast w Polsce. W ub. roku otrzymał ją Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Od tego roku honorowym przewodniczącym Kapituły jest bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję