Reklama

Dzięki UE udało się przywrócić dawne piękno

Niedziela podlaska 19/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki wsparciu w ramach funduszu ZPORR modernizacji zabytkowego konwiktu dla ubogiej szlachty diecezja drohiczyńska zyska nowy ośrodek duszpasterski. Budynek, który przed kilkuset laty służył jako studencka bursa, teraz pomoże w prowadzeniu działalności ewangelizacyjnej.
Modernizowana kamieniczka, ciesząca się przebogatą wielowiekową historią, związaną zarówno z dziejami Drohiczyna, jak i istniejącej tutaj uczelni, mieści się tuż nieopodal drohiczyńskiej katedry, na terenie należącym do Wyższego Seminarium Duchownego. Ten zabytkowy poklasztorny budynek, pełniący niegdyś rolę konwiktu dla ubogiej szlachty, liczy już ponad 300 lat i na skutek niefortunnych kolei losów popadł w kompletną ruinę. „Ząb czasu” odcisnął na nim swe niezatarte piętno, krusząc stare mury i niszcząc zdobiącą go elewację tak silnie, że budynek zamiast zachwycać starodawnym pięknem, straszył swym koszmarnym widokiem. Na remont wciąż brakowało pieniędzy, a stan budynku z roku na rok stawał się coraz gorszy.
Szansa na jego renowację pojawiła się wraz ze wstąpieniem Polski w struktury Unii Europejskiej, która dzięki działalności rozlicznych funduszy i programów wspiera ciekawe projekty modernizacyjne oraz przedsięwzięcia o charakterze regionalnym. Z inspiracji bp. Antoniego Dydycza diecezja drohiczyńska w osobach ks. Jerzego Dylewskiego - prokuratora Wyższego Seminarium Duchownego oraz ks. Zbigniewa Rostkowskiego - kanclerza drohiczyńskiej kurii podjęła zakończone sukcesem starania o pozyskanie finansowych środków celem przywrócenia świetności zabytkowej budowli. Projekt modernizacji wsparł działający w ramach UE Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (ZPORR), dzięki któremu 15 maja 2006 r. ruszyły prace remontowe.
Historia powstania i budowy modernizowanego obecnie budynku związana jest z 1654 r., kiedy to na prośbę lokalnej szlachty dostrzegającej brak ośrodka akademickiego sprowadzono do Drohiczyna znanych z działalności edukacyjnej ojców jezuitów. Początkowo objęli pieczę nad tutejszą parafią, rozpoczynając tym samym działalność duszpasterską, zaś w kilka lat później zainaugurowali działalność parafialnej szkółki, która stopniowo rozwijała się, w konsekwencji kształcąc rokrocznie od kilkudziesięciu do kilkuset uczniów. Aby naukę mogła podjąć jak największa liczba młodzieży, ojcowie jezuici w 1699 r. zajęli się budową konwiktu dla ubogiej szlachty, zapewniając tym samym darmowe zakwaterowanie i wyżywienie ubogim studentom. To właśnie m.in. dzięki powstaniu konwiktu do szkoły w Drohiczynie zaczęli napływać kolejni studenci pochodzący również z biedniejszych szlacheckich rodów. Szkoła rozwijała się, a gdy w 1713 r. utworzono tu katedrę teologii moralnej, zaczęto ją zaliczać do rzędu szkół wyższych.
Wychowując w duchu chrześcijańskim, dbając o wpajanie tak cnót teologalnych, jak i obywatelskich, rozwijając życie kulturalne regionu, szkoła niczym perła w koronie błyszczała pełnym blaskiem, przyczyniając się do wzrostu znaczenia i świetności Drohiczyna. Do życia powołano uczniowski teatr zachwycający pięknem wystawianych sztuk i artystycznych występów. Nie ograniczono się jednak wyłącznie do aktorskich popisów, ale jednocześnie teatr był szkołą doskonalenia w posługiwaniu się piórem, tworzono bowiem własne sztuki. Przy szkole powstała pokaźna biblioteka oraz apteka, szczególnie ważna, gdyż zarazy i choroby zbierały w owym czasie obfite żniwo. Samorządy uczniowskie, sejmiki szkolne, popisy oratorskie, konkursy i studenckie bractwa - wszystko to było wynikiem powstania drohiczyńskiej szkoły oraz działania mieszkających w konwikcie studentów.
Po kasacie w 1773 r. zakonu jezuitów schedę przejęli po nich księża pijarzy, wznawiając nauczanie od 1775 r. Z roku na rok szkoła powiększała się, kształcąc rokrocznie w swych murach ok. 300 osób (w 1793 r. było ich 469) w wieku między 8. a 20.rokiem życia. Jednocześnie szkoła zbierała dość wysokie oceny wizytatorów Komisji Edukacji Narodowej (KEN). W funkcjonowaniu szkoły nie przeszkodziły nawet rozbiory, jakie dotknęły Polskę u schyłku XVIII wieku. Stosunki między pijarami a pruskim zaborcą, mimo iż napięte, nie powodowały zakłóceń w prowadzonych tutaj zajęciach. Dopiero represje popowstaniowe w 1832 r. doprowadziły do likwidacji pijarskiej szkoły. Mieszkańców Drohiczyna, którzy znaleźli się wtedy pod rosyjskim zaborem, poddano polityce rusyfikacji, a samo miasto zdegradowano do roli wsi.
Działalność edukacyjną podjęto ponownie dopiero w 1928 r. W budynkach dawnego klasztoru i kolegium jezuickiego powstało wówczas niższe seminarium przeniesione przez bp. Zygmunta Łozińskiego z Nowogródka, które potocznie zaczęto nazywać Gimnazjum Biskupim. Była to szkoła o profilu humanistycznym, której głównym celem było przygotowanie kandydatów do studiów w wyższym seminarium, a w konsekwencji do kapłaństwa, ale także zapewnienie katolickiego wychowania męskiej młodzieży. Budynek, który zamieszkiwała niegdyś uboga szlachta, przystosowano wówczas na potrzeby kinematografii, czyniąc zeń służącą lokalnej społeczności kinową salę. Niestety wybuch II wojny światowej i kolejne okupacje, radziecka (1939-41), a następnie niemiecka (1941-44), uniemożliwiły dalszą działalność szkole.
Po zakończeniu wojny na skutek różnych przeszkód, m.in. ze strony komunistycznych władz państwowych, nie udało się już wznowić działalności Gimnazjum Biskupiego. Ponadto pojezuickie budynki wraz z niegdysiejszym konwiktem w większości zostały na kilkadziesiąt lat zawłaszczone przez komunistyczne państwo. W budynkach szkoły umieszczono urząd gminy, zaś budynek konwiktu stał się zakładem pracy, w którym mieściły się m.in.: piekarnia, masarnia, rozlewnia wód, biblioteka, a następnie magazyn. Upływ czasu i postępująca dewastacja powodowały, że zabytkowy budynek popadł w kompletną ruinę, która zamiast cieszyć oczy pięknem, a serca krzepić prowadzoną tu dla dobra publicznego działalnością przytłaczała widokiem sypiących się tynków i pękających murów.
Dzięki zaangażowaniu i aktywności Księdza Jerzego, który nadzoruje obecnie odbywające się prace, podjęto trud zmodernizowania budynku. Pomimo pewnych przeszkód, na jakie natrafiła firma remontowa, związanych m.in. z odnalezieniem niewypału z czasów II wojny światowej, skutkiem czego na krótki czas trzeba było przerwać prace oraz wezwać na plac budowy patrol saperski, remonty sprawnie posuwają się naprzód i powinny zakończyć się zgodnie z planem, tj. nie później niż do 30 czerwca br. Warto podkreślić, że firma BIALBUD SA, wykonawca projektu modernizacji zabytkowego konwiktu, spośród ok. 40 osób, które zatrudnia przy przeprowadzanych pracach, na prośbę ks. Dylewskiego 20 przyjęła do pracy z Drohiczyna i przyległych do niego okolic. Zaopatruje się również w materiały budowlane u okolicznych przedsiębiorców, dzięki czemu na modernizacji konwiktu zyskuje cała okolica.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież bardzo chciał odwiedzić ten kraj. Niespełnione marzenie Franciszka

2025-04-26 15:19

[ TEMATY ]

papież

pielgrzymka

Indie

śmierć Franciszka

Adobe Stock

Indie

Indie

Chociaż Franciszek nie mógł odbyć wizyty w Indiach, której pragnął, kraj ten złożył kondolencje, a Droupadi Murmu, prezydent Indii, udała się do Watykanu, na pogrzeb głowy Kościoła katolickiego. „Papież Franciszek zawsze będzie pamiętany jako `latarnia morska współczucia` pokory i duchowej odwagi przez miliony na całym świecie. Jestem głęboko zasmucony odejściem Jego Świątobliwości Papieża Franciszka. W tej godzinie smutku i wspomnień składam najszczersze kondolencje światowej społeczności katolickiej" - podkreślił premier Narendra Modi w swoim poście na X wkrótce po tym, jak pojawił się komunikat o śmierć papieża Franciszka 21 kwietnia.

"Pukałem do drzwi waszego rządu. Ale oni ich nie otwierają" - powiedział zmarły papież do delegacji, w której arcybiskup Dehli Anil Joseph Couto był obecny pięć lat temu. Tym wspomnieniem podzielił się on na zakończenie międzyreligijnego spotkania po śmierci Franciszka, które odbyło się 21 kwietnia w Delhi i było zorganizowane przez Konferencję Biskupów Katolickich Indii (CBCI). "Świętujemy życie prawdziwego przewodnika, nie tylko dla chrześcijan, ale dla całego świata" - powiedział na spotkaniu Maulana Muhammad Ajazur Rahman, sekretarz generalny Światowej Organizacji Pokoju.
CZYTAJ DALEJ

Ogłoszono treść rogito, aktu wkładanego do trumny Franciszka

2025-04-25 21:22

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Vatican News

O godzinie 20 rozpoczęła się ceremonia zamknięcia trumny Franciszka w Bazylice Watykańskiej. Do trumny został włożony m.in. dokument zwany rogito, czyli „Akt przejścia do Domu Ojca Jego Świątobliwości Franciszka”, który krótko przedstawia życiorys Papieża oraz jego dokonania w trakcie sprawowania posługi Piotrowej.

„Wędrując z nami jako pielgrzym nadziei, przewodnik i towarzysz drogi ku ostatecznemu celowi, do którego wszyscy jesteśmy powołani — Niebu, 21 kwietnia Roku Świętego 2025, o godzinie 7:35 rano, gdy światło Paschy oświetlało drugi dzień Oktawy, w Poniedziałek Wielkanocny, umiłowany Pasterz Kościoła Franciszek przeszedł z tego świata do Ojca. Cała wspólnota chrześcijańska, szczególnie ubodzy, oddawała chwałę Bogu za dar jego odważnej i wiernej służby Ewangelii i mistycznej Oblubienicy Chrystusa” – zaczyna się tekst dokumentu.
CZYTAJ DALEJ

Gniezno: dziś wieczorem rozpoczynają się kościelne obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego

2025-04-26 15:39

[ TEMATY ]

Gniezno

koronacja

Bolesław Chrobry

kościelne obchody

Adobe Stock

Pomnik Bolesława Chrobrego

Pomnik Bolesława Chrobrego

Wieczornymi nieszporami ku czci św. Wojciecha rozpoczynają się w sobotę w Gnieźnie uroczystości odpustowe, a wraz z nimi kościelne obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Nabożeństwu w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Adrian Galbas.

W Gnieźnie jest już młodzież, która jak co roku pielgrzymuje do relikwii św. Wojciecha. Część szła pieszo z Ostrowa Lednickiego, odtwarzając drogę jaką w roku 1000 pokonał w pielgrzymce do relikwii św. Wojciecha cesarz Otton III. Cześć przybyła bezpośrednio ze swoich parafii autokarami lub na własnych nogach. Z młodymi w kościele pw. bł. Radzyma Gaudentego, pierwszego arcybiskupa gnieźnieńskiego, modlić się będzie popołudniu bp pomocniczy gdański Piotr Przyborek, który również pielgrzymował z młodymi szlakiem Ottona III. W Eucharystii uczestniczyć będą również misjonarze, którzy w niedzielę odbiorą krzyże misyjne z rąk nuncjusza apostolskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję