Reklama

Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Założycielami i pomysłodawcami Olimpiady o Wielkich Polakach oraz Teatraliów są: ks. Paweł Nowogórski - kapłan ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła (księża michalici) - katecheta Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym i student Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, obecnie kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej oraz proboszcz Parafii Matki Bożej z Góry Karmel oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Miejscu Piastowym Janusz Węgrzyn.
Finał VII Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach miał miejsce 12 kwietnia w Błażowej. Organizatorami byli: Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym. Uczestników, ich opiekunów i zaproszonych gości przyjęła pani Dyrektor Gimnazjum Publicznego im. Anny Jenke w Błażowej. Bowiem patronka błażowskiego gimnazjum, jej życie i nauka, były przedmiotem konkursowych zmagań. Do Błażowej przyjechało 30 uczestników, uczniów gimnazjum. Licznie reprezentowanym regionem były Bieszczady. W jury zasiadali: ks. Krzysztof Poświata, ks. Tadeusz Kocór, s. Bernadetta Lipian.
Uczestnicy mieli za zadanie napisanie testu, który miał wyłonić 10 finalistów. Po części pisemnej wszyscy udali się do błażowskiej świątyni, by uczestniczyć w uroczystej Liturgii. Przewodniczył jej abp Józef Michalik. W homilii skupił się na zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, który zwyciężył grzech, przypomniał także o godności ludzkiej. „Każdy z nas jest bardzo ważny przed Bogiem - nauczał Arcybiskup. - Każdego z nas Bóg chciałby mieć na wzór Jezusa” - kontynuował. Przywołał też postać Anny Jenke, urodzonej w Błażowej w 1921 r., jej postać i ideały, które wyznawała. Wzruszały przytoczone cytaty z pamiętnika Anny, np.,, Żyję na chwałę Boga i po nic więcej”. Anna Jenke może być wzorem dla nowoczesnego człowieka.
Po Mszy św. odczytano wyniki testu pisemnego. Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że w pierwszej dziesiątce znalazła się Madzia Kuźmik, uczennica błażowskiego gimnazjum. Odbyły się eliminacje ustne. Dla uczestników dodatkowym stresem było zapewne to, że musieli odpowiadać w obecności licznie zgromadzonej widowni.
Pytania były trudne, poziom wyrównany, o czym świadczy liczba zdobytych punktów za test. Po kolejnych trzech rundach punktację podajemy w nawiasie.
Barbara Potoczna z Wesołej (68), Magdalena Kuźmik z Błażowej (65), Joanna Jurkiewicz z Przeworska (62), Patrycja Blicharczyk z Krosna (64), Justyna Barć z Wesołej (61), Aleksandra Łukasik z Mchawy (62), Joanna Pełdiak z Domaradza (66), Sebastian Koralewicz (Łowce) (52), Paulina Maszczakiewicz z Dubiecka (64), Patrycja Krzanowska z Krosna (65). Nagrodą dla zdobywczyń trzech pierwszych miejsc, tj. dla Barbary Potocznej, Joanny Pełdiak i Magdaleny Kuźmik (Madzia wygrała w dogrywce, co było dla niej dodatkowym zwycięstwem) jest wycieczka do Rzymu. Pozostali zwycięzcy otrzymali rowery. Aby sprawić uczestnikom radość, sponsorzy stanęli na wysokości zadania, fundując cenne nagrody.
Głos zabrał także Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Miejscu Piastowym. Podzielił się informacjami o imprezie pod nazwą „Teatralia”. Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych, zwany konfrontacjami, stanowi integralną część „Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach”. Impreza ta jest organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury, Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym oraz Wydział Nauki katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Konfrontacje są imprezą o charakterze konkursowym dla amatorskich zespołów teatralnych, działających przy szkołach, domach kultury, parafiach, otwartą dla publiczności.
W części artystycznej wystąpili uczniowie Gimnazjum Publicznego w Błażowej.

Historia olimpiad

I Olimpiada - w roku 2000/2001 była poświęcona Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, z okazji 50. rocznicy jego święceń kapłańskich. Organizatorem był Zespół Szkół Zawodowych w Miejscu Piastowym. Wzięło w niej udział ponad 8, 5 tys. młodzieży ze szkół średnich.
II - w roku 2001/2002 była poświęcona słudze Bożemu Ks. Bronisławowi Markiewiczowi - założycielowi Zgromadzeń Świętego Michała Archanioła (Księży Michalitów i Sióstr Michalitek), z okazji 90. rocznicy śmierci i 110. rocznicy przybycia do Miejsca Piastowego. Organizatorem był Zespół Szkół Zawodowych w Miejscu Piastowym oraz Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym. Obok olimpiady wiedzy odbyły się także Teatralia 2002. Uczestnikami olimpiady była młodzież szkół średnich, a Teatralii 2002 - aktorzy amatorskich zespołów teatralnych. Ogólnie w Olimpiadzie i Teatraliach wzięło udział około 9 tys. osób.
III - w roku 2002/2003 była poświęcona błogosławionemu ks. Janowi Balickiemu, z okazji 55. rocznicy śmierci. Organizatorami byli: Wydział Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, przedstawiciel ks. Tadeusz Kocór; Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym - przedstawiciel ks. Paweł Nowogórski oraz Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym, reprezentowany przez dyrektora Janusza Węgrzyna. Obok olimpiady wiedzy odbyły się także II Teatralia 2003. Uczestnikami olimpiady była młodzież z gimnazjów archidiecezji przemyskiej, a Teatralii 2003 - aktorzy amatorskich zespołów teatralnych. Udział wzięło ponad 12, 5 tys. osób.
IV - w roku 2003/2004 była poświęcona św. bp. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi, z okazji kanonizacji. Tak jak w latach poprzednich, Olimpiadzie towarzyszyły III Teatralia 2004 zespołów amatorskich. Uczestniczyła młodzież z gimnazjów archidiecezji przemyskiej, a w Teatraliach 2004 - aktorzy amatorskich zespołów teatralnych. Udział wzięło ponad 13, 5 tys. osób.
V - w roku 2004/2005 była poświęcona czcigodnemu słudze Bożemu ks. Bronisławowi Markiewiczowi. Razem z olimpiadą, tak jak w latach poprzednich, odbyły się IV Teatralia 2005.
VI - została poświęcona bł. Augustowi Czartoryskiemu. Finał olimpiady odbył się 15 marca w Przemyślu. We wszystkich etapach tej edycji brało udział 10, 8 tys. uczniów gimnazjów z całej archidiecezji. Współorganizatorem VI edycji olimpiady byli księża salezjanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja Portsmouth przeprasza ofiarę

2025-04-10 22:39

[ TEMATY ]

ksiądz Piotr Glas

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Pochodzący z Polski ksiądz Piotr Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został wczoraj uznany winnym czynów lubieżnych wobec dziecka na tle fetyszu stóp. Ława przysięgłych w sądzie w Saint Helier na wyspie Jersey wydała orzeczenie w sprawie trzech zarzutów, uniewinniając oskarżonego z dwóch. Wcześniej sąd odrzucił trzy inne zarzuty. Do przestępstw doszło, gdy duchowny był duszpasterzem na tej wyspie w latach 2002-2008.

Biskup diecezji Portsmouth opublikował oświadczenie, w którym wyraził głębokie ubolewanie z powodu przestępstw popełnionych przez ks. Glasa, a także przeprosił ocalałego za wykorzystanie, jakiego doznał i cierpienie, które w jego wyniku musi w życiu znosić.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

[ TEMATY ]

komentarz

aborcja

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Chłopiec miał już 37 tygodni życia, a więc w świetle nomenklatury medycznej nie był nawet wcześniakiem. W ginekologicznym szpitalu w Łodzi nie chciano go zabić, choć adwokat fundacji FEDERA żądał „indukcji asystolii płodu”, czyli zabicia dziecka zdolnego do życia poprzez wbicie igły do jego serca z podaniem chlorku potasu. - Zaproponowaliśmy natychmiastowe rozwiązanie przez cięcie cesarskie (ze względu na zły stan psychiczny Pani Anity) w znieczuleniu ogólnym z objęciem dziecka wysokospecjalistycznym leczeniem pediatrycznym. Oznacza to, że zaproponowaliśmy Pani Anicie niezwłoczne zakończenie ciąży, co nie jest jednoznaczne z uśmierceniem płodu zdolnego do życia – napisał w oświadczeniu prof. Piotr Sieroszewski, kierownik ginekologii szpitala w Łodzi i prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję