Reklama

Monstrancja na bagnach wsi Bawół

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół Bożego Ciała na Kazimierzu jest bez precedensu najpiękniejszym zabytkiem Krakowa. Jednak mało kto wie, że nieprzerwanie od 45 lat nad wystrojem tej świątyni czuwa brat Karol, zaś o porządek dba pani Anna pochodząca z Niegowici, która pamięta ks. Karola Wojtyłę w okularach.

Światło nad bagnami

Z powstaniem kościoła Bożego Ciała łączy się pewna legenda, którą w swoim przewodniku* przedstawia ks. prof. dr hab. K. Łatak CRL: „Z kościoła Wszystkich Świętych w Krakowie w oktawie święta Bożego Ciała skradziono monstrancję z Najświętszym Sakramentem, w przekonaniu, że monstrancja wykonana jest ze złota. Kiedy okazało się, że naczynie jest tylko pozłacane i nie przedstawia większej wartości materialnej, złodzieje porzucili ją razem z Hostią w błotnistych zaroślach wsi Bawół. Wieść o kradzieży wnet obiegła cały Kraków. Biskup zarządził publiczne nabożeństwa ekspiacyjne we wszystkich kościołach i trzydniowy post. I oto w pobliżu kościoła św. Wawrzyńca na Kazimierzu, nad bagnem zwanym Mate, zaczęły się ukazywać dniem i nocą niezwykłe światła. Przyciągnięte przez to niezwykłe zjawisko dzieci odnalazły monstrancję. Zaraz poinformowano o tym biskupa, który przybył na Kazimierz z całą asystą i w uroczystej procesji przeniósł monstrancję z Najświętszym Sakramentem do Krakowa. Dla upamiętnienia wydarzenia król Kazimierz Wielki polecił, aby dokładnie w miejscu odnalezienia monstrancji stanął kościół parafialny nowo założonego miasta i aby nosił on wezwanie Bożego Ciała”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z życia parafii

- Aktualnie w parafii przeżywamy spadek liczby wiernych. W wyniku masowego wysiedlania mieszkańców Kazimierza w ciągu 7 lat ubyło ponad połowę parafian. Zdarza się, że w dużej kamienicy mieszka tylko jedna rodzina albo starsze małżeństwo - mówi ks. proboszcz Piotr Walczak, kanonik regularny. Obecnie wspólnotę parafialną tworzą przede wszystkim osoby starsze i „tymczasowi parafianie”, w większości studenci wynajmujący mieszkania na Kazimierzu. Mimo narastającego regresu kanonicy regularni, którzy przybyli do parafii Bożego Ciała w 1405 r., dbają nieustanie o rozwój duchowy wiernych. Świadczy o tym duża liczba wspólnot i odprawianych w kościele nabożeństw.
Nieprzerwanie od 661 lat w parafii istnieje Arcybractwo Pięciu Ran Pana Jezusa i Najświętszego Sakramentu. Działa również Koło Żywego Różańca i Apostolstwo Modlitwy. Członkowie tych wspólnot codziennie spotykają się w kościele na modlitwie różańcowej, rozważając wszystkie tajemnice Różańca. Otaczają swoją modlitwą Kościół, papieża, biskupów, księży, rodziny, osoby chore i samotne... W każdy czwartek, zgodnie z dekretem kard. Macharskiego z 1991 r., w kościele wystawiony jest Najświętszy Sakrament do całodziennej adoracji, zaś w piątki odprawiana jest Droga Krzyżowa. W niedziele parafianie wspólnie z zakonnikami odśpiewują Nieszpory. - Od niedawna praktykujemy odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia codziennie po wieczornej Mszy św. - dodaje ks. Piotr. Księża prowadzą również duszpasterstwo rodzin, organizując spotkania kręgów Domowego Kościoła. - Obecnie mamy dwa takie kręgi, przy czym do jednego należą rodziny spoza parafii - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz. W tym roku zawiązała się również grupa neokatechumenatu. Przy parafii działa także grupa ministrantów i schola. W prowadzenie wspólnot angażują się klerycy i osoby świeckie. - Na terenie parafii mają zamieszkać siostry zakonne, mamy nadzieję, że trochę nam pomogą - mówi ks. Piotr.
W każdy poniedziałek o godz. 8 odprawiana jest Msza św. przy relikwiach bł. Stanisława Kazimierczyka w intencjach błagalnych i dziękczynnych. Sarkofag, obok którego wisi 11 obrazów wotywnych, przedstawiających niezwykłe cuda Błogosławionego, umieszczony jest w bocznej nawie kościoła. Przy ołtarzu głównym natomiast znajduje się rzeźba wyobrażająca jego wieczny spoczynek. - Zwykle mówi się, że nie można być prorokiem we własnej ojczyźnie. Bł. Stanisław Kazimierczyk jednak urodził się w parafii Bożego Ciała, tutaj wstąpił do Zakonu Kanoników Regularnych, tutaj został wychowawcą kleryków i kaznodzieją i tutaj doszedł do świętości - opowiada Ksiądz Proboszcz, wyraźnie poruszony tą myślą.
Każdego dnia w kościele, który otwarty jest przez cały dzień, można spotkać brata Karola i panią Annę. Brat Karol od 45 lat jest zakrystianem. Pracuje w kościele od wczesnego rana do późnego wieczora. - Gdyby zliczyć tygodniowe godziny pracy brata Karola, myślę, że wyrabia on nieraz 200% normy - przyznaje ks. Piotr. Pani Anna od 8 lat sprząta kościół. Na początku pomagały jej 4 panie, ale w związku z wysiedleniami mieszkańców została sama. Czasem pomaga jej jeden parafianin. - Zaczynam pracę o 8.30, żeby skończyć przed Mszą św. o 12. Chcę, żeby wszystko było posprzątane jak najlepiej, bo to moja parafia - mówi. Pani Anna zamieszkała na Kazimierzu po ślubie, a pochodzi z Niegowici. Miała 8 lat, kiedy do jej parafii przybył młodziutki ks. Karol Wojtyła. - Był niezwykłym człowiekiem, świetnym organizatorem. Co ciekawe, pamiętam go w okularach - wspomina. Pani Anna czynnie angażuje się w życie parafii. Należy m.in. do Rodziny Radia Maryja, Żywego Różańca, codziennie przewodniczy modlitwie różańcowej.

Najpiękniejszy kościół w Krakowie

- Kiedyś, rozmawiając z ks. Malińskim, powiedziałem, że jestem proboszczem w parafii Bożego Ciała. On cichym i spokojnym głosem powiedział: to najpiękniejszy kościół w Krakowie - wyznaje z nieukrywaną dumą ks. Piotr. I rzeczywiście tak jest. Świątynia przyciąga swoim urokiem nie tylko licznych turystów, ale także wiernych z różnych okolic Krakowa, którzy chcą w niej zawrzeć związek małżeński albo ochrzcić dziecko.
Kościół Bożego Ciała został wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku na trzęsawiskach wsi Bawół. - Przed przystąpieniem do budowy osuszano bagna. Następnie wbijano w ziemię kilkumetrowe drewniane pale, jeden obok drugiego, aby stworzyć podstawę świątyni - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz. Jak podaje ks. prof. Łatak, prace budowlane trwały blisko 150 lat. Mur otaczający kościół, łącząc się z klasztorem Kanoników Regularnych, tworzy jakby twierdzę warowną, nad którą króluje 70-metrowa. wieża z 4 dużymi dzwonami. U jej podnóża znajduje się Ogrójec, w którym umieszczone są rzeźby obrazujące Ukrzyżowanie, modlącego się Chrystusa i anioła z kielichem w ręku, śpiących Apostołów oraz Matkę Bożą Bolesną i św. Jana.
Stojąc w wejściu głównym świątyni, nawet najpotężniejszy człowiek czuje się jak bezbronne stworzenie zmierzające przed oblicze Boga. Surowość gotyku, złagodzona przepychem rzeźb, zachwyca swoim pięknem. Liczne obrazy i rzeźby towarzyszą człowiekowi w drodze do Ojca Niebieskiego. Po prawej stronie znajduje się kaplica Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Obecnie jest w trakcie remontu. - Po jego zakończeniu do kaplicy powróci obraz Matki Zbawiciela, który 13 maja został ukoronowany koronami papieskimi i obecnie znajduje się przy ołtarzu - mówi ks. Piotr. Z lewej strony kościoła przy jednym z filarów umieszczona jest ambona w kształcie łodzi unoszącej się na falach, z napisem „ASCENDENS IN NAVICULAM PETRI DOCEBAT TURBAS” (Wszedłszy do łodzi Piotra, nauczał tłumy). Prezbiterium od nawy głównej oddziela tęcza (łuk wykonany z cegły i kamienia ciosowego), przedstawiająca ukrzyżowanego Chrystusa, Matkę Bożą i św. Jana po bokach oraz Marię Magdalenę klęczącą u stóp Zbawiciela. Do ołtarza prowadzą bogato zdobione stalle, umieszczone po obu stronach prezbiterium. W zapleckach stalli znajdują się obrazy przedstawiające sceny z życia świętych z zakonu kanonicznego oraz figurki świętych papieży z tego zgromadzenia. Ołtarz główny tworzą dwa obrazy. Pierwszy ilustruje Boże Narodzenie, umieszczony nad nim drugi przedstawia scenę Zdjęcia z krzyża. Na samym szczycie stoi Jan Chrzciciel, który w lewej ręce trzyma krzyż, a prawą wskazuje na Baranka Bożego.
Organy znajdujące się w kościele Bożego Ciała są instrumentem o największej liczbie głosów (83) na terenie Krakowie. W ramach Dni Muzyki Sakralnej organizowane są tutaj koncerty. - W okresie baroku świątynia została ozdobiona licznymi rzeźbami i figurami, co spowodowało wygłuszenie jej wnętrza. Teraz więcej koncertów odbywa się w kościele św. Katarzyny, gdzie jest czysty gotyk i lepsza akustyka - przyznaje Ksiądz Proboszcz.
Piękno i majestat kościoła Bożego Cała zostały potwierdzone przez Jana Pawła II, który 24 stycznia 2005 r. podniósł kościół do godności bazyliki mniejszej.

* Legenda pochodzi z książki ks. prof. dr. hab. Kazimierza Łataka CRL pt. „Kościół Bożego Ciała w Krakowie. Przewodnik”, Kraków 1992

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raków Częstochowa: wiemy, kto zastąpi Dawida Szwargę na stanowisku trenera

2024-05-21 09:29

[ TEMATY ]

Raków Częstochowa

PAP/Łukasz Gągulski

Dawid Szwarga

Dawid Szwarga

Marek Papszun po rocznej przerwie ponownie będzie trenerem piłkarzy Rakowa Częstochowa - poinformował klub. Od nowego sezonu zastąpi Dawida Szwargę, który przejął po nim drużynę mistrza Polski przed rokiem.

"Marek Papszun wraca do Rakowa Częstochowa i wraz z początkiem nowego sezonu przejmie funkcję pierwszego trenera. Kontrakt będzie obowiązywał przez najbliższe dwa lata, z możliwością odejścia w ściśle określonych sytuacjach" - poinformował we wtorek rano klub.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Marszałek Małopolski i zarząd województwa zdecydowali o uhonorowaniu hierarchy, aby wyrazić "najgłębszy szacunek i wdzięczność za arcypasterską posługę w archidiecezji krakowskiej oraz apostolską i pełną życzliwości troskę o powierzonych opiece wiernych". Medalem doceniają również "przynoszącą dobre owoce współpracę z samorządem województwa oraz stałą i bezcenną przychylność sprawom Małopolski i Małopolan".

CZYTAJ DALEJ

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37

[ TEMATY ]

błogosławiony

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Gwidon urodził się w drugiej połowie XII wieku we francuskim mieście Montpellier w zamożnej rodzinie. Przed rokiem 1190 zaczął służyć ubogim i potrzebującym, zakładając dla nich dom, szpital na obrzeżach Montpellier. Od samego początku to dzieło powierzył Duchowi Świętemu. W krótkim czasie znalazł wielu naśladowców, którzy zainspirowali się jego przykładem i zapragnęli służyć ubogim i potrzebującym. I w ten sposób narodziła się wspólnota, której członkami byli mężczyźni i kobiety, ludzie świeccy i duchowni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję