Reklama

Urlop w klasztorze

Niedziela warszawska 29/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zamiast plaży - spacer klasztornymi krużgankami. Obiad? Tak, ale w refektarzu. Wieczorem zaś modlitwa w kaplicy, a nie zabawa w knajpie. Tak coraz częściej wyglądają wakacje Polaków.
Coraz popularniejsze są wakacje spędzane w... klasztorach lub domach rekolekcyjnych. Prezentujemy kilka miejsc, gdzie po wcześniejszym umówieniu można spędzić kilka dni na modlitwie i odpoczynku.

Tyniec

Reklama

Benedyktyńskie opactwo w Tyńcu zaprasza do swojego Domu Gości na kilkudniowe, indywidualne lub grupowe pobyty. Można skorzystać z proponowanych przez mnichów rekolekcji lub po prostu przyjechać i zamieszkać na jakiś czas w opactwie.
Goście mogą włączyć się w klasztorny rytm życia i razem z mnichami uczestniczyć w codziennej Eucharystii oraz monastycznej Liturgii Godzin. Mężczyźni mają również wstęp do klasztornego refektarza, gdzie posiłki spożywa się z całą wspólnotą benedyktynów.
Szczególne wrażenie robi obiad, który rozpoczyna się i kończy na znak opata. W trakcie posiłku jeden z mnichów czyta lekturę duchową oraz fragmenty reguły św. Benedykta. Trzeba się tylko spieszyć, bo żaden z benedyktynów nie wyjdzie z refektarza, dopóki ostatni gość nie skończy swojego obiadu. Wszystko odbywa się w ustalonym rytmie i porządku, takim samym od prawie tysiąca lat.
Tynieccy goście mają do dyspozycji własną kaplicę, do kościoła mogą wchodzić o dowolnej porze, a do dyspozycji mężczyzn jest także objęty klauzurą ogromny ogród. Do spacerów zachęcają też piękne, przyklasztorne, nadwiślańskie okolice.
Szczegółowe informacje: Opactwo Benedyktynów, ul. Benedyktyńska 37, 30-375 Kraków - Tyniec, tel. (0-12) 267-55-26, www.tyniec.benedyktyni.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Karmelitański Dom Modlitwy

W Piotrkowicach koło Kielc działa Karmelitański Dom modlitwy. Jest to miejsce dla wszystkich, którzy pragną pogłębić doświadczenie modlitwy. Można włączyć się w rytm życia miejscowej wspólnoty karmelitów bosych i skorzystać z ich towarzyszenia duchowego. Dom posiada 12 pokoi, każdy z kompletnym węzłem sanitarnym. Przybywający zostają zakwaterowani w jednoosobowych pokojach. Posiadają swobodny dostęp do kaplicy i biblioteki dla gości. W tworzeniu atmosfery sprzyjającej modlitwie pomaga siedemnastowieczny kościół i sanktuarium oraz pokaźnych rozmiarów ogród. Świętokrzyskie pola i lasy rozciągające się poza kilkuwiekowym murem klasztornym zachęcają do spacerów i medytacji na łonie natury.
„Warto było tutaj być, chociażby po to, aby doświadczyć, że Bóg mówi w ciszy” - napisała na stronach internetowych domu w Piotrkowicach Łucja ze Stargardu Szczecińskiego.
Szczegółowe informacje: Karmelitański Dom Modlitwy, Piotrkowice, 26-020 Chmielnik, ul. Kościelna 1., tel. (0-41) 354-90-09, dom.modlitwy@karmel.pl.

Pallotyński Dom Rekolekcyjny „Wieczernik”

Ten ośrodek jest bardzo pięknie położony w miejscowości Święta Katarzyna w Górach Świętokrzyskich. Jest to doskonały punkt wyjściowy do wycieczek na Łysicę, Święty Krzyż i do Bodzentyna. W „Wieczerniku” pallotyni służą pomocą duszpasterską: codzienną Mszą św., nabożeństwami, rekolekcjami, konferencjami, rozmowami. Do dyspozycji gości jest klimatyzowana kaplica, modlitewniki i literatura religijna. Spory teren zielony wokół domu zachęca do spacerów i odpoczynku.
Szczegółowe informacje: Pallotyński Dom Rekolekcyjny, Święta Katarzyna, ul. Kielecka 33, 26 -010 Bodzentyn, tel. (0-41) 311-22-20, wieczernik@pallotyni.opoka.org.pl, www.wieczernik.pallotyni.opoka.org.pl.

Dominikański Dom Rekolekcyjny w Korbielowie

Dominikanie z Korbielowa zapraszają na cykl rekolekcji „Szkoła modlitwy”. Jednak można również przyjechać w grupie zorganizowanej lub indywidualnie. Goście zaproszeni są do uczestnictwa w Liturgii Godzin i Eucharystii razem ze wspólnotą dominikanów z miejscowego klasztoru. Zakonnicy służą też sakramentem pojednania i kierownictwem duchowym.
Szczegółowe informacje: Dominikański Dom Rekolekcyjny, ul. Beskidzka 24, 34-335 Korbielów, tel. 694-480-660, www.rekolekcje.dominikanie.pl (pod tym adresem można znaleźć także informacje o wolnych pokojach w wybranym terminie)

2007-12-31 00:00

Ocena: +7 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grzesznych upomnieć

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 18, 15-20. <- KLIKNIJ

Środa, 12 sierpnia. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy.
CZYTAJ DALEJ

Przy Sercu Dobrego Pasterza. Nuncjusz apostolski nawiedził sanktuarium w Milejczycach

2026-08-12 07:18

[ TEMATY ]

Nuncjusz Apostolski

przy Sercu

Dobrego Pasterza

sanktuarium w Milejczycach

Ks. Piotr Jarosiewicz

Abp Antonio Guido Filipazzi w Milejczycach

Abp Antonio Guido Filipazzi w Milejczycach

Milejczyce, 11 sierpnia 2026 r. – W liturgiczne wspomnienie św. Klary z Asyżu Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Milejczycach nawiedził nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Była to wizyta naznaczona modlitwą, zawierzeniem i osobistym świadectwem wiary. Szczególnym momentem stała się refleksja arcybiskupa nad wizerunkiem Jezusa Dobrego Pasterza, w którym dostrzegł głęboką więź między ewangelicznym obrazem Pasterza a tajemnicą otwartego Serca Chrystusa.

To szczególne miejsce modlitwy zostało ustanowione 12 czerwca 2026 roku przez biskupa drohiczyńskiego Piotra Sawczuka. Od tego czasu gromadzi wiernych wokół wizerunku Najświętszego Serca Pana Jezusa Dobrego Pasterza, przypominającego o Chrystusie, który szuka zagubionego człowieka, bierze go na ramiona i prowadzi.
CZYTAJ DALEJ

Edukacja zdrowotna przed Trybunałem Konstytucyjnym. Co może się wydarzyć 1 września?

2026-08-12 20:05

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Andrzej Sosnowski

edukacja zdrowotna

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Od 1 września tzw. edukacja zdrowotna ma stać się w polskich szkołach przedmiotem obowiązkowym. Zanim jednak zabrzmi pierwszy dzwonek, przepisy wprowadzające nowe rozwiązania trafiły do Trybunału Konstytucyjnego. Grupa posłów kwestionuje ich zgodność z Konstytucją i domaga się wstrzymania stosowania nowych regulacji. Spór, który dotąd dotyczył przede wszystkim treści przedmiotu i praw rodziców, przenosi się więc na płaszczyznę konstytucyjną.

O edukacji zdrowotnej pisaliśmy już nieraz na łamach papierowego wydania „Niedzieli”. W tekście „Wartości, które kształtują przyszłość” zwracaliśmy uwagę, że dyskusji o wychowaniu i zdrowiu młodego człowieka nie można sprowadzać wyłącznie do sporu o kolejne godziny w szkolnym planie. Pytanie dotyczy również tego, jakie miejsce w procesie wychowania zajmują rodzice, jakie wartości przekazuje szkoła i gdzie przebiega granica odpowiedzialności państwa za kształtowanie postaw młodego człowieka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję