Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin

Bank Wielkopostny: Zawsze na plusie

Bank Wielkopostny to duchowa wymiana dóbr. Kapitał stanowią zadeklarowane ofiary, które pozwalają zaciągnąć kredyt miłości.

2020-03-24 10:04

Archiwum

Bank Wielkopostny, akcję ewangelizacyjną obecną na terenie naszej diecezji przez wiele lat, reaktywował ks. Mirosław Ładniak. Centrala wyjątkowej instytucji mieści się przy parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie. Z bogatej oferty banku można korzystać niezależnie od miejsca zamieszkania.

Lokaty i kredyty

- Bank Wielkopostny to duchowa wymiana dóbr. Kapitał stanowią zadeklarowane ofiary, modlitwy i wyrzeczenia, jakie udziałowcy podejmują na czas Wielkiego Postu. Z duchowego dobra tych postanowień korzystają ci, którzy zaciągają kredyt miłości, zgłaszając prośby o modlitwę w ich intencji - wyjaśnia ks. Mirosław Ładniak. By zostać członkiem tej wielkopostnej spółdzielni, nie trzeba spełniać wygórowanych warunków. Wystarczy prosta deklaracja, w której określone zostanie postanowienie bądź zgłoszona intencja. - Przez modlitwę i postanowienia uczestników duchowy kapitał jest ciągle pomnażany - podkreśla duszpasterz. Jak w prawdziwym banku, udziałowiec może nie tylko deponować środki, ale też z nich korzystać. Bank podejmuje współpracę zarówno z poważnymi udziałowcami, podejmującymi postanowienia na cały okres Wielkiego Postu, jak i z „drobnymi ciułaczami”, którzy decydują się na jednorazowe, małe gesty miłości. Działalność banku szczególnie doceniają te osoby, które doświadczyły mocy modlitwy. - Tworzymy duchową wspólnotę osób, które wspierają się w czynieniu dobra i motywują do wytrwałości - podkreśla ks. Ładniak.

Reklama

Bank dla każdego

Na stronie internetowej parafii www.bobola.pl znajdują się formularze rejestracyjne oraz szczegółowe informacje dotyczące udziału w akcji. W biurze przy ul. Paderewskiego dostępne są materiały ewangelizacyjne i informacyjne. Oddziały banku mogą zakładać rodziny, klasy, wspólnoty parafialne czy grupy przyjaciół. Można też dołączyć indywidualnie, zgłaszając prośbę o modlitwę lub gotowość realizacji postanowień. Jak podkreślają organizatorzy, akcja ma ukazać sens i znaczenie wyrzeczenia oraz moc modlitwy, a także dać poczucie solidarności z tymi, którzy potrzebują wsparcia. Bank Wielkopostny ma uwrażliwić na miłość Boga i na potrzeby drugiego człowieka. Lokatą może być np. powstrzymanie się od picia alkoholu i palenia papierosów, dzieła miłości podejmowane w konkretnych sytuacjach jak np. pomoc starszym i chorym, modlitwa czy udział w nabożeństwach wielkopostnych. Zaciągając kredyt miłości, czyli korzystając z duchowych darów innych udziałowców, można prosić o wsparcie w różnych sprawach, np. o nawrócenie, uwolnienie od nałogów, dobre wychowanie dzieci, rozeznanie powołania. Treść intencji i lokat podpowiada samo życie i sytuacja konkretnego człowieka z jego potrzebami i możliwościami. Uczestnicy akcji łączą się duchowo przez codzienną modlitwę (dowolna), zakończoną wezwaniem „Któryś za nas cierpiał rany…”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardynał Pell uniewinniony

2020-04-07 07:39

PAP

"Stale utrzymywałem swoją niewinność, gdy cierpiałem z powodu poważnej niesprawiedliwości"- oświadczył kardynał George Pell po tym, gdy Sąd Najwyższy Australii przyjął jego odwołanie od wyroku 6 lat więzienia za czyny pedofilii.

Sąd Najwyższy Australii w siedmioosobowym składzie jednogłośnie uniewinnił 78-letniego kard. Georga Pella, skazanego za rzekome molestowanie małoletnich w celach seksualnych. Od 13 miesięcy sędziwy purpurat przebywał w więzieniu dla najgroźniejszych przestępców.

„Sąd Najwyższy uznał, że ława przysięgłych, działając racjonalnie w odniesieniu do całości materiału dowodowego, powinna poddać w wątpliwość winę wnioskodawcy w odniesieniu do każdego z przestępstw, za które został skazany, i nakazał uchylenie wyroku oraz wydanie w jego miejsce orzeczenia uniewinniającego”, czytamy w sentencji wyroku wydanego 7 kwietnia.

Kard. George Pell zostanie wkrótce zwolniony z więzienia Barwon, zakładu o zaostrzonym rygorze na południowy zachód od Melbourne. Oczekuje się, że odprawi prywatną Mszę św. dziękczynną, pierwszą, którą będzie odprawiał od czasu uwięzienia w lutym 2019 roku.

W więzieniu spędził ponad rok.

Sąd podkreślił uchylając wyrok i uniewinniając 78-letniego dostojnika, że w trakcie procesu nie wzięto w ogóle pod uwagę możliwości, że przestępstwo nie zostało popełnione.

Wyrok sądów dwóch instancji dotyczył zarzutów o czyny pedofilskie, do jakich miało dojść w 1996 roku, gdy Pell był metropolitą Melbourne. Skazano go na 6 lat więzienia za molestowanie dwóch 13-letnich chórzystów w zakrystii w katedrze.

Akt oskarżenia sporządzony został na podstawie zeznań jednego z mężczyzn. Drugi z nich zmarł w 2014 roku z przedawkowania narkotyków. Po tym, gdy we wtorek Sąd Najwyższy uchylił wyrok więzienia dla kardynała, australijskie media rozpowszechniły jego oświadczenie. Podkreślił w nim, że wielka niesprawiedliwość "została naprawiona wraz z jednomyślną decyzją sądu".

"Nie żywię złych uczuć wobec mojego oskarżyciela. Nie chcę aby mojego uniewinnienia dodawać do cierpienia i goryczy, jakie wielu odczuwa. Jest ich wystarczająco dużo"- napisał były doradca papieża Franciszka i były watykański minister finansów, który trafił do więzienia ponad rok temu.

Następnie oświadczył: "Mój proces nie był referendum w sprawie Kościoła katolickiego, ani w kwestii tego, jak władze kościelne w Australii podeszły do przestępstwa pedofilii"."Chodziło o to, czy ja popełniłem te okropne przestępstwa, czy nie. A ja ich nie popełniłem"- dodał. Kardynał George Pell podziękował za modlitwy i "tysiące listów z wyrazami wsparcia". 

CZYTAJ DALEJ

„Oblicza Jezusa” – specjalny dodatek do „Niedzieli”

2020-04-07 11:52

[ TEMATY ]

dodatek

„Oblicza Jezusa”, to tytuł modlitewnika, który został dołączony do najnowszego numeru tygodnika „Niedziela” z datą 12-19 kwietnia br.

W modlitewniku znajdują się wizerunki Chrystusa: z obrazu Jezusa miłosiernego „Jezu, ufam Tobie”, z Całunu Turyńskiego, Chusty z Manopello, Chusty z Oviedo i zdjęcie Jezusa - brata Elia wraz z historią wizerunków.

NOWY NUMER "NIEDZIELI" DO KUPIENIA OD ŚRODY - 7 KWIETNIA W KIOSKACH ORAZ W PARAFIACH.

W zbiorze „Oblicza Jezusa” znajdują się również: codzienna modlitwa ofiarowania się Najświętszemu Obliczu Pana Jezusa, koronka do Najświętszego Oblicza Pana Jezusa, modlitwa Benedykta XVI.

„Dwie następujące po sobie niedziele: Zmartwychwstania Chrystusa i Miłosierdzia Bożego to dobra okazja, by zastanowić się, jakie oblicze Jezusa nosimy w sercu, jakie towarzyszy naszej codzienności, modlitwie, refleksji” – podkreśla ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”.

„W okresie epidemii wraca stara prawda, że w czasach trudnych potrzebujemy Boga inaczej niż zwykle, zdecydowanie mocniej, intensywniej. Ten utrwalony w nas obraz Boga wymaga więc przemiany sposobu myślenia. Uświadomienie sobie, że Bóg towarzyszy człowiekowi cały czas, przychodzi zawsze, gdy Go potrzebujemy, że przenika każdą naszą myśl, każde pragnienie, chce naszego dobra, nawet jeśli my tego nie potrafimy do końca zrozumieć” – kontynuuje ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję