Reklama

Niedziela Lubelska

Projekt ewangelizacyjny "Źródło"

Brzeźno: Wyzbyć się lęku

2020-03-24 10:13

Grzegorz Jacek Pelica

W pierwszym tygodniu Wielkiego Postu parafianie z Brzeźna k. Chełma przeżywali rekolekcje przy Krzyżu Trybunalskim. Na uroczystości pożegnania krzyża gościł bp Józef Wróbel, który udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

W sobotę, 7 marca, u stóp krzyża biskupa powitali rodzice kandydatów do bierzmowania, którzy wraz z nauczycielami i katechetami towarzyszyli młodzieży w przygotowaniach. - Widzimy ich niepokój serca, zamęt wewnętrzny oraz pseudonauczycieli, którzy wołają: chodźcie za nami, my was uszczęśliwimy. Ale my wiemy, że tylko Chrystus przynosi szczęście człowiekowi i odpowiada na podstawowe pytania po co żyje i dokąd zmierza - mówili Ewa i Rafał Lewińscy, wyrażając radość z tak szczególnego spotkania we wspólnocie, gdy obecność Ducha Świętego „uzdalnia do świadectwa wiary aż po krańce ziemi”. - Pragniemy, aby wyzbyli się lęku, który napełnia serca młodych ludzi, aby zdobyli entuzjazm i chęć do życia. Duch Święty to realna moc przemieniająca życie, której potrzebują nasze dzieci - podkreślali rodzice.

W obecności relikwii

Reklama

Znakiem zaangażowania młodzieży było przygotowanie oprawy Mszy św. (Katarzyna Hawryluk, Kacper Szajna, Ernest Ruski, Sandra Dzwonnik, Monika Lewińska, Krzysztof Pawłowicz, Jarosław Matyszczuk), pełna powagi postawa podczas peregrynacji kopii Krzyża Trybunalskiego, a także złożone na ołtarzu postanowienia. - To dla nas wielka chwila. Wierzymy, że Duch Święty oświeci nas i uświęci. Przygotowywaliśmy się do tego sakramentu kilkanaście miesięcy na katechezie oraz podczas liturgicznych spotkań w kościele, poznając i rozważając prawdy wiary. Spotkaliśmy się z żywym i prawdziwym Panem Jezusem w sakramencie pojednania i w Eucharystii; szczególnie w pierwsze piątki miesiąca i niedziele - mówili Roksana Fas i Szczepan Klekociuk. - Świat nie pozwala nam się wyciszyć i odczuć miłości Pana Boga. Jesteśmy ciągle kuszeni hałaśliwymi dźwiękami reklam, wabią nas telefony i komputery. Te wynalazki pomagają w życiu, choć nie zawsze pozwalają dostrzec w drugim człowieku bliźniego i odnaleźć wiernego przyjaciela. Wierzymy, że kochająca Matka Jezusa poprowadzi nas ku dobrej przyszłości - zapewniali w obecności relikwii Krzyża Świętego i wizerunku Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, umieszczonego w ołtarzu parafialnej świątyni. Za dar bierzmowania dziękowali Dominik Gilbert, Marcjanna Siennica, Sebastian Szymanko i M. Lewińska.

Zacząć od nowa

W homilii bp Józef Wróbel przypomniał znaczenie Chrystusowego Krzyża, znaku miłości Zbawiciela i źródła sakramentów świętych. Nawiązał do Ewangelii o Męce Pańskiej, którą proklamował proboszcz ks. Marek Lubelski, aby ukazać różne postawy wobec męki i ukrzyżowania. - Cóż piękniejszego dla rodziców, jak widzieć bojące się Boga, pobożne dziecko? - mówił biskup w kontekście Aleksandra i Rufusa, bliskich Apostołom synów Szymona z Cyreny. - To owoce niesienia krzyża. Darem jest dostrzec oddanie Jezusa Chrystusa dla człowieka, jak setnik, który od krzyża odchodzi jako nowy człowiek i wyznaje: Naprawdę, On był Synem Boga (Mt 27,54b). I może Bóg dopuścił słabość wiary Piotra, aby to uzdolniło go do otwarcia drzwi Królestwa tym, którzy w swoim życiu też doświadczą słabości, wyprą się i odwrócą od Jezusa - kontynuował. Pasterz przestrzegał przed grzechami przeciwko Duchowi Świętemu i próbą usprawiedliwiania braku krzyża w miejscu publicznym i w ludzkim sercu, a także traktowaniem powołania Judasza jako „wyboru na zdrajcę”. Powiedział: - „Jezus każdemu daje szansę, aby przemieniając serce, mógł wrócić do Boga z wołaniem: Panie, wybacz mi moje grzechy, bo oto chcę zacząć nowe życie. Jak syn marnotrawny lub dobry łotr”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem on-line na „TeoBańkologii”

2020-04-06 09:07

[ TEMATY ]

różaniec

youtube.com

Statystyki wieczornych modlitw różańcowych na facebookowym profilu i kanale YouTube „TeoBańkologia” wskazują, że wierni coraz mocniej angażują się w nabożeństwa on-line. W rocznicę śmierci św. Jana Pawła II różaniec z ks. Teodorem Sawielewiczem z Oleśnicy zgromadził blisko 200 tys. osób.

Duchowny, który działa na portalach społecznościowych, m.in. prowadząc na profilu facebookowym „TeoBańkologia” modlitwy on-line czy zamieszczając grafiki z codziennym błogosławieństwem kapłańskim, ocenia, że to widoczny znak czasu. - Ludzie, którym pandemia ograniczyła realną możliwość pójścia do kościoła, zaczynają szukać innych przestrzeni rozwoju duchowego. Taką amboną staje się Internet, w którym wierni zyskują mocne poczucie wspólnoty - podkreśla ks. Sawielewicz.

Kapłan od kilku tygodni prowadzi na facebookowym i youtubowym profilu „TeoBańkologia” różaniec w intencji ustania trwającej epidemii koronawirusa, czy to formie odmawianej, czy to śpiewanej. Codziennie dołącza do niego około 2-3 tysiące nowych osób, które włączają się w modlitwę podczas trwania transmisji.

- Kolejne tysiące oglądają re-transmisję. Swoisty rekord padł w ostatni czwartek, kiedy w rocznicę śmierci papieża Polaka na „TeoBańkologii”, jak i innych kanałach YouTube, do których wysyłany jest sygnał transmisji modlitwy, czyli „Serce z nieba”, „Ku Bogu” i „EWTN Polska” zebrało się blisko 200 tys. osób! To wyraźnie pokazuje, że w sytuacji kryzysu modlitwa rodzinna prowadzona on-line zaczyna odgrywać bardzo istotną rolę - opisuje kapłan.

Potwierdzają to także uczestnicy modlitw. - Praktycznie codziennie odmawiamy on-line z różaniec i przeżywamy to bardzo mocno. Czuję, że to zbliża do siebie jeszcze bardziej całą rodzinę. Słowa księdza jakby dotyczyły bezpośrednio życia mojego i moich bliskich - brzmi jedno ze świadectw nadesłanych do ks. Sawielewicza.

Ks. Sawielewicz zaprasza serdecznie do wspólnej modlitwy na youtube oraz facebook. Zazwyczaj na „TeoBańkologii” odmawiany jest różaniec, ale w środę zebrani proszą o łaski za przyczyną św. Rity, a w piątki odprawiają Drogę Krzyżową.

Kapłan z Oleśnicy w diecezji wrocławskiej prowadzi także akcję „Zalewamy Facebooka błogosławieństwem!” na fanpejdżuZobacz. Przygotował dla księży specjalne grafiki, które mogą oni udostępniać na profilach, które prowadzą w mediach społecznościowych. Duchowny prowadzi również Internetowe Rekolekcje Nieparafialne pod wymownym tytułem „Pozbądź się wirusa…”.

CZYTAJ DALEJ

„Oblicza Jezusa” – specjalny dodatek do „Niedzieli”

2020-04-07 11:52

[ TEMATY ]

dodatek

„Oblicza Jezusa”, to tytuł modlitewnika, który został dołączony do najnowszego numeru tygodnika „Niedziela” z datą 12-19 kwietnia br.

W modlitewniku znajdują się wizerunki Chrystusa: z obrazu Jezusa miłosiernego „Jezu, ufam Tobie”, z Całunu Turyńskiego, Chusty z Manopello, Chusty z Oviedo i zdjęcie Jezusa - brata Elia wraz z historią wizerunków.

NOWY NUMER "NIEDZIELI" DO KUPIENIA OD ŚRODY - 7 KWIETNIA W KIOSKACH ORAZ W PARAFIACH.

W zbiorze „Oblicza Jezusa” znajdują się również: codzienna modlitwa ofiarowania się Najświętszemu Obliczu Pana Jezusa, koronka do Najświętszego Oblicza Pana Jezusa, modlitwa Benedykta XVI.

„Dwie następujące po sobie niedziele: Zmartwychwstania Chrystusa i Miłosierdzia Bożego to dobra okazja, by zastanowić się, jakie oblicze Jezusa nosimy w sercu, jakie towarzyszy naszej codzienności, modlitwie, refleksji” – podkreśla ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”.

„W okresie epidemii wraca stara prawda, że w czasach trudnych potrzebujemy Boga inaczej niż zwykle, zdecydowanie mocniej, intensywniej. Ten utrwalony w nas obraz Boga wymaga więc przemiany sposobu myślenia. Uświadomienie sobie, że Bóg towarzyszy człowiekowi cały czas, przychodzi zawsze, gdy Go potrzebujemy, że przenika każdą naszą myśl, każde pragnienie, chce naszego dobra, nawet jeśli my tego nie potrafimy do końca zrozumieć” – kontynuuje ks. Grabowski.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję