Reklama

Sanktuaria archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (1)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z chwilą powołania diecezji szczecińsko-kamieńskiej prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wydał dekret z dn. 24 września 1972 r., w którym wyniósł NMP Matkę Kościoła do godności pierwszej patronki diecezji. W ten sposób kult maryjny na tych ziemiach nabrał nowego oblicza.
Przed reformacją Pomorze Zachodnie i ziemia lubuska pokryte były gęstą siecią kościołów i licznych sanktuariów maryjnych. Protestantyzm zniszczył te miejsca kultu. Obrazy i figurki Matki Bożej słynącej łaskami zostały zniszczone. Zanikł kult Matki Bożej w: katedrze lubuskiej w Górzycy, Międzyrzeczu, Krośnie Odrzańskim, Skwierzynie, Jordanowie, Mielęcinie (pow. Piła), Białej Pilskiej, Babimoście, Garnowie k. Chojny, Polanowie, Stargardzie Szczecińskim, Marcinkowicach (pow. Wałcz), Górze Chełmskiej k. Koszalina, Rowokole k. Słupska, Żabowie Wielkim k. Nowogardu, Binowie k. Szczecina, Mieszkowicach, Cedyni, Pełczycach i Wyszkowie k. Trzebiatowa.
W ordynariacie gorzowskim rozwinął się po 1945 r. kult maryjny w Rokitnie, Skrzatuszu, Otyniu i Paradyżu.
Obecnie na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej istnieje 6 sanktuariów maryjnych o zasięgu regionalnym. Można je zaklasyfikować jako „loca sacra”, których powstanie i funkcjonowanie wiąże się z translokacją kultu Matki Bożej oraz aktywnością religijno-patriotyczną. Matka Boża czczona jest w dwóch figurach i czterech obrazach.
Siekierki położone są ok. 100 km na południe od Szczecina i ok. 80 km na zachód od Gorzowa Wlkp., niedaleko Cedyni i Mieszkowic.
Pierwsza historyczna wzmianka o kościele i osadzie w Siekierkach pojawia się w dokumencie z 1335 r. Tutaj też w dniach 16-18 kwietnia 1945 r. miało miejsce krwawe „forsowanie Odry”. To dramatyczne wydarzenie pociągnęło za sobą tysiące ofiar. Miejscowy cmentarz liczy ponad 2 tys. żołnierskich mogił. Cała miejscowość z wyjątkiem kościoła uległa zniszczeniu. Jednak ówczesne władze doprowadziły do rozebrania w zimie 1957 r. na cegłę świątyni pw. Wniebowzięcia NMP. 1 lutego 1982 r. ordynariusz szczecińsko-kamieński bp Kazimierz Majdański wyraził życzenie, aby w Siekierkach odbudować zniszczony kościół. Może on pomieścić ok. 2 tys. osób. Ołtarz główny składa się z dwóch części: na łuku tęczowym, oddzielającym nawę od prezbiterium, znajduje się krzyż - Drzewo Życia - z postaciami Maryi i Jana Apostoła. Natomiast w samym prezbiterium jest ołtarz główny - tryptyk. W jego centrum umieszczono obraz Nadodrzańskiej Królowej Pokoju. Na prawym skrzydle nastawy ołtarzowej widnieją orły, takie jak te na Jasnych Błoniach w Szczecinie, które mają przypominać, że w 1945 r. wróciła tu Polska.
Na wiosnę 1984 r. bp Majdański, wyraził zgodę na przyjęcie daru od księży marianów ze Stoczka Warmińskiego. Dar ten, to obraz - wierna kopia tamtejszego cudownego obrazu Śnieżnej Królowej Pokoju, przed którym prymas Polski Stefan kard. Wyszyński oddał się w macierzyńską niewolę Maryi. Obraz dla Siekierek namalowała Elżbeita Werc-Czeczot z Poznania w celi więziennej Prymasa Polski w Stoczku Warmińskim w 1980 r.
Uroczysty ingres obrazu, z zapoczątkowaniem sanktuarium, odbył się w niedzielę 1 lipca 1984 r. W 1985 r. nadano obrazowi tytuł „Nadodrzańskiej Królowej Pokoju”. 19 stycznia 1986 r. została erygowana parafia. Uroczysta konsekracja kościoła-sanktuarium dobyła się 6 maja 1990 r.
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej położone jest przy wjeździe do Szczecina z kierunku Gdańska, Bydgoszczy i Gorzowa Wielkopolskiego.
14 stycznia 1985 r. bp Kazimierz Majdański podjął decyzję, aby nowo erygowaną parafię na os. Słonecznym w Szczecinie poświęcić Niepokalanemu Sercu Maryi, jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 r. oraz jako dziękczynienie za objawienia Matki Bożej w całym świecie.
Drewniana figura o wysokości 120 cm, wykonana w Fatimie wraz z pozłacaną koroną, jest darem ruchu maryjnego - Błękitnej Armii Maryi - z Francji i USA. Pan Anatol Kaszczuk odebrał ją 11 października 1985 r. z Fatimy. W drodze do Polski statua Matki Bożej Fatimskiej została poświęcona 10 listopada tegoż roku w Rzymie przez papieża Jana Pawła II podczas audiencji. Figurę przywieziono do Szczecina 21 listopada 1985 r. i umieszczono w tymczasowej kaplicy św. Kazimierza na os. Słonecznym. 1 stycznia 1986 r. bp Kazimierz Majdański przy udziale wiernych intronizował figurę Matki Bożej Fatimskiej. Do Rzymu wysłano dokumentację na temat figury z prośbą o jej koronację. Do Kurii Biskupiej w Szczecinie 4 kwietnia 1986 r. wpłynął dekret Kongregacji Kultu Bożego zezwalający na koronację „nomine et auctoritate Summi Pontificis” figury Matki Bożej Fatimskiej.
Wizyta Papieża w Szczecinie 11 czerwca 1987 r. stała się niecodzienną okazją do uroczystej koronacji. Po koronacji na Jasnych Błoniach figura peregrynowała po diecezji, zatrzymując się w 29 kościołach stacyjnych.
Uroczyste przeniesienie figury z bazyliki katedralnej na os. Słoneczne w Szczecinie, z zapoczątkowaniem sanktuarium, odbyło się 15 sierpnia 1988 r. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zaprojektowano na planie przypominającym kształt słońca. Świątynia została poświęcona przez bp. Jana Gałeckiego 14 sierpnia 1988 r.
Trzebiatów leży 40 km na zachód od Kołobrzegu i 35 km na wschód od Kamienia Pomorskiego.
Parafia w Trzebiatowie istniała już w XIV wieku. W latach od 1303-1370 wybudowano wspaniałą świątynię pw. Najświętszej Maryi Panny. Ufundowane dla tej świątyni dwa dzwony z roku 1515 noszą nazwę: „Maryja” i „Gabriel”. Mimo Sejmiku Trzebiatowskiego i oficjalnego wprowadzenia 13 grudnia 1534 r. protestantyzmu na Pomorze Zachodnie, świątynia pozostała mariacką. W 1867 r. Ernst Deger namalował obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus o wymiarach 3,00×1,30 m. Maryja przedstawiona jest z wieńcem gwiazd na głowie, w długich włosach aż poza pas, z księżycem pod jej stopami i Dzieciątkiem Jezus trzymanym na lewej ręce.
Pomimo formalnych zarządzeń władz Kościoła ewangelickiego, aby obraz Matki Bożej usunąć, mieszkańcy opowiadali się za jego pozostawieniem, tak iż przetrwał on do roku 1945, kiedy świątynia znowu została katolicką.
Po II wojnie światowej zasiedlający te ziemie Polacy ponownie umieścili obraz w głównym ołtarzu. Przetrwanie obrazu w Kościele ewangelickim odczytane zostało przez wiernych za niezwykłe. Na nowo stał się on więc przedmiotem kultu maryjnego dla Trzebiatowa i okolic. Mieszkańcy czcili go pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej. W 1990 r. rozpoczęto przed nim Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Doceniając powyższe fakty, abp Marian Przykucki erygował 7 października 1996 r. trzebiatowskie sanktuarium. 20 maja 2006 r. w obecności abp. Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp Zygmunt Kamiński, metropolita szczecińsko-kamieński, koronował trzebiatowski wizerunek Matki Bożej.

Reklama

Siekierki - sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju powstało 1 lipca 1984 r. (brak dekretu). Sanktuarium stanowi duchowe centrum pamięci i ofiary Żołnierza Polskiego na tylu frontach, w tylu miejscach i przez wszystkie wieki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Parafia pw. Matki Bożej Królowej Pokoju
Siekierki n. Odrą 25a
74-520 Cedynia
tel. (091) 414-49-82
Kustosz: ks. Dariusz Pauk
Odpusty: rocznica forsowania Odry (sobota po 16 kwietnia), Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju (3 maja) i Matki Bożej Bolesnej (15 września)

Trzebiatów - sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny erygowane 7 października 1996 r. Trzebiatowskie sanktuarium jest miejscem uświęcania wszystkich rodzin, ostoją promieniującą łaskami na małżeństwa i oazą świętości życia.

Parafia Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny
72-320 Trzebiatów
ul. Lipowa 10
tel. (091) 387-24-59
Kustosz: ks. Andrzej Dowal
Odpust: Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny (11 października)

Szczecin, os. Słoneczne - sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej powstało 15 sierpnia 1988 r. (brak dekretu). W sanktuarium na os. Słonecznym króluje figura Matki Bożej Fatimskiej, którą jako pierwszą w Polsce pośród figur fatimskich, koronował papież Jana Paweł II.

Parafia pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
70-783 Szczecin ul. Rydla 61
tel./fax (091) 471-22-33
Kustosz ks. Henryk Silko
Odpusty: sobota po oktawie Bożego Ciała i rocznica Objawień Fatimskich (13 maja)

2008-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W związku z uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła zbiórka na tzw. "Świętopietrze"

2024-06-25 07:12

[ TEMATY ]

świętopietrze

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

W związku z przypadającą 29 czerwca w Kościele katolickim uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła planowana jest zbiórka na działalność apostolską i charytatywną papieża, nazywana świętopietrzem lub "Obolem św. Piotra".

Świętopietrze to ofiara wnoszona w okolicach uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła przez kraje katolickie na rzecz działalności Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Syndrom cesarza

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 30

[ TEMATY ]

Chiny

commons.wikimedia.org

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

Podczas XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin przewodniczący Xi Jinping rozbił bank – ma 100% władzy, którą miał kiedyś tylko Mao Zedong. Nikt mu się już nie sprzeciwi i nie powie, że popełnia błędy.

Przywódca najliczniejszego państwa i najważniejszej gospodarki na świecie wypaczył wiele zasad, które utrzymywały system społeczno-gospodarczy od ponad 40 lat. Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping złamał ustaloną regułę dwóch 5-letnich kadencji, wyeliminował całą opozycję z najwyższych władz partii, a także upokorzył swojego poprzednika – Hu Jintao, przewodniczącego ChRL w latach 2002-12. Na polecenie Jinpinga zasłużony 80-letni polityk został wyprowadzony z sali obrad wbrew własnej woli na oczach ponad 2 tys. uczestników zjazdu oraz mediów z całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

[ TEMATY ]

boromeuszki

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Do Kielc siostry boromeuszki sprowadził śp. biskup Stanisław Szymecki. Wówczas, oprócz posługi w Domu Biskupim (którą dwie siostry pełniły do śmierci następcy bp. Szymeckiego, czyli śp. bp. Kazimierza Ryczana), dwie kolejne boromeuszki rozpoczęły pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję