Reklama

Niedziela Lubelska

Spełnione marzenie

Urodziny z Janem Pawłem II - wspomnienie

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum T. Krzywickiej

Na szlaku Karola Wojtyły (1995 r.)

Na szlaku Karola Wojtyły (1995 r.)

W Szkole Podstawowej w Mętowie k. Lublina I Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Życiu i Działalności Ojca Świętego Jana Pawła II odbył się 16 października 1994 r. Wzięły w nim udział 3-osobowe drużyny ze szkół nr 15, 31 i 32 w Lublinie oraz ze Skrzynic i z Mętowa. Obecni byli m.in. dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. dr Ryszard Lis, miejscowy proboszcz ks. Józef Ciesielczuk, prof. Teresa Liszcz, redaktor Anna Kozak z Katolickiego Radia Lublin, przedstawiciele Biura Turystycznego „Beatur”, nauczyciele z wymienionych szkół oraz lokalna społeczność.

Dzięki hojności sponsorów wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali w nagrodę udział w 3-dniowej pielgrzymce „Szlakami Karola Wojtyły”. Komentując tak niebywałą nagrodę, podkreśliłam, że wybierając termin tej pielgrzymki chciałabym, abyśmy pojechali na 75. urodziny Jana Pawła II do jego rodzinnego domu w Wadowicach. Padło wtedy jak grom z jasnego nieba zadziwiające i pełne prostoty pytanie małego dziecka: „A czy na te urodziny przyjedzie papież?”.

Reklama

I stało się! Kiedy już wszystko było zorganizowane, całą Polskę obiegła informacja: przyjeżdża Papież, będzie 22 maja 1995 r. w Skoczowie. Nasza radość nie miała granic. Spełniło się tak nieprawdopodobne marzenie małego dziecka. Przyjechał… Nasza pielgrzymka do Wadowic, Krakowa i Kalwarii Zebrzydowskiej wydłużyła się jeszcze o Skoczów. To było prawdziwe i podniosłe świętowanie.

22 maja 1995 r. podczas Mszy św. w Skoczowie mieliśmy możliwość złożenia darów, a w procesji z darami wzięli udział nasi przedstawiciele: wójt gminy Głusk Wojciech Piekarczyk, dyrektor naszej szkoły Janina Łusiak i nauczycielka Barbara Bazyluk. Wtedy też mieliśmy transparent z napisem „Patronuj nam Ojcze Święty” . To była wielka uczta duchowa, która miała jeszcze swój finał 14 października tegoż roku, kiedy nasza szkoła otrzymała imię Jana Pawła II.

W naszej pamięci na zawsze pozostaną te wspaniałe przeżycia. To były niepowtarzalne urodziny!!! Urodziny z Janem Pawłem II. Dziękujemy Ci ukochany Janie Pawle II! Patronuj nam po wsze czasy!

2020-05-19 09:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II z ofertą online

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Z uwagi na ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oferuje bogatą ofertę online. Znaczna jej część obejmuje materiały umożliwiające dobre przygotowanie do 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Jak podkreśla dyrektor Instytutu, Agata Szuta, okres, w którym społeczeństwo powinno pozostawać w domowej kwarantannie, może być przestrzenią również do zgłębienia wiedzy na temat papieża Polaka i jego nauczania.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Wernisaż wystawy plenerowej „Sąsiedzi w Europie” [ZAPROSZENIE]

2021-06-16 10:38

wikipedia.pl

Helmut Kohl w Krzyżowej

Helmut Kohl w Krzyżowej

17 czerwca 2021 mija 30 lat od podpisały traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami. Z tej okazji na ul. Oławskiej zostanie zaprezentowana wystawa plenerowa „Sąsiedzi w Europie” ukazująca historię stosunków polsko-niemieckich od II wojny światowej do czasów współczesnych.

Traktat o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku przez premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego i kanclerza Helmuta Kohla oraz przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, Krzysztofa Skubiszewskiego i Hansa-Dietricha Genschera. Był on tym trzecim elementem w triadzie budującej fundamenty nowej jakości relacji polsko-niemieckich: Msza Pojednania w Krzyżowej otworzyła nowe możliwości dialogu, Traktat graniczy z 1990 r. ostatecznie uregulował kwestie terytorialne, a Traktat dobrosąsiedzki stworzył trwałe podstawy zbliżenia politycznego, gospodarczego, społecznego, naukowego i kulturowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję