Reklama

Świat

Watykan: Ojciec Święty ustanowił komisję do spraw "banku watykańskiego"

[ TEMATY ]

Kościół

Watykan

MARGITA KOTAS

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na mocy pisma z 24 czerwca b.r. papież Franciszek ustanowił Papieską Komisję ds. Instytutu Dzieł Religijnych (IOR) - podał Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Będzie jej przewodniczył kard. Raffaele Farina, w jej skład wejdą jako członek kard. Jean-Louis Tauran, jako koordynator - bp Juan Ignacio Arrieta Ochoa de Chinchetru, jako sekretarz ks. prałat Peter Bryan Wells oraz jako członek prof. Mary Ann Glendon. Komisja rozpoczęła prace dniem podpisania dokumentu przez papieża - 24 czerwca.

Jak wyjaśnia komunikat Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej ustanowienie Komisji wynika z pragnienia Ojca Świętego, by lepiej poznać sytuację prawną i działalności tzw. "banku watykańskiego", co pozwoli na lepsze jego zharmonizowanie z misją Kościoła powszechnego i Stolicy Apostolskiej, w ogólniejszym kontekście reform, które należałoby dokonać w instytucjach wspierających Stolicę Apostolską. Komisja ma na celu zebranie informacji na temat Instytutu i przedstawienie wyników Ojcu Świętemu. Podczas prac Komisji IOR będzie nadal działał według zasad jakie sformułował w 1990 roku bł. Jan Paweł II, za wyjątkiem innych rozporządzeń Ojca Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak zaznaczył rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi SJ Komisja nie będzie wpływała na prace IOR, a jej zadaniem jest przekazanie Ojcu Świętemu swoich obserwacji. Instytut Dzieł Religijnych nadal będzie nadzorowany przez Urząd Informacji Finansowej Państwa Watykańskiego, a prace Komisji nie kolidują z jego zadaniami. Papież ustanawia jednak instrument ściślejszej kontroli nad IOR-em. Zdaniem pierwszych komentarzy wydaje się, że jest to osobista decyzja papieża i można ją wiązać z planem szerszej reformy finansów watykańskich.

Komisja składa się z minimum pięciu członków, w tym przewodniczącego, który jest jej prawnym przedstawicielem, koordynatora, który ma zwyczajne uprawnienia delegata i działa w imieniu i na rzecz Komisji, zbierając dokumenty, dane i informacje niezbędne do wypełniania powierzonych jej zadań, a także sekretarza, który pomaga członkom Komisji i przechowuje jej dokumenty. Przedstawiając członków nowej Papieskiej Komisji ks. Lombardi podkreślił obecność kard. Taurana, który jest również członkiem Komisji Kardynalskiej nadzorującej Instytut Dzieł Religijnych i może w związku z tym przekazać innym jej członkom szeroki i precyzyjna obraz działania IOR.

Reklama

Jak zaznaczono w papieskim dokumencie Komisja, która ma gromadzić dokumenty, dane i informacje niezbędne do wykonywania swoich obowiązków służbowych. Jej pracom nie będzie przeszkadzała tajemnica służbowa, za wyjątkiem norm chroniących autonomię i niezależność urzędów nadzoru nad Instytutem. Może ona korzystać z pomocy współpracowników i konsultantów. Może także liczyć na współpracę organów IOR i wszystkich jego pracowników, a także dykasterii Kurii Rzymskiej i pracowników Państwa Watykańskiego.

Nowa Papieska Komisja ma informować papieża o swoich pracach, przekazać jemu wyniki swoich prac, całe swoje archiwum w odpowiednim czasie, na zakończenie prac. Działanie Komisji rozpoczęło się 24 czerwca, wraz z podpisaniem przez Ojca Świętego dokumentu o jej ustanowieniu. Ma ona charakter czasowy i o dacie zakończenia jej prac zostanie podana odpowiednia informacja.

Przewodniczący Komisji, kard. Raffaele Farina SDB urodził się 24 września 1933 r. w Buonalbergo w prowincji Benewent, w regionie Kampanii w południowych Włoszech. W 1954 r. złoży śluby zakonne w zgromadzeniu księży salezjanów, a 1 lipca 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie. Z wykształcenia jest historykiem. Od czerwca 2007 r. do 9 czerwca 2012 byłt Bibliotekarzem i Archiwistą Kościoła. Benedykt XVI włączył go do Kolegium Kardynalskiego 24 listopada 2007 r. Jest członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz ds. Edukacji Katolickiej a także Papieskiej Komisji ds. Dóbr Kulturalnych Kościoła.

Reklama

Kard. Jean-Louis Tauran urodził się 3 kwietnia 1943 w Bordeaux. Po studiach na uczelniach katolickich w Rzymie i w Tuluzie przyjął 20 września 1969 święcenia kapłańskie, po czym przez kilka lat pracował w swej rodzimej archidiecezji. W 1975 wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Bł. Jan Paweł II mianował go 1 grudnia 1990 sekretarzem ds. stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwami, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego i osobiście udzielił mu sakry 6 stycznia następnego roku w Watykanie. Na tym stanowisku kierował dyplomacją watykańską.

Na konsystorzu 21 października 2003 Ojciec Święty włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego i wkrótce potem, 24 listopada tegoż roku mianował go archiwistą i bibliotekarzem Świętego Kościoła Rzymskiego. Od 25 czerwca 2007 roku jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Kardynałem- protodiakonem jest od 21 lutego 2011 roku.

Bp Juan Ignacio Arrieta Ochoa de Chinchetru urodził się w hiszpańskim mieście Vitoria 10 kwietnia 1951 r. Należy do prałatury Świętego Krzyża (Opus Dei). Na księdza został wyświęcony w 1977 r. Ma dwa doktoraty z nauk prawnych, wykładał prawo kanoniczne kolejno w mieście Navarra w Hiszpanii, w Rzymie i Wenecji. Dwukrotnie był dziekanem Wydziału Prawa Kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Od 15 lutego 2007 roku jest sekretarzem Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.

Ks. prał. Peter Brian Wells, ur. 12 maja 1963 w Tulsa w USA. 12 lipca 1991 roku otrzymał święcenia kapłańskie i został włączony do prezbiterium rodzinnej diecezji. W 1996 roku został skierowany na studia w Papieskiej Akademii Kościelnej. W 1999 roku uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 1 lipca 1999 roku pracuje w dyplomacji watykańskiej. Od 16 lipca 2009 roku jest asesorem Sekcji ds. Ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Prof. Mary Ann Glendon jest od 2004 roku prezesem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, jedną z najaktywniejszych i najbardziej znanych działaczek katolickich na świecie. Urodzona 7 października 1938 w Pittsfield (stan Massachusetts) ukończyła uniwersytet Harvarda, na którym do dzisiaj wykłada prawo. Jest uznaną specjalistką w zakresie bioetyki, porównawczego prawa konstytucyjnego oraz międzynarodowego prawa własności i praw człowieka. Chociaż uważa się za feministkę, znana jest ze swego zaangażowania w obronę życia.

W okresie od 29 lutego 2008 do 19 stycznia 2009 była ambasadorką Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej. Wcześniej – we wrześniu 1995 stała na czele oficjalnej 22-osobowej delegacji watykańskiej, jako pierwsza w historii kobieta na takim stanowisku, na IV konferencję ONZ nt. kobiet w Pekinie.

2013-06-26 15:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan wzywa biskupów USA do ostrożności w sprawie polityków popierających aborcję

[ TEMATY ]

USA

Watykan

aborcja

Włodzimierz Rędzioch

Kongregacja Nauki Wiary wezwała biskupów USA do ostrożnego postępowania w dyskusjach na temat sformułowania ogólnokrajowej polityki „mającej na celu rozwiązania sytuacji katolików pełniących funkcje publiczne, którzy popierają ustawodawstwo zezwalające na aborcję, eutanazję lub inne zło moralne”.

List w tej sprawie do przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, arcybiskupa José H. Gomeza wystosował prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Luis Ladaria SJ – donosi agencja CNS.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Pianiści z całego świata zagrają w Kłodzku

2024-05-15 16:35

stevepb/pixabay.com

Fani muzyki klasycznej będą zachwyceni rozpoczynającym się XXVI Kłodzkim Konkursem Pianistycznym, który po raz pierwszy będzie miał rangę międzynarodową i dlatego będzie to też - I International Kłodzko Piano Competition. Klasyka łączy się z nowoczesnością, bo utwory muzyczne będą do słuchania zarówno stacjonarnie jak i online.

Ten międzynarodowy konkurs pianistyczny odbędzie się w 17-18 maja 2024 roku. Konkurs odbywać się będzie na dwóch płaszczyznach – stacjonarnej na Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Kłodzku oraz online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję