Marlena Maląg odwiedziła w środę fabrykę mebli w podwarszawskich Łomiankach. Podczas konferencji prasowej przypomniała, że od dwóch miesięcy działa tarcza antykryzysowa, która jest "przede wszystkim wsparciem dla przedsiębiorców i pracowników".
"Zależy nam na ochronie miejsc pracy, aby pracownicy i ich rodziny mogły dostawać miesiąc w miesiąc wynagrodzenie" – podkreśliła Maląg.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Maląg powiedziała, że "odmrażane są kolejne są kolejne etapy, żebyśmy mogli przywracać normalność". Jej przywracanie – mówiła – "będzie trudne i wymaga pomocy, dlatego są te mechanizmy przygotowane w ramach tarcz". "Ochrona miejsc pracy jest dzisiaj bardzo ważna, dlatego rozmawiamy z pracodawcami o tym, jakie są potrzeby i w jakim iść kierunku" – powiedziała.
Szefowa MRPiPS przypomniała, że tarcza antykryzysowa pozwala korzystać z dofinansowania do wynagrodzeń dla pracowników, jeśli w zakładzie pracy nastąpił przestój ekonomiczny w związku z COVID-19. Tarcza antykryzysowa to także szereg działań w ramach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – wypłata postojowego czy zwolnienie ze składek ZUS. Przedsiębiorcy mogą korzystać również m.in. z pożyczek do 5 tys. zł. Tarcza finansowa opiera się na finansowaniu z PFR-u; zawiera instrumenty wsparcia nie tylko dla mikrofirm, ale też dla małych, średnich i dużych firm.
Reklama
"To szeroki pakiet wsparcia (...) i potężne środki – według dzisiejszych statystyk już 80 mld zł zostało przekazane na wsparcie i ochronę miejsc pracy, dzięki którym firmy mogą się utrzymać i dalej funkcjonować w tej trudnej sytuacji" – powiedziała Maląg. Dodała, że "one mają pozwolić przetrwać ten czas, zachować płynność finansową i zachować środki na wynagrodzenia dla pracowników".
Minister rodziny poinformowała również, że jej resort każdego dnia analizuje wypłaty tych świadczeń. "Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że realizacja tych mechanizmów jest na poziomie ponad 80 proc., a więc skuteczność jej realizacji pozwala ochronić te miejsca pracy" – podkreśliła. Dodała, że takich wniosków wpłynęło już ponad 5,8 mln. (PAP)
Autor: Dorota Stelmaszczyk
dst/ joz/