Reklama

Niedziela Lubelska

Rocznica cudu łez. Maryjne uroczystości w Lublinie

Matka Boża Płacząca każdego dnia czeka na swoje dzieci w lubelskiej archikatedrze.

2020-06-28 08:33

Katarzyna Artymiak

W pierwszą niedzielę lipca 1949 r. biskup lubelski Piotr Kałwa zawierzył diecezję Niepokalanemu Sercu Maryi. Wierni, udręczeni latami okupacji niemiejskiej, jak i postępującym komunistycznym terrorem, szukali wsparcia u Boga. Przez wstawiennictwo Maryi prosili o pociechę i umocnienie na trudne czasy. Odpowiedź z nieba przyszła błyskawicznie.

Wczesnym popołudniem 3 lipca s. Barbara Sadowska dostrzegła łzy na obrazie Matki Bożej, na kopii Ikony Jasnogórskiej, która została przywieziona do Lublina z Częstochowy. Wieść o Matce, która płacze nad losem swych dzieci, rozeszła się po mieście i Polsce bardzo szybko. Władze kościelne podjęły próbę zbadania i wyjaśnienia zjawiska, jednak sytuacja polityczna nie sprzyjała takiej pracy. Liczne aresztowania wiernych przez władze komunistyczne sprawiły, że biskup lubelski zaapelował o zaniechanie organizowania pielgrzymek. Równocześnie przyznał, że cud łez pogłębił życie religijne w diecezji, a liczne nawrócenia i uzdrowienia są cudownym znakiem działania Bożej łaski. Przez długie lata mieszkańcy miasta i okolic trwali na cichej modlitwie przed obrazem Matki, która nie opuściła nikogo w potrzebie.

Ożywienie kultu nastąpiło na początku lat 80. XX w. Wybór Jana Pawła II na stolicę Piotrową, papieska pielgrzymka do Polski i ruch solidarnościowy wlał w serca wiernych odwagę do publicznego wyznawania wiary. Za sprawą ks. Józefa Krasa i bp. Ryszarda Karpińskiego w 1981 r. łaskami słynący obraz po raz pierwszy został wyniesiony w uroczystej procesji na ulice miasta. Od tamtej pory rokrocznie w dniu 3 lipca przed archikatedrą sprawowana jest Eucharystia, po której na ulice Lublina wyrusza procesja różańcowa. 26 czerwca 1988 r. odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej, a w 2014 r. zostało ustanowione święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej.

Reklama

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Płaczącej w lubelskiej katedrze zaprasza na „Dni Maryjne”, które odbędą się w dn. 29 czerwca - 3 lipca pod hasłem: „Maryja - Przewodniczka na drogach wiary”. Nauki rekolekcyjne wygłosi ks. Mirosław Bielecki, głównym celebransem sumy odpustowej będzie bp Adam Bab, nowy biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej.

W programie: 29 czerwca - Maryja Obraz i Matka Kościoła, Msza św. o godz. 19.00, czuwanie maryjne prowadzi parafia pw. Świętej Rodziny w Lublinie; 30 czerwca - Maryja Matka pięknej miłości, Msze św. o godz. 9.00 i 19.00, czuwanie maryjne prowadzi parafia pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie; 1 lipca - Maryja zatroskana o człowieka, Msze św. o godz. 9.00 i 19.00, czuwanie maryjne prowadzi parafia pw. Chrystusa Króla w Lublinie; 2 lipca - Maryja posłuszna Bożemu prawu, Msze św. o godz. 9.00 i 19.00, czuwanie maryjne prowadzą członkowie wspólnot charyzmatycznych; 3 lipca - Maryja Oblubienica Ducha Świętego - Msze św. o godz. 6.00, 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 i 19.00 (Msza św. pontyfikalna pod przewodnictwem bp. Adama Baba), procesja różańcowa ulicami miasta. Codziennie na zakończenie dnia o godz. 21.00 Apel Jasnogórski (3 lipca ok. godz. 22.00).

Zapraszamy do duchowej łączności w ramach bezpośrednich transmisji na http://archikatedra.kuria.lublin.pl/na-zywo

Reklama



Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15 lat temu zmarł ks. Grzegorz Ułamek, częstochowski duszpasterz środowisk twórczych

2020-07-07 11:27

[ TEMATY ]

Częstochowa

rocznica

ks. Grzegorz Ułamek

duszpasterz środowisk twórczych

archiwum Niedzieli

Ks. Grzegorz Ułamek, duszpasterz środowisk twórczych w Częstochowie, zginął tragicznie 15 lat temu, 7 lipca 2005 r. we Włoszech. Msza św. w rocznicę śmierci kapłana została odprawiona m.in. w kaplicy pw. Matki Słowa i św. Jana Pawła II w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Również w intencji zmarłego tragicznie duszpasterza środowisk twórczych zostanie odprawiona Msza św. w niedzielę 12 lipca w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP we Wręczycy Wielkiej.

Ks. Grzegorz Ułamek urodził się 26 marca 1973 r. w Pankach. Mieszkał i kształtował swoje powołanie w parafii św. Józefa we Wręczycy Wielkiej. Ukończył Zespół Szkół Rolniczych w Złotym Potoku. Już jako uczeń szkoły średniej był zaangażowany w działalność ewangelizacyjną i kulturalną, m.in. w ramach Ruchu Światło-Życie oraz w edycjach Festiwalu Piosenki Religijnej Exodus.

Po maturze studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w latach w latach 1993-99. Już jako kleryk prowadził w Seminarium koło literackie i wieczory z poezją. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Stanisława Nowaka w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie 22 maja 1999 r. Pracował jako wikariusz w parafiach: św. Marii Magdaleny w Radomsku, św. Andrzeja Świerada i Benedykta Pustelników w Częstochowie oraz św. Józefa w Częstochowie. W 2002 r. został mianowany duszpasterzem środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej. W Radomsku stworzył Teatr Garncarza i duszpasterstwo akademickie „Na Progu”. Współpracował z Magazynem Muzycznym RUaH i krakowską „Drogą”. Jako duszpasterz środowisk twórczych w Częstochowie współpracował z placówkami kulturalnymi w mieście z: Teatrem im. Adama Mickiewicza, Filharmonią Częstochowską i Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Ks. Ułamek studiował dziennikarstwo na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (2000-2002). Przygotowywał rozprawę doktorską z zakresu socjologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Pracował też w Zespole Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie. Współpracował na stałe z kilkoma redakcjami, m.in. magazynem muzycznym „RUaH”, tygodnikiem „Niedziela”, krakowską „Drogą”, „Gazetą Radomszczańską”. Napisał kilka książek, popularnych zwłaszcza wśród młodzieży: „Z tej strony słońca” (1993), „Pięć okien” (2002) – książka ta jest zapisem rozmów z Janem Pospieszalskim, Muńkiem Staszczykiem, bp Janem Chrapkiem, Januszem Yaniną Iwańskim, ks. Waldemarem Sondką, „Stojąc na palcach” (2002), „Suplement wielkopostny” (2003), „Dla nas i całego świata” (2003) oraz „Różaniec nasz współczesny” – rozważanie na Rok Różańca (2003). Był w trakcie opracowywania Abecadła Muzyki Chrześcijańskiej.

Ks. Grzegorz Ułamek jako duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji częstochowskiej organizował liczne imprezy kulturalne, w tym Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie. Stworzył także internetowy portal kulturalny, program radiowy „Okno na Kulturę” oraz „Zaduszki Artystyczne”.

Uprawiał sport: lubił zjeżdżać na nartach, wędrować po górach, jeździć na rowerze, pasjonował się nurkowaniem.

CZYTAJ DALEJ

NAJŚWIĘTSZE SERCE

2020-07-08 21:23

[ TEMATY ]

kino

Będzin

Najświętsze Serce

archiwum

Fragment plakatu z filmu "Najświętsze Serce"

Kino „NOWOŚĆ” W Będzinie (ul. Potockiego 3) zaprasza na religijny, dokumentalizowany film pt. „Najświętsze Serce”. Film opowiada historię znanej pisarki Lupe Valdes, która poszukując inspiracji do książki, wyrusza do Francji - miejsca objawień św. Małgorzaty Alacoque. Seanse będą się odbywać od 10 do 15 lipca o godz. 18.00 (cena 12 zł).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję