Reklama

Niedziela Lubelska

Szaleństwa Niemców i władzy ludowej

2020-07-20 09:35

Halina Dragan

Obecny kształt centrum Lublina zawdzięczamy niestety ostatnim dwóm ideologiom - faszyzmowi i komunizmowi.

Liczący prawie 200 lat Plac Litewski w Lublinie wcześniej zwany był placem musztry, ze względu na odbywające się na nim parady wojskowe. We wrześniu 1940 r. Niemcy przemianowali to miejsce na Adolf Hitler Platz, a komuniści z kolei na pl. Józefa Stalina (po 1953 r.). Na jego środku wzniesiono znienawidzony przez lublinian pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej.

Uderzenie w ulice

Szaleństwo zmiany nazw ulic, placów czy całych miast cechowało wszystkich okupantów Lubelszczyzny, ale najmocniej objawiło się w okresie komunizmu. Co prawda nie mieliśmy u nas Stalinogrodu (Katowice) ani pałacu im. Stalina (Warszawa), ale w Zamościu była aleja Stalina (Piłsudskiego), ulice Lenina znaleźć można było w każdym mieście, a w Lublinie krzyżowała się nawet z ul. Bieruta (dziś odpowiednio Andersa i Lwowska). Ostatnim peerelowskim przywódcą, który doczekał się alei w Lublinie, był Gomułka (Unii Lubelskiej). Tak próbowano wpisywać nową ideologię w świadomość narodu. Do dzisiaj można spotkać się z zabawnym reliktem tych wysiłków, starszym mieszkańcom zdarza się powiedzieć, że idą ul. Hanki Świętoduskiej (ul. Świętoduską w peerelu zastąpiła komunistka Hanka Sawicka).

Reklama

Zniszczenia niemieckie

Obecny kształt centrum Lublina zawdzięczamy niestety ostatnim dwóm ideologiom, niemieckiemu faszyzmowi i importowanemu z ZSRR komunizmowi. Niemcy zająwszy Lublin próbowali na nowo napisać historię miasta, dowodząc jego rzekomej historycznej niemieckości. Nazwę wywodzono z germańskiego „Lubeleyn”, a dwa hitlerowskie znaczki pocztowe wypuszczone w 1940 r. przedstawiały Bramę Krakowską i kościół powizytkowski jako poniemieckie zabytki. Najbardziej bolesnym dziełem niemieckich nazistów była likwidacja dzielnic żydowskich. Najpierw utworzono getto, obejmujące obszar zamknięty obecnymi ulicami Lubartowską, Unicką, Podzamcze, al. Solidarności i Pl. Zamkowym. Podczas wywózki Żydów do obozów tereny getta zostały zrujnowane, zburzono całe ulice, wiele domów i większość synagog. To było apogeum, choć nie koniec zmian w architekturze Lublina. Spadkiem zaś po hitlerowskiej ideologii jest niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku, w czasie okupacji wieś poza granicami miasta. Zgasła żywa część lubelskiego miasta żydowskiego; pozostała pamiątka holokaustu.

Peerelowskie porządki

Reklama

To, czego nie zdewastowali Niemcy, stało się celem bomb radzieckich i późniejszych działań komunistów. Bombardowania w maju 1944 r. zniszczyły kilkaset posesji. Brawurowa akcja żołnierzy AK uchroniła przed zrujnowaniem gmach seminarium duchownego. Najgorszym rokiem dla miasta był jubileusz 10-lecia władzy ludowej. W styczniu 1954 r. rząd uchwalił, że centralne obchody odbędą się w Lublinie. W ślad za tym podjęto decyzję o zniwelowaniu przy pomocy buldożerów terenów dawnej dzielnicy żydowskiej wokół zamku. Bezpowrotnie zniknęły żydowskie kamienice i ruiny synagog, na planie miasta nie było już ul. Jatecznej czy Krawieckiej. W ich miejsce wzniesiono nowe kamienice, wytyczono pl. Zebrań Ludowych (dziś Zamkowy), sam zamek zyskał schody od strony placu i wiadukt łączący ze Starym Miastem. Wtedy też rozpoczęły się prace przy budowie trasy W-Z, która do dziś przebiega nad fundamentami największej przedwojennej synagogi Maharszala. Jakimś cudem zaniechano konstrukcji komunistycznego „Łuku Zwycięstwa”, który miał stanąć przy zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Lipowej.

Dzień 22 lipca 1944 r. był początkiem tworzenia nowego Lublina, w istocie niszczenia jego sięgającej średniowiecza infrastruktury. Efekty zmian władzy ludowej do dziś widzimy w krajobrazie miasta.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tragiczny wyapdek w Tatrach - zginął ksiądz

2020-08-12 21:39

[ TEMATY ]

śmierć

Tarnów

KSM Tarnów

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, iż dzisiaj w tragicznym wypadku w Tatrach zginął Ksiądz Jaromir Buczak - Asystent Oddziału KSM Trzciana.

Księże Jaromirze, dziękujemy za zawsze otwarte i radosne serce, a także nieustanną gotowość i świadectwo swojego życia. Spoczywaj w pokoju.

Z serca prosimy Was wszystkich o modlitwę - w intencji Duszy Śp. Księdza Jaromira, jak również w intencji wszystkich Jego Bliskich.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w ub.r. szpital Dzieciątka Jezus przeprowadził ponad 32 tys. operacji i zabiegów

2020-08-12 20:12

[ TEMATY ]

szpital

Watykan

operacja

Archiwum Medical Magnus Clinic

Klinika Medical Magnus ma wspaniałych specjalistów, z pasją wykonujących swą pracę

Należący do Stolicy Apostolskiej Szpital Dziecięcy im. Dzieciątka Jezus (Bambino Gesù) przeprowadził w ubiegłym roku ponad 32 tys. różnych zabiegów i operacji, zdrowie odzyskało co najmniej 29 tys. małych pacjentów oraz udzielił przeszło 2 mln porad ambulatoryjnych. Dane te ogłosiła w rozmowie z Radiem Watykańskim dyrektor placówki Mariella Enoc, przypominając zarazem, że w roku 2019 szpital obchodził 150-lecie istnienia.

"Codziennie staramy się zapewnić równowagę ekonomiczną temu niezwykłemu dziełu badań i opieki, nie kierując się przy tym nigdy samą tylko logiką zysku" – powiedziała szefowa "Bambino Gesù". Podkreśliła, że w tym roku szpital będzie musiał "zmierzyć się z niekorzystnymi skutkami gospodarczymi, spowodowanymi przez pandemię Covid-19, przede wszystkim ze względu na konieczność ograniczenia ogólnej działalności i działań na rzecz zwalczania obecnego stanu wyjątkowego”.

Z każdym rokiem rośnie liczba dzieci, przybywających na leczenie w tym obiekcie z całego świata: w ub.r. było ich 836 (1,6 proc. ogółu pacjentów) z ponad 100 krajów. O 5 proc. zwiększyły się interwencje pierwszej pomocy, których udzielono ok. 90 tys. w dwóch siedzibach szpitala: na Janikulum i Palidoro. Odnotowano 385 transportów związanych z zagrożeniem życia noworodków, a więc średnio ponad 1 interwencja dziennie a w 89 trzeba było korzystać z watykańskiego lądowiska dla śmigłowców. W 2019 udzielono prawie 120 tys. bezpłatnych noclegów dla 5569 rodziców, którzy mogli spędzić je przy swych dzieciach. Wzrasta także łączna liczba przeszczepów narządów stałych, komórek i tkanek - odnotowano ich 342.

W roku 2019 potwierdzono również uznanie Szpitala Dzieciątka Jezus jako placówki akademickiej przez Międzynarodową Komisję Wspólną (Joint Commission International). W tymże roku rozpoczęły działalność całkowicie przebudowana siedziba szpitala przy Viale Baldelli, obliczona na 80 konsultacji w zakresie chorób rzadkich, diagnostyki prenatalnej, kardiologii płodu i okołoporodowej oraz dwa ośrodki zajmujące się zaburzeniami autystycznymi.

Ale "Bambino Gesù" to również działalność naukowa, formacyjna i współpraca z innymi podobnymi placówkami. W ub.r. wzrosła o 17 proc. liczba projektów badawczych i studiów klinicznych. Naukowy zagraniczni, z którymi placówka watykańska współpracuje, pochodzą ze 114 krajów. Pacjentów z rzadkimi chorobami było ponad 14,5 tys., przy czym 48 proc. z nich przybyło tu spoza Rzymu i regionu Lacjum. Na badania naukowe w 2019 przeznaczono 23,6 mln euro. W szpitalu pracuje ok. 3,5 tys. osób: na stałych etatach, współpracowników i kontraktowych. W 2019 przeprowadzono ponad 28 tys. godzin formacji personelu sanitarnego i nie tylko sanitarnego. W szpitalu posługuje też prawie 900 wolontariuszy z 45 stowarzyszeń akredytowanych, którzy zapewnili codzienną pomoc na miejscu, spędzając tam łącznie 200 tys. godzin.

Szpital uczestniczy też w różnych inicjatywach solidarności z zagranicą w ramach projektów humanitarnych we współpracy z 12 krajami (Chiny, Ekwador, Etiopia,, Haiti, Indie, Jordania, Kambodża, Korea Południowa, Republika Środkowoafrykańska, Rosja, Syria i Tanzania) – łącznie 22 misje. W 2019 rozpoczął działalność Ośrodek dla Dzieci Niedożywionych, który na życzenie papieża Franciszka powstał w stolicy RŚA – Bangui.

16 listopada 2019 w Auli Pawła VI odbyły się główne uroczystości z okazji 150. rocznicy powstania Szpitala Dziecięcego "Bambino Gesù". Było to wzruszające spotkanie Franciszka z wielką rodziną tej placówki z udziałem ponad 6 tys. osób: lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i pacjentów i ich rodzin. “Dziękuję Szpitalowi za jego otwarcie na świat, za zajmowanie się cierpieniami i dziećmi, pochodzącymi z wielu krajów. Wiem dobrze, że wymaga to wielkich środków materialnych i dlatego dziękuję tym, którzy wielkodusznie wspierają swymi darowiznami Fundację Dzieciątka Jezus [Fondazione del Bambino Gesù]” – powiedział Ojciec Święty. Podkreślił, że “oznacza to zobowiązanie wszystkich, aby Szpital Dzieciątka Jezus nadal okazywał szczególne umiłowanie przez Stolicę Apostolską dzieciństwa dzięki własnemu stylowi miłującej troski o małych chorych, ofiarowując konkretne świadectwo Ewangelii w pełnej zgodzie z nauczaniem Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję