Reklama

Polska

Kolejny Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie?

[ TEMATY ]

Kraków

Światowe Dni Młodzieży

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Franciszek w niedzielę 28 lipca na zakończenie Mszy św. będącej centralnym punktem tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro, ogłosi miejsce kolejnego spotkania ŚDM planowanego obecnie w 2016 r. Starania o zorganizowanie następnych ŚDM w Polsce trwają już od dwóch lat. Prezentujemy ich dotychczasowy przebieg.

Kard. Stanisław Dziwisz już w 2011 r. rozpoczął starania o to, by kolejny Światowy Dzień Młodzieży odbył się w Krakowie. Impulsem mogło być m.in. spotkanie z młodzieżą polonijną, które odbyło się w Madrycie 17 sierpnia 2011 r., przy okazji 26. ŚDM. Młodzież, tłumnie zgromadzona w madryckim kościele Concepción Real de Calatrava, zapytała kard. Dziwisza czy istnieje możliwość, by Światowy Dzień Młodzieży odbył się w Polsce. Metropolita krakowski przyznał, że zależy to od młodzieży. „Myślę, że trzeba o tym pomyśleć” - odpowiedział kard. Dziwisz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W sierpniu tego samego roku kard. Dziwisz rozmawiał na ten temat z watykańskim sekretarzem stanu, kard. Tarcisio Bertone. Chodziło wówczas o zaproszenie papieża do Polski na 2015 r. Następnie we wrześniu 2011 r. kard. Dziwisz będąc obecny na Mszy św. odprawianej przez Benedykta XVI w Erfurcie podczas pielgrzymki do Niemiec, zaprosił go do Krakowa. O treści swej rozmowy z Ojcem Świętym opowiedział 26 września Radiu Watykańskiemu. „Mam nadzieję, że po Rio de Janeiro młodzież świata przyjedzie do Krakowa i spotka się przy wznoszonym właśnie sanktuarium bł. Jana Pawła II” - powiedział. Wyznał, że zaprosił Benedykta XVI, by poświęcił sanktuarium Papieża-Polaka. Benedykt XVI miał odpowiedzieć: „Zobaczymy”. Metropolita krakowski dodał, że o planach zorganizowania Światowego Dnia Młodzieży z papieżem jeszcze nie rozmawiał i że w tej sprawie oficjalne zaproszenie wystosuje Episkopat Polski.

Nazajutrz, 27 września 2011 r. bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży publicznie poparł ideę zorganizowania Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

„Każdy Światowy Dzień Młodzieży jest niezwykle ważnym wydarzeniem duszpasterskim. Wpływa dodatnio na życie religijne środowiska, miasta, które przyjmuje gości. Gdyby kolejne takie spotkanie odbyło się w Polsce, byłoby to rzeczą bardzo dobrą. To ciekawy pomysł, tym bardziej, że Kraków ma duże doświadczenia w przyjmowaniu ogromnej rzeszy pielgrzymów. Potrzebna byłaby współpraca wszystkich diecezji, ale też pomoc finansowa z zewnątrz, bowiem jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne. Gdyby Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Polsce, odebraliśmy to jako wielkie wyzwanie, ale i szansę dla duszpasterstwa młodzieży - powiedział bp Tomasik.

Reklama

W kilka dni później Zakon Rycerzy Jana Pawła II uruchomił specjalną stronę internetową www.krakow2015.org.pl, na której można było poprzeć tę ideę organizacji ŚDM w Krakowie.

15 października 2011 r. w trakcie obrad 356. zebrania plenarnego Episkopatu, jakie odbyło się w Przemyślu Rada Stała Konferencji Episkopatu zaprosiła Benedykta XVI do Polski na 2015 r. z sugestią zorganizowania tutaj Światowych Dni Młodzieży. Ponadto metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zaprosił Ojca Świętego do Poznania do udziału w obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski, które wypadają w 2016 r.

List Rady Stałej Episkopatu został podpisany przez przewodniczącego KEP abp. Józefa Michalika, jego zastępcę abp. Stanisława Gądeckiego, kardynałów: Stanisława Dziwisza i Kazimierza Nycza oraz pozostałych członków Rady. Biskupi wystosowali zaproszenie do Benedykta XVI, aby przyjechał do Polski w 2015 r. z sugestią zorganizowania tutaj Światowych Dni Młodzieży.

„Zwracam się do Waszej Świątobliwości z pokorną, a jednocześnie bardzo serdeczną prośbą o łaskawe przyjęcie zaproszenia i przybycie do Poznania w 2016 roku z okazji 1050. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu świętego” - napisał niebawem potem w zaproszeniu skierowanym do Benedykta XVI metropolita poznański.

Abp Gądecki wyjaśnił przy okazji, że przybycie papieża byłoby wydarzeniem tym bardziej radosnym, że przed 50. laty, z uwagi na sprzeciw władz komunistycznych, na obchody milenijne nie mógł przybyć do Polski papież Paweł VI. Dodał przy okazji, że odchody jubileuszu chrztu można by rozpocząć wcześniej, jeszcze w 2015 r.

Reklama

W styczniu 2012 r. krakowscy radni zdecydowanie poparli starania kard. Dziwisza dotyczące organizacji Światowych Dni Młodzieży w tym mieście. Rezolucja w tej sprawie, została przyjęta 25 stycznia 2012 r. podczas sesji Rady Miasta. Zdaniem radnych wydarzenie to może mieć dwa ważne wymiary. Pierwszy związany jest z religijnym spotkaniem młodych katolików z całego świata i okazją do pogłębienia wiary. Drugi wymiar to szansa na wzmocnienie pozycji Krakowa jako jednego ze światowych centrów turystyki pielgrzymkowej, okazja na rozpropagowanie innych miejsc pielgrzymkowych w Krakowie, jak Sanktuarium Miłosierdzia Bożego czy budowane Centrum Jana Pawła II.

25 maja 2012 r. przewodniczący KEP abp Józef Michalik rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim o zaproszeniu papieża do Polski . „W rozmowie z prezydentem nie ukrywałem, że całym sercem jestem za zaproszeniem papieża do Polski i podobne zainteresowanie widziałem ze strony prezydenta” - ocenił abp Michalik.

W ślad za tym prezydent Komorowski 11 lipca 2012 r. wystosował do papieża Benedykta XVI list z zaproszeniem do złożenia wizyty w Polsce. W liście do papieża podkreślił, że Polacy z wdzięcznością i wzruszeniem wspominają pierwszą pielgrzymkę Benedykta XVI w 2006 roku. „Będziemy zaszczyceni i szczęśliwi, mogąc ponownie podejmować Ojca Świętego w naszej Ojczyźnie, dzieląc się z Nim naszymi radościami i troskami” - napisał.

15 marca 2013 r. kard. Stanisław Dziwisz i kard. Kazimierz Nycz bezpośrednio po konklawe, podczas spotkania z Kolegium Kardynalskim zaprosili nowego papieża Franciszka do Polski. „Podeszliśmy razem z ks. kard. Kazimierzem do Ojca Świętego, żeby mu powiedzieć, że wiadomość o jego wyborze w Polsce wywołała wielki entuzjazm – powiedział Radiu Watykańskiemu metropolita krakowski. – Oprócz tego zaprosiliśmy Ojca Świętego do odwiedzin naszej ojczyzny z okazji Światowego Dnia Młodzieży. Dodaliśmy, że w tym samym czasie wypada 1050 lat od chrztu Polski, więc oprócz miejsca spotkania z młodzieżą zawsze Gniezno i Poznań będą oczekiwać na jego przyjazd.

Reklama

"Zaproszenie zostało przyjęte, powiedziałbym, z wielką życzliwością" - podkreślił kard. Dziwisz. Wyjaśnił, że papież powiedział tylko: „A czy będę musiał mówić po polsku?”. Powiedziałem: „Ojcze Święty, wystarczy, że będziesz”. Papież Franciszek prosił również o modlitwę na Jasnej Górze i o modlitwę w Kościele polskim za jego posługiwanie jako Piotra tych czasów.

19 marca br. prezydent Bronisław Komorowski podczas krótkiego spotkania z papieżem Franciszkiem w bazylice św. Piotra, bezpośrednio po mszy inaugurującej jego pontyfikat, ponowił zaproszenie Ojca Świętego do złożenia wizyty w Polsce.

Podczas obrad Episkopatu w Wieliczce 22 czerwca br. został ustalony skład 10 osobowej delegacji na Światowy Dzień Młodzieży do Rio de Janeiro. Przewodniczyć jej będzie kard. Stanisław Dziwisz, a w jej skład weszli: kard. Kazimierz Nycz, bp Andrzej Czaja, bp Marian Florczyk, bp Jerzy Mazur, bp Marek Mendyk, bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Andrzej Siemieniewski, bp Jan Tyrawa i bp Henryk Tomasik. Mianowanie tak wysokiej rangi delegacji na ŚDM świadczyć może o tym, że polscy biskupi spodziewają się ogłoszenia tam decyzji, że następny Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w Polsce.

24 czerwca br., odpowiadając na pytanie o szanse Polski jako organizatora kolejnych Światowych Dni Młodzieży ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura ŚDM podkreślił, że Polska ma olbrzymie szanse. Przyznał, że na oficjalne ogłoszenie decyzji Ojca Świętego musimy poczekać do niedzieli, 28 lipca.

- Nie ukrywam, że Polska jest bardzo mocnym kandydatem. Oficjalne zaproszenia metropolity krakowskiego, Konferencji Episkopatu Polski i władz państwowych sprawiają, że to nasze zaproszenie leży bardzo wysoko na półce u papieża Franciszka. Natomiast na oficjalne ogłoszenie musimy poczekać do 28 lipca, do godz. 17.00 czasu polskiego - mówił ks. Suchodolski.

2013-07-18 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: objawienia w Lourdes wpisały się w dzieje Kościoła ostatnich wieków

Objawienia w Lourdes obudziły wiarę ludu Bożego, pobudziły go do modlitwy i pokuty, a także przypomniały, że Matka Chrystusa nieustannie czuwa nad nami – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który w 160. rocznicę ukazania się Matki Bożej Bernadecie Soubirous odprawiał Mszę św. w krakowskim kościele NMP z Lourdes. Hierarcha podkreślał, że wezwanie do modlitwy i pokuty jest podstawowym ewangelicznym przesłaniem, które pozostaje wciąż aktualne.

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył uroczystościom odpustowym w kościele Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo „Na Miasteczku”. W homilii podkreślał, że objawienia w Lourdes wpisały się w dzieje Kościoła ostatnich wieków, a wezwanie Niepokalanej do modlitwy i pokuty pozostaje „podstawowym, ewangelicznym przesłaniem, które skierowane jest również do każdej i każdego z nas”. Hierarcha przypomniał, że wydarzenia w małej wiosce pirenejskiej nie pozostały bez echa i dotarły do milionów chrześcijan na całym świecie. „Obudziły wiarę ludu Bożego, pobudziły go do większej gorliwości, do modlitwy i pokuty, a także dobitnie przypomniały, że Matka Chrystusa nieustannie czuwa nad nami, pomaga nam, bo jest Matką Kościoła, którą została pod krzyżem umierającego na nim Syna” – wskazywał kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: we wrześniu papieska adhortacja o Najświętszym Sercu Jezusowym

2024-06-01 09:30

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grażyna Kołek

We wrześniu ukaże się przygotowana przez papieża Franciszka adhortacja apostolska o Najświętszym Sercu Jezusowym - poinformowała powołując się na informacje przekazane przez przewodniczącego episkopatu Hiszpanii, abp Luis Argüello García agencja I-Media. Wraz z wiceprzewodniczącym , kardynałem José Cobo, oraz sekretarzem generalnym biskupem Francisco César García Magán został on przyjęty przez Ojca Świętego 31 maja na audiencji prywatnej.

Spotkanie trwało czterdzieści minut. „Przybyliśmy, aby wyrazić jedność Kościoła hiszpańskiego z Ojcem Świętym i otrzymać od niego również słowa wsparcia i wskazania dla naszego życia w Kościele w Hiszpanii” - powiedział po spotkaniu abp Luis Argüello García. Podczas audiencji kierownictwo hiszpańskiego episkopatu przekazało Ojcu Świętemu najnowsze wydanie rocznego sprawozdania z działalności Kościoła. Omówiono także sytuację Kościoła w Hiszpanii a także nadchodzące planowane wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Adam Bab na rozpoczęcie Jerycha Młodych 2024: Wiara jest decyzją. Ona musi się wydarzyć

2024-06-01 17:26

[ TEMATY ]

Jerycho Młodych

Paweł Wysoki

Bp nominat Adam Bab

Bp nominat Adam Bab

W piątek, 31 maja młodzi diecezji siedleckiej przybyli do Sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie. W spotkaniu uczestniczy ponad 700 osób, które przez trzy dni będą się wspólnie modlić, słuchać konferencji i uczestniczyć w warsztatach. Nie zabraknie także koncertów i wspólnej zabawy.

W homilii bp Adam Bab podzielił się swoim świadectwem. Młodym przedstawił swoją drogę do podjęcia osobistej decyzji wejścia w relację z żywym Bogiem. Hierarcha mówił o swoim doświadczeniu poczucia bezsensu, braku wartości życia. - Wobec presji nieskończoności, poczucia przypadkowości, nieistotności pojawiły się słowa Boga: „uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam”. Otwierają mi się oczy. Jest Ktoś większy kto mnie konkretnie chciał. […] Jeśli uwierzę tym słowom, to wiem, że jest Ktoś kto mnie wymyślił; od kogo pochodzę; i coś jeszcze więcej - to w zupełnie innej perspektywie zaczynam siebie postrzegać - wskazał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję