Reklama

Niedziela Częstochowska

„Niedziela” kołatała u Matki Bożej

Słowa św. Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego zostały przypomniane 23 sierpnia w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Podczas „Nocnego kołatania u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego” czuwała redakcja tygodnika katolickiego „Niedziela” oraz wierni z parafii Dobrego Pasterza z Olkusza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czuwanie rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim. – Pytamy w tym apelowym czuwaniu, które każdego wieczoru staje się powszechną katechezą: co w Maryi można i trzeba naśladować? Najpierw Ją samą i całą Jej pobożność. To, co najbardziej uderza w pobożności Maryi, to pełna łączność z Chrystusem, wewnętrzna dyspozycja na Boga i na Jego wolę, to wrażliwość na działanie Ducha Świętego – mówił ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”.

Podziel się cytatem

– Wiemy, że pobożność nie jest dziś w modzie, nie jest popularna. Życie „po Bożemu” to przede wszystkim wierna i stała ufność Panu Bogu. Niestety wielu ludzi dzisiaj patrzy na pobożność z przymrużeniem oka; zachowywanie religijnych praktyk nazywa pustą dewocją – podkreślił.

Redaktor naczelny „Niedzieli” przypomniał, że „pobożność rodzi się z wiary”. – Człowiek żyjący „po Bożemu” mówi żyjącemu „po swojemu”, że warto wierzyć w Boga. Dla ludzi żyjących „po swojemu” tzw. sprawy religijne są mało ważne. Owszem, oni chrzczą swoje dzieci, biorą w Kościele ślub i okazjonalnie pojawią się w świątyni. Mówią, że wierzą na swój sposób, w coś, czego nie potrafią określić. Nie mają grzechów, dlatego niepotrzebna im spowiedź. Nie praktykują wiary, bo wolą zwracać się do Boga wtedy, kiedy czują taką potrzebę. Wiara nie wypełnia ich życia, ich codzienności. Stają się religijnie obojętni, jest im wszystko jedno – kontynuował.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Przychodzimy dziś do Ciebie, Matko, w dużej, zwartej grupie redaktorów, pracowników i czytelników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Przychodzimy tu często, aby dziękować Ci za Twoją opiekę i prosić Cię o łaskę trwania w wyznawaniu prawdy i pisaniu bez zachwiania. Zawierzamy Ci ludzi mediów, szczególnie odpowiedzialnych za media katolickie, które w swym przekazie nie ograniczają się tylko do „ciemnej strony” życia, bo przecież media katolickie nie mogą tworzyć atmosfery bezsilności czy narzekania. Piszemy o tym, w co wierzą katolicy, ale też dlaczego w to wierzą, bo przecież trudno jest żyć w zgodzie z wiarą, jeśli się jej nie zna. Pokazujemy wzorce wzięte z życia, by udowadniać, że można żyć zgodnie z zasadami wiary w dzisiejszych czasach, nawet gdy nas, ludzi wiary, atakują, bo nienawidzą – mówił ks. Grabowski.

Podczas czuwania redaktorzy „Niedzieli” przypomnieli słowa z zapisków osobistych Prymasa Tysiąclecia. „Pozwól mi przejść na kolanach przez Krakowskie Przedmieście, a uczynię to bez zwłoki” – pisał kard. Wyszyński w Prudniku, 7 kwietnia 1955 r. „Nie umiem jednego dnia spędzić bez Ciebie, bez Twego imienia, bez Zdrowaś Maryjo, bez różańca, bez aktu oddania się Tobie. Czym byłoby życie moje, gdybym o Tobie zapomniał” – zanotował w Stoczku, 26 sierpnia 1956 r.

Reklama

W kaplicy Matki Bożej zabrzmiały słowo prymasa Wyszyńskiego, które stały się swoistym testamentem dla wznowionego 7 czerwca 1981 r. tygodnika. „Ufamy, że bolesne ograniczenia pracy Kościoła w przeszłości minęły. Wydawnictwo Niedziela pragnie wrócić do szerzenia i pogłębiania eklezjalnej teologii Maryjnej. Duchowość Maryjną chce uczynić niejako specjalnością tego pisma, które ma podjąć pracę w wybitnie Maryjnej diecezji Częstochowskiej. Niedziela już dawniej służyła Kościołowi i Narodowi przez pogłębianie świadomości Kościoła, przez pomoc rodzinom w budowaniu wspólnoty wiary i miłości. Dziś, gdy powstało tyle nowych problemów moralnych, społecznych, kulturalnych, zawodowych, pole pracy Redakcji jest jeszcze rozleglejsze” – pisał do „Niedzieli” kard. Wyszyński.

Przypomniane zostały również słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane do redaktorów „Niedzieli” w czerwcu 1996 r. : „Trzeba radować się i dziękować Bogu, że wierzący w Polsce biorą Wasz Tygodnik do ręki w poszukiwaniu Dobrej Nowiny i również że znajdują na jego łamach miejsce dla wyrażenia swojej wiary i głębi ducha. Stoi przed Wami zadanie. Chrystus obecny w Kościele oczekuje, że ten ogromny potencjał myśli, talentów, dobrych chęci, który jest w Was, włączycie w dzieło ewangelizacji i promocji tych wartości, które często są podważane przez prasę propagującą fałszywy model ludzkiej wolności”.

Natomiast wierni z parafii z Olkusza wraz ze swoim proboszczem ks. Grzegorzem Gołuszką dziękowali Maryi za 30 lat istnienia parafii.

Reklama

Modlitwa zakończyła się Mszą św. o godz. 23, której przewodniczył ks. dr Jarosław Grabowski. Homilię wygłosił ks. dr Jan Koclęga. Eucharystię koncelebrowali: ks. Grzegorz Gołuszka i ks. Mariusz Frukacz, redaktor „Niedzieli”.

– Kiedy przekraczam próg tego miejsca, to nad główną bramą czytam napis „Pod Twoją obronę” i wiem po co tu przychodzę, by uciec się pod opiekę Matki. Ten sam napis czytam u stóp ołtarza w kaplicy Cudownego Obrazu – mówił w homilii ks. Koclęga.

Podziel się cytatem

– Na ścianach kaplicy Matki Bożej widzę tak wiele świadectw, znaków doznanych łask i cudów. Tu ludzie odzyskiwali zdrowie, wiarę i nadzieję. To jest miejsce zawierzenia Polski, Polaków Bogu przez Maryję – kontynuował.

Kapłan przypomniał, że „w tym miejscu klękał wielki prymas sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, który wszystko postawił na Maryję. I tutaj wołał: „Pod Twoją obronę Matko oddaję ten naród”. W tym miejscu ukląkł św. Jan Paweł II i powiedział: „Jestem cały Twój”.

– Przybyłem ja też tutaj, by pisać moją historię. Klękam z pokorą i uciekam się pod obronę Maryi. Świat jest niepewny, bo jest nie tylko pandemia koronawirusa, ale o ile gorsza jest pandemia niewiary, zgorszenia i fałszywego pojmowania człowieczeństwa i wolności człowieka – dodał kapłan.

Ks. Koclęga zaznaczył, że „Niedziela” staje dzisiaj na Jasnej Górze „nie tylko jako tygodnik katolicki, ale jako tygodnik Matki Bożej Częstochowskiej”. – „Niedziela” nie tylko nosi znak Maryi, ale wyznaje prawdę o Jezusie Chrystusie, który jest Panem i Zbawicielem – dodał.

Wskazał również, że parafia Dobrego Pasterza w Olkuszu to ludzie piękni sercem i dobrzy. – Tu i teraz piszemy naszą historię wiary – zakończył.

„Nocne kołatanie u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego” odbywa się na Jasnej Górze z inicjatywy abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Rozpoczęło się ono 28 maja, w 39. rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego, a zakończy 25 sierpnia, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

2020-08-24 01:14

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100 lat tercjarstwa w Olkuszu

Niedziela sosnowiecka 43/2020, str. IV

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Olkusz

tercjarze

Piotr Lorenc

Bp Grzegorz Kaszak z tercjarzami i sympatykami tercjarstwa

Bp Grzegorz Kaszak z tercjarzami i sympatykami tercjarstwa

– Tercjarz spogląda na swojego założyciela św. Franciszka z Asyżu, odwzorowuje jego sposób bycia, odnoszenia się do Boga i bliźniego, aby kiedyś móc znaleźć się w niebie – mówił bp Grzegorz Kaszak.

Pasterz naszej diecezji przewodniczył uroczystej, koncelebrowanej Eucharystii w bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu z okazji 100. rocznicy utworzenia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Jubileuszowe uroczystości, w których uczestniczyli tercjarze nie tylko z Olkusza, ale i całej diecezji, odbyły się 11 października. Przy ołtarzu stanęli także ks. Stefan Rogula, wieloletni opiekun olkuskich tercjarzy, ks. Mieczysław Miarka – proboszcz parafii, ks. Henryk Chmieła – dziekan dekanatu, ks. Robert Żwirek i o. Lucjan Wójtowcz OFM – asystent okręgu sosnowieckiego. W uroczystościach uczestniczyła także przełożona regionu katowickiego FZŚ s. Julia Niemiec oraz opiekunka okręgu sosnowieckiego s. Helena Gniozdorz.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję