Reklama

Diakoni 2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hymnem „Veni Creator”, wzywającym wstawiennictwa Ducha Świętego, rozpoczęła się uroczystość święceń diakonatu, która w sobotę 23 października br. zgromadziła wiernych w katedrze rzeszowskiej. Szesnastu alumnów szóstego roku rzeszowskiego Seminarium Duchownego przyjęło z rąk bp. Edwarda Białogłowskiego sakrament święceń w stopniu diakonatu. Podążając do ołtarza wiedzieli, że w ich życiu nastąpi istotna zmiana. Doskonale zdawali sobie sprawę, że za kilka chwil staną się duchownymi Kościoła i w posłuszeństwie oddadzą się do dyspozycji swojego Biskupa Diecezjalnego. Podczas święceń wyrażą chęć oddania swojego życia na służbę Bożą. Zobowiążą się również przed całym Kościołem, do wiernego wypełniania powierzonych diakonom zadań: głoszenia życiem i słowem Ewangelii Jezusa Chrystusa oraz świadczenia dzieł miłosierdzia. W czasie homilii Ksiądz Biskup przypomniał fragment listu, jaki Ojciec Święty Benedykt XVI wystosował do seminarzystów całego świata z okazji zakończonego niedawno Roku Kapłańskiego. Papież wskazał w nim na potrzebę, ciągłą konieczność nowych kapłanów. Ludzie bowiem zawsze będą potrzebować duchowych przewodników. Ksiądz Biskup wskazał także, że każdy z nowo wyświęconych diakonów już za kilka miesięcy zostanie księdzem, kapłanem Jezusa Chrystusa.
Liturgię w katedrze poprzedziła przysięga kandydatów do diakonatu, która odbyła się w piątek wieczorem w kaplicy seminaryjnej, na zakończenie rekolekcji. Braciom diakonom życzymy wielu łask Bożych na dalszej drodze przygotowania do kapłaństwa.

Nowo wyświęceni diakoni to:

Maciej Chuchla z parafii Niebylec
Rafał Flak z parafii Trzeboś
Grzegorz Kida z parafii Łowisko
Tomasz Materna z parafii Rzeszów - Zwięczyca
Paweł Matuszewski z parafii Rzeszów - Bożego Ciała
Wojciech Niemiec z parafii Rzeszów - św. Judy Tadeusza
Łukasz Nowosielski z parafii Rzeszów - Katedra
Damian Ożóg z parafii Trzeboś
Paweł Przebięda z parafii Przybówka
Mateusz Sokół z parafii Cmolas
Kamil Sowa z parafii Matysówka
Krzysztof Szot z parafii Podlesie
Łukasz Szpyrka z parafii Rzeszów - św. Jadwigi
Łukasz Ślusarczyk z parafii Cieklin
Tomasz Wodzień z parafii Niedźwiada
Antoni Więch z parafii Niwiska

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Odnowy w Duchu Świętym: zachowajcie równowagę między charyzmatem i instytucją

2026-02-28 17:40

Vatican media

Do zachowania równowagi między charyzmatem i instytucją wezwał papież Leon XIV podczas audiencji dla krajowego przewodniczącego Odnowy w Duchu Świętym we Włoszech Giuseppe Contaldo.

Dziękując papieżowi za audiencję Contaldo stwierdził, że czuje jego wsparcie, towarzyszenie i zachętę w służbie i odpowiedzialności wobec Kościoła i Odnowy w Duchu Świętym. „Miałem okazję bardzo krótko przedstawić papieżowi nasz ruch, jego profil, zakorzenienie kościelne, jego obecność w świecie, z pokorą człowieka, który wie, że jest narzędziem w rękach Ducha i z wdzięcznością tego, kto otrzymał łaskę należącą do całego Kościoła” - wyznał przewodniczący włoskiej Odnowy po spotkaniu w Watykanie.
CZYTAJ DALEJ

Papieska Akademia Życia się rozwija

2026-02-28 19:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Papieska Akademia Życia

uaktualniony statut

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Ogłoszono uaktualniony Statut Papieskiej Akademii Życia ustanowionej przez św. Jana Pawła II w 1994 roku w celu obrony i promowania wartości życia ludzkiego oraz godności osoby - informuje Vatican News.

Papieska Akademia Życia zaktualizowała Statut ogłoszony w 2016 roku przez papieża Franciszka, wprowadzając nową kategorię – wspierających. Są to podmioty, które — utożsamiając się z celami instytucjonalnymi — współuczestniczą w realizacji działalności akademickiej. Chodzi o osoby, które nie posiadają profilu akademickiego, lecz pragną wspierać cele promowane przez Akademię - wyjaśnia Vatican News.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: pokoju nie budują wzajemne groźby i śmiercionośna broń

2026-03-01 13:59

[ TEMATY ]

pokój

Papież Leon XIV

Vatican Media

Módlmy się wspólnie, aby we wszystkich konfliktach na świecie przeważyła zgoda. Tylko pokój – dar Boży – może uleczyć rany między narodami - wskazał Papież w apelu po modlitwie Anioł Pański, nawiązując do sytuacji na Bliskim Wschodzie i Iranie oraz walk między Pakistanem a Afganistanem.

Tak sytuację na Bliskim Wschodzie i Iranie określił Ojciec Święty. Przypomniał: „Stabilności i pokoju nie buduje się wzajemnymi groźbami ani posługując się bronią, co sieje zniszczenie, ból i śmierć, ale jedynie poprzez rozsądny, autentyczny i odpowiedzialny dialog”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję