Reklama

Niedziela Lubelska

Czujne serce. S. Bożena Szerwentke OSU

Urszulanka s. Bożena Szerwentke wychowała tysiące dziewcząt.

2020-09-07 10:09

Archiwum zgromadzenia

Zjazd wychowanek (1960 r.)

Zjazd wychowanek (1960 r.)

Przez trzy lata jeździła do szkoły pociągiem. Kiedy zaglądając do przedziału widziała zakonnicę, szybko zatrzaskiwała drzwi i myślała: „O, nie! Tu jedzie egoistka pierwszej klasy! Myśli tylko o swoim zbawieniu! Tu nie wsiadam!”. Po kilkunastu latach sama jednak przywdziała habit, a całe swoje życie dedykowała pracy z dziewczętami, głównie w Lublinie.

Ucieczka z domu

Reklama

Siostra Maria Bożena Szerwentke do zakonu uciekła wbrew woli rodziców, mając 21 lat. Po niespełna trzech miesiącach od tej decyzji jej brat Maksymilian oświadczył, że wstępuje do seminarium, co ojciec skomentował: „Drugie dziecko mi Boże zabierasz!”. Wszystko to dzieje się w Siemianicach pod Kępnem, w poznańskim, w latach 20. XX wieku. Rodzice nie przypuszczali zapewne, że ich syn zginie w obozie koncentracyjnym w Dachau (1942).

Emilia - Bożena to imię zakonne - od początku dojrzałego życia chciała poświęcić się nauczaniu i wychowywaniu młodzieży. Jeszcze przed zakonem uczyła się w katolickim Królewskim Seminarium Nauczycielskim we Wrocławiu, a potem w Lesznie. Już jako urszulanka Unii Rzymskiej (OSU) studiowała filozofię i teologię, zyskała także magisterium z botaniki. Zanim trafiła do Lublina, uczyła młodzież kolejno w Pleszewie, Poznaniu i Włocławku. Wszędzie tam prężnie funkcjonują gimnazja urszulanek, dając wychowankom nie tylko wiedzę, ale i ducha patriotyzmu.

Służba w Lublinie

Reklama

Z 60 lat przeżytych w zakonie przez s. Bożenę aż 20 lat przypada na Lublin. W 1934 r. objęła funkcję dyrektorki gimnazjum, do którego uczęszczało blisko 400 uczennic. Sprawna organizacja edukacji wymagała wielkiego talentu i poświęcenia. Siostra skompletowała znakomite grono pedagogów, co wywindowało szkołę na najwyższy poziom w mieście. Gimnazjum u urszulanek było szczytem ambicji rodziców.

Po wejściu Niemców władze okupacyjne pozwoliły na otwarcie szkoły gospodarczej oraz hotelarskiej, te działania ułatwiała siostrze biegła znajomość niemieckiego. Obok formalnej edukacji, urszulanki pod wodzą swojej dyrektorki prowadziły bardzo ryzykowne komplety tajnego nauczania. W ciągu wojny przeszło przez nie ponad 600 dziewcząt, a blisko sto z nich zaliczyło maturę. Siostra Szerwentke szybko nawiązała kontakty z podziemiem AK i pełniła funkcję łączniczki w okręgu lubelskim. Jednocześnie udostępniła klasztor dla sierot i chorych, wraz z innymi siostrami przygotowywała posiłki dla biednych oraz więźniów na Majdanku i zamku lubelskim.

Z wielką radością przystąpiła po wojnie do reaktywacji szkoły, która funkcjonowała do 1955 r. Fala likwidacji szkół katolickich objęła też placówkę urszulanek w Lublinie. Paradoksem jest to, że gimnazjum przetrwało niemiecką okupację, a padło pod ciosami rodzimych komunistów.

Zapisana w sercach

Jeszcze długo po zamknięciu szkoły matura u urszulanek cieszyła się w Lublinie wysokim prestiżem. Oznaczała zdobycie solidnej wiedzy i wzorowe wychowanie. Absolwentki gimnazjum wspominają siostrę Bożenę z ogromną wdzięcznością. Posiadała rzadki dar zapamiętywania imion swoich uczennic. Do końca życia, już z klasztoru w Krakowie, prowadziła żywą korespondencję z dawnymi wychowankami. Do jednej pisze: „Serce me czujne jest na Twe potrzeby umysłu i serca. Sursum corda!”.

Lublin upamiętnił urszulankę dwojako. Od niedawna jej imię nosi mała uliczka w pobliżu byłego gimnazjum, a w kościele pobrygidkowskim wmurowano pamiątkową tablicę poświęconą siostrze. Ważniejsze jednak są pięknie ukształtowane charaktery, umysły i dusze tysięcy dziewcząt, którym poświęciła się s. Bożena. Raduje też fakt, że jej dzieło od kilkunastu lat kontynuuje nowa urszulańska szkoła w Lublinie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podsumowują pielgrzymki

2020-09-22 11:15

ks. Łukasz Romańczuk

Spotkanie trwa w kaplicy różańcowej na Jasnej Górze

Spotkanie trwa w kaplicy różańcowej na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze trwa spotkanie podsumowujące tegoroczne piesze pielgrzymki. Prowadzi je ks. bp Krzysztof Zadarko, bp pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, odpowiedzialny z ramienia KEP za piesze pielgrzymki.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy Cudownego Obrazu. Po niej w kaplicy różańcowej każdy z delegatów danej diecezji opowiedział o przebiegu swojej pielgrzymki.

Naszą Archidiecezję reprezentował ks. Łukasz Romańczuk, który przekazał raport podsumowujący,

Patrząc statystycznie na 40. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską:

Trwała ona od 3 do 10 sierpnia. (Warto zauważyć, że gr. 14, rozpoczęła pielgrzymkę już 1 sierpnia )

Trasa pielgrzymki była następująca: Wrocław – Trzebnica – Oleśnica – Namysłów – Wierzbica Górna – Kluczbork – Borki Wielkie – Blachownia – Jasna Góra

Pielgrzymi pokonali dystans: 220,8 km

W pielgrzymce uczestniczyło ok. 1000 osób: Łącznie było 18 grup pielgrzymkowych w wersji sztafetowej – dwie grupy szły na zmianę każdego dnia. (w tym grupa 14 z Góry i Milicza)

Uczestniczyło 20 księży posługujących w grupach pielgrzymkowych

oraz 7 Sióstr zakonnych.

W pielgrzymce na stałe uczestniczyli i przeszli całą trasę:

- O. Bp. Jacek Kiciński

- Ks. Tomasz Płukarski rzecznik PPW na Jasną Górę

- Trzy siostry zakonne – przedstawicielki zgromadzeń żeńskich

- Redaktorzy: Wrocławskiego Gościa Niedzielnego ( 1 osoba), Tygodnika Niedziela ks. Łukasz Romańczuk i trzy osoby świeckie do obsługi medialnej.

- Pięć osób w głównym zabezpieczeniu logistycznym pielgrzymki posługujących w Informacji Pielgrzymkowej i zaopatrzeniu

- Osiemnaście osób posługujących w służbach porządkowych

- Trzy osoby w medycznym zabezpieczeniu pielgrzymki

Msza na zakończenie pielgrzymki odbyła się w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Z okazji jubileuszu 40 - lecia PPW na zakończenie pielgrzymki odbyła się modlitwa uwielbienia w sali Kordeckiego

W trakcie pielgrzymki przeprowadzono relacje przez internet, także “na żywo”.

Zapisy odbywały się internetowo poprzez specjalny formularz zgłoszeniowy.

17 października planowana jest Piesza Pielgrzymka do Trzebnicy do grobu św. Jadwigi. Więcej szczegółów przekażemy po spotkaniu księży przewodników.

CZYTAJ DALEJ

Biskupiak. Wspinaczka ku świętości

2020-09-23 07:36

Ewa Kamińska

Uczniowie „Biskupiaka” wzorem św. Stanisława Kostki starają się dokonywać mądrych i ambitnych wyborów.

Tradycyjnie 18 września, we wspomnienie swojego patrona, uczniowie XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki zgromadzili się na Mszy św. w archikatedrze lubelskiej. Ze względu na sytuację epidemiczną wzięli w niej udział przede wszystkim uczniowie klas pierwszych, którzy złożyli ślubowanie. Eucharystię celebrował bp Adam Bab wraz z dyrektorem szkoły ks. Grzegorzem Strugiem, pierwszym dyrektorem ks. Krzysztofem Targońskim oraz z ks. Grzegorzem Różyło i ks. Michałem Baińskim.

Podczas szkolnej Eucharystii, z okazji 50-lecia kapłaństwa ks. kan. Krzysztofa Targońskiego zostały skierowane ku niemu gratulacje i podziękowania za trud odtworzenia „Biskupiaka” po 30 latach przerwy. Dzieje szkoły sięgają 1923 r., gdy powstało gimnazjum założone przez biskupa lubelskiego Mariana Fulmana. Gmach „Biskupiaka” zbudowano na Czwartku w latach 1927-1934. Po wybuchu wojny w 1939 r. budynek został zajęty przez Niemców, a szkoła zlikwidowana. W 1944 r. wznowiła działalność i funkcjonowała do likwidacji przez władze komunistyczne w 1962 r. Staraniem ks. Targońskiego w 1993 r. udało się reaktywować palcówkę. Szkoła cieszy się dobrą renomą; nie tylko kształci, ale wychowuje uczniów w duchu katolickim i patriotycznym.

Więcej na łamach "Niedzieli Lubelskiej" w wydaniu z datą 4 października.

Fotorelacja na www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję