Reklama

Niedziela Lubelska

Katechizmy na miarę XXI wieku

Trudno sobie wyobrazić system kształcenia szkolnego bez podręcznika, który jest integralną częścią nauczania i wychowania. Jest on podstawowym narzędziem pracy tak nauczyciela, jak i ucznia.

2020-09-09 07:25

Wydawnictwo Gaudium

Urszula Buglewicz: W ostatnim czasie seria podręczników do religii, przygotowywana w lubelskim środowisku, powiększyła się o kolejne propozycje…

Ks. dr hab. Piotr Goliszek, prof. KUL: Na progu nowego roku szkolnego 2020/2021 do rąk katechizowanych, katechetów i rodziców przekazujemy trzy nowe pakiety edukacyjne przeznaczone do nauki religii: w klasie pierwszej i piątej szkoły podstawowej oraz w klasie pierwszej szkoły ponadpodstawowej. Należą one do serii podręczników do nauczania religii pod wspólnym tytułem „Z Bogiem przez życie”.

Reklama

Najnowsze podręczniki do nauki religii należą do kategorii podręczników uniwersalno-systematycznych z odpowiednią do potrzeb i poziomu kształcenia obudową multimedialną. W ich przygotowaniu przyjęto model antropologiczno-kerygmatyczny katechezy, której struktura zakłada najpierw przywołanie sytuacji egzystencjalnej dostosowanej do wieku adresata katechezy. Po jej analizie następuje przedstawienie orędzia chrześcijańskiego w taki sposób, aby zgodnie z założeniami Podstawy programowej katechezy omówić depozyt wiary przewidziany do realizacji na danym etapie. Ostatni etap katechezy stanowi życiowa aplikacja przekazanych treści, wspierająca ucznia w budowaniu postaw chrześcijańskich.

Czym charakteryzują się nowe pakiety?

Zarówno podręczniki ucznia, jak i poradniki metodyczne dla katechetów, zostały opracowane zgodnie z najnowszymi wytycznymi Podstawy programowej katechezy, Programu nauczania religii oraz Podstawy programowej kształcenia ogólnego i rozporządzeń Ministerstwa Edukacji Narodowej. Każdy pakiet edukacyjny zawiera obszerny materiały: podręcznik ucznia, poradnik metodyczny dla katechety, karty pracy dla uczniów (kl. V SP) oraz wskazówki dostępu do strony internetowej. Redakcją poszczególnych pakietów zajęli się katechetycy i katecheci zajmujący się zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej katechezą. Związani są oni ze środowiskiem badawczo-naukowym katechetyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wydawcą podręczników oraz pomocy dydaktyczno-metodycznych jest Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium.

Reklama

Podręcznik ucznia dla pierwszej klasy szkoły podstawowej, składający się z dwóch zeszytów, zawiera materiał nauczania przedstawiony za pomocą tekstów, ilustracji, schematów oraz ćwiczeń utrwalających. W przypadku piątej klasy szkoły podstawowej dodatkową integralną część pakietu stanowią karty pracy ucznia. Każda jednostka katechetyczna zawiera także tekst modlitwy nawiązującej ściśle do tematu lekcji. Szatę graficzną przygotowano tak, aby pomóc katechizowanym w przyswojeniu podstawowych treści. W środkowej części podręczników dla dzieci młodszych umieszczone są dodatki w formie naklejek, które potrzebne są do uzupełnienia zadań w niektórych katechezach.

Podręczniki są potrzebne tak uczniom, jak i nauczycielom…

Podręcznik ma dwóch adresatów: ucznia - wobec którego spełnia funkcje edukacyjne (dydaktyczno-wychowawcze) i nauczyciela - dla którego jest podstawowym środkiem dydaktycznym i pomocą naukową. Możliwość wykorzystania podręcznika w pracy zespołowej w szkole i jednocześnie w pracy indywidualnej w domu ukierunkowuje katechizowanego do wysiłku samokształcenia, samodoskonalenia i samowychowania.

Nowe podręczniki pomagają zrozumieć prawdy wiary i żyć nimi na co dzień. Tematy poszczególnych katechez są konkretne, pełne treści, a zarazem przystępne dla dzieci i młodzieży. Każda lekcja ma logiczną i przejrzystą strukturę. Grafika jest nowoczesna i dynamiczna. Nie występują powtórzenia i nużące metody. Zamiast nich podręczniki zawierają kolorowanki, rebusy, labirynty, krzyżówki i łamigłówki, szablony do wycinania i sklejania. Rozwijają one wyobraźnię, spostrzegawczość, kreatywność i zdolność logicznego myślenia, a także umiejętności manualne. Cechą charakterystyczną tych podręczników są ulubione przez dzieci nalepki samoprzylepne. Każdy pakiet edukacyjny wyposażony jest również w narzędzia pomiaru dydaktycznego. Profesjonalnie zastosowano korelację międzyprzedmiotową.

Z kolei poradnik metodyczny dla katechetów ujmuje całościowo, organicznie i syntetycznie program przewidziany przez Podstawę programową katechezy. Każda jednostka katechetyczna została opracowana według przejrzystego schematu: czynności wstępne, modlitwa, nawiązanie do poprzedniej katechezy, sytuacja egzystencjalna, wyjaśnienie głównych prawd katechezy, zastosowanie życiowe, modlitwa śródlekcyjna, podsumowanie treści, praca domowa i modlitwa. Efekty kształcenia, cele katechetyczne, treści nauczania, kształtowanie postaw oraz korelację z edukacją szkolną opracowano według najnowszych wytycznych kościelnych i państwowych.

We współczesnym świecie nauki i pracy ważną rolę odgrywają multimedia…

Integralną częścią serii podręczników jest portal internetowy www.kulkat.pl przeznaczony dla nauczycieli religii i katechetów. Zawiera materiały multimedialne tj. filmy, prezentacje, zadania interaktywne, a także alternatywne konspekty i dodatkowe materiały dydaktyczne. Absolutną nowością są zamieszczone na stronie mini-konspekty, które zawierają syntetyczne i przejrzyste scenariusze katechez, opracowane w oparciu o szczegółowe konspekty zamieszczone w poradniku metodycznym. Na tym portalu znajdują się także materiały pomocnicze do katechezy parafialnej dzieci i młodzieży. Pakiet podręczników wydawnictwa Gaudium stanowi integralną propozycję formacji chrześcijańskiej dzieci i młodzieży.

Czego życzy Ksiądz uczniom i katechetom na progu nowego roku szkolnego?

W imieniu redaktorów i autorów życzę uczniom radości wiary, którą przekazują podręczniki, pięknego życia chrześcijańskiego oraz osobowej więzi z Jezusem Chrystusem poprzez modlitwę i życie sakramentalne, do których prowadzi katecheza. Wszystkim katechizującym życzymy, aby praca katechetyczna przyniosła wiele satysfakcji, a włożony trud zaowocował autentycznym życiem chrześcijańskim katechizowanych. Niech Duch Święty, który jest głównym Ewangelizatorem i sprawcą ewangelizacji, obdarza darami charyzmatycznymi, dotyka żywą energią i prowadzi zbawcze dzieło urzeczywistnione w Jezusie Chrystusie poprzez odnawiającą i przemieniającą obecność w osobach ludzkich.

Katechizmy dostępne na www.gaudium.plOceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyło się spotkanie prezesa PiS z liderem Porozumienia

2020-09-22 18:49

[ TEMATY ]

spotkanie

PiS

PAP

We wtorek ok. godz. 18.00 zakończyło się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem. W rozmowie wziął też udział premier Mateusz Morawiecki. 

Jak poinformowało PAP źródło w Prawie i Sprawiedliwości, głównym tematem spotkania Kaczyńskiego z Gowinem w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej była przyszłość Zjednoczonej Prawicy.

W spotkaniu brał też udział premier Mateusz Morawiecki i poseł PiS Marek Kuchciński.

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie) pojawiły się po głosowaniu w Sejmie nad projektem noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Mimo dyscypliny podczas głosowania, przeciw niej opowiedziało się 38 posłów klubu PiS, w tym wszyscy posłowie Solidarnej Polski oraz dwóch Porozumienia, a 15 innych posłów partii Jarosława Gowina wstrzymało się od głosu. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy już nie istnieje.

Po poniedziałkowym spotkaniu najważniejszych polityków PiS ws. przyszłości ZP, rzeczniczka partii Anita Czerwińska przekazała, że podczas posiedzenia podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Dodała, że o szczegółach partia poinformuje "w stosownym czasie".

W poniedziałek wieczorem doszło do spotkania prezesa Kaczyńskiego z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro. (PAP)

ipa/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda spotka się w środę z prezydentem i premierem Włoch

2020-09-23 08:25

[ TEMATY ]

Włochy

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda rozpoczyna w środę oficjalną wizytę we Włoszech; tego dnia spotka się z najważniejszymi politykami włoskimi, a także odwiedzi Instytut Spallanzaniego zajmujący się m.in. badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi.

Prezydent Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda przylecieli do Rzymu we wtorek po południu.

W czasie trzydniowego pobytu na Półwyspie Apenińskim polski przywódca złoży oficjalną wizytę we Włoszech obejmującą m.in. rozmowy z prezydentem Sergio Mattarellą, premierem Giuseppe Conte, a w piątek złoży wizytę w Watykanie i zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

Prezydent rozpocznie swoją wizytę od odwiedzenia w środę przed południem Instytutu Spallanzaniego, który zajmuje się m.in. badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi oraz metodami leczenia Covid-19. Spotka się tam z dyrektor generalną placówki Martą Brancą. W obecności Dudy zostanie podpisane porozumienie pomiędzy Instytutem Spallanzaniego a Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego–Państwowym Zakładem Higieny. Po ceremonii prezydent i szefowa Instytutu Spallanzaniego spotkają się z mediami.

W południe prezydent Duda spotka się najpierw z prezydentem Włoch Mattarellą. Polska para prezydencka weźmie udział w śniadaniu wydanym przez prezydenta Włoch z córką Laurą Mattarellą na cześć prezydenta Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Prezydent Mattarella jest wdowcem a jego córka pełni obowiązki pierwszej damy.

Następnie polski prezydent spotka się z marszałek Senatu Włoch Marią Elisabettą Alberti Casellati, a w Palazzo Chigi przeprowadzi rozmowy "w cztery oczy" z premierem Conte. Po nich zaplanowane są rozmowy delegacji pod przewodnictwem obu przywódców.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazał w rozmowie z PAP, że rozmowy polityczne będą dotyczyły przyszłości polityki europejskiej, w tym pakietu rozwojowego dla Europy w związku z pandemią koronawirusa oraz kwestii przyszłego budżet UE. "Różne spojrzenia, jakie prezentują Polacy i Włosi na przyszłość tego budżetu, muszą się spotkać, żeby był on rzeczywiście wspólnym budżetem całej Europy" - powiedział prezydencki minister.

Poinformował, że tematem rozmów będą też kwestie bezpieczeństwa. "Polska i Włochy leżą na różnych flankach NATO, więc mają różne priorytety bezpieczeństwa, ale musi nas połączyć to, byśmy wzajemnie swoje priorytety wspierali" - podkreślił Szczerski. Zaznaczył, że prezydent Duda będzie przekonywał polityków włoskich "do mocnej i zdecydowanej reakcji państw europejskich na sytuację na Białorusi".

Po południu w środę Duda odwiedzi siedzibę Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD) i weźmie udział w ceremonii podniesienia flagi RP jako nowego członka organizacji. Prezydent spotka się też z szefem IFAD Gilbertem F. Houngbo.

Andrzej Duda już w czasie kampanii wyborczej zapowiedział, że swoją pierwszą wizytę po wygranych wyborach prezydenckich chciałby złożyć we Włoszech i w Watykanie. Wizyta była początkowo planowana na maj w związku z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, jednak w związku z epidemią koronawirusa w Europie wówczas nie doszła do skutku.

Z Rzymu Marzena Kozłowska (PAP)

mzk/ ap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję