Reklama

Niedziela Lubelska

Muzyczna jesień

Archikatedra lubelska, parafia w Wilczopolu i parafia ewangelicko-augsburska w Lublinie zapraszają na jesienne koncerty muzyki organowej.

Paweł Wysoki

Stanisław Maryjewski zaprasza na muzyczne wieczory do archikatedry

Stanisław Maryjewski zaprasza na muzyczne wieczory do archikatedry

Do 25 października w archikatedrze trwa Lubelska Jesień Organowa, przygotowana we współpracy z Archidiecezjalną Komisją ds. Muzyki Kościelnej. Jak informuje Stanisław Maryjewski, dyrektor artystyczny festiwalu, cykl koncertów organowych poświęcony jest św. Janowi Pawłowi II jako człowiekowi związanemu z Lublinem w 100. rocznicę urodzin i 42. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową. Celem jest ukazanie szerokiej publiczności brzmienia wyremontowanych katedralnych organów i muzyki organowej wykonywanej na żywo na wysokim poziomie artystycznym. Pierwotnie koncerty zaplanowane były na maj, ale ze względu na epidemię odbywają się w nowym terminie. Projekt, którego koordynatorem jest Ewa Szałek, został dofinansowany przez Urząd Miasta Lublin i uzyskał honorowy patronat abp. Stanisława Budzika. W jesienne niedziele o godz. 20.00 przy organach przygotowanych przez Krzysztofa Deszczaka zasiedli już Mateusz Rzewuski (27 września) i Ewa Bąk (4 października). Przed melomanami jeszcze dwa koncerty, w których zaprezentują się ks. Attila Honti i Stanisław Maryjewski (18 października) oraz Paweł Wróbel (25 października). Interesująco zapowiada się przedostatni koncert, w którym udział weźmie Chór św. Jana Pawła II pod dyrekcją ks. Tomasza Lisieckiego. Chór wykona m.in. Mszę ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona diecezji lubelskiej, napisany dla naszej diecezji przez Józefa Furmanika (1867-1953). Koncertom towarzyszą recytacje Elżbiety Kołaczek oraz słowo o muzyce Jagody Maryjewskiej. W programie znajdują się m.in. utwory polskich kompozytorów piszących na organy, transkrypcje oraz improwizacje. Po koncertach można zakupić płyty z koncertami nagranymi na organach katedralnych oraz płyty wykonawców.

Reklama

W podlubelskim Wilczopolu, w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Siewnej, trwają „Koncerty muzyki organowej i kameralnej” z udziałem artystów z Opery Narodowej w Warszawie. 20 września przy organach zasiadł Zbigniew Gach ze Słupska; 27 września Hannie Zajączkiewicz (sopran - Olsztyn) towarzyszył Michał Kopyciński (organy - Lublin); 4 października w niecodziennym duecie puzon - organy melomani usłyszeli Wojciecha Kopycińskiego i Michała Kopycińskiego (Lublin). Na finał (18 października, godz. 18.00) zaśpiewa Anna Lubańska (mezzosopran - Warszawa), a przy organach zasiądzie Jan Bokszczanin (Legionowo).

W ramach cyklu „Ekumeniczny Lublin 2020” w kościele ewangelicko-augsburskim w Lublinie (ul. Ewangelicka) trwa „Festiwal Organowy Ewangelicka 1”. Koncerty organowe - rozmowy z muzyką - zaplanowane są w kolejne niedziele października o godz. 18.00. 4 października projekt przygotowany przez Adama Załęskiego zainaugurował ks. Attila Honti wraz z chórem Pueri Cantores Lublinenses; w kolejnych odsłonach muzycznego cyklu wystąpią Marcin Simela (11 października), Stanisław Maryjewski (18 października) oraz Jadwiga Kowalska (25 października).

Na wszystkie koncerty wstęp wolny. Zapraszamy!

2020-10-06 09:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Jest decyzja w sprawie ks. Daniela Galusa

2020-11-18 12:33

[ TEMATY ]

o. Daniel Galus

Archiwum Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa

Kuria Archidiecezji Częstochowskiej opublikowała Komunikat w sprawie ks. Daniela Galusa i działalności zgromadzonej wokół niego grupy wiernych "Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa"

Prezentujemy całość Komunikatu

Częstochowa, 18 listopada 2020 r.

KOMUNIKAT

W dniu 17 listopada 2020 r. w siedzibie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odbyło się spotkanie J.E. Księdza Arcybiskupa Wacława DEPO, Metropolity Częstochowskiego z ks. Danielem GALUSEM, prezbiterem Archidiecezji Częstochowskiej, przebywającym na terenie tzw. Pustelni w miejscowości Czatachowa, gdzie gromadzi się skupiona wokół niego grupa wiernych określająca się jako „Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa”. W spotkaniu tym uczestniczył również J.E. Ksiądz Biskup Andrzej PRZYBYLSKI, biskup pomocniczy i wikariusz generalny Archidiecezji Częstochowskiej.

W związku z okazywaną przez Ks. GALUSA postawą nieposłuszeństwa, braku reakcji na udzieloną mu naganę i wywoływanym tym samym zamętem i zgorszeniem wśród wiernych, a także wobec niepokojących zjawisk coraz mocniej dotykających kierowaną przez niego grupę, podczas wspomnianego spotkania Ks. GALUSOWI zakomunikowano decyzję o nakazie odbycia półrocznego (od 29 listopada 2020 r. do 29 maja 2021 r.) czasu rekolekcyjnego odosobnienia, czyli podjęcia samotnej modlitwy i pokuty za Kościół i wspólnotę, rozeznania swojej drogi w dalszej posłudze duszpasterskiej, opuszczenia Pustelni w Czatachowej (będącej w całości własnością Archidiecezji Częstochowskiej) oraz przebywania we wskazanym mu miejscu. Ponadto otrzymał polecenie powstrzymania się od publicznego sprawowania swoich kapłańskich funkcji, zarówno dla samej wspólnoty, jak i poza nią.

Także członkowie kierowanej przez niego grupy, która nie posiada dotąd żadnego zatwierdzenia kościelnego, mimo zaoferowanej jej przez Kurię Metropolitalną w Częstochowie wszelkiej koniecznej pomocy, winni przyjąć ten czas jako sposobność do uspokojenia emocji, ale nade wszystko w modlitwie rozeznać swoją drogę i wierność Kościołowi. Jeśli zostaną spełnione powyższe warunki, podjęte zostaną wspólne kroki na drodze uregulowania sytuacji samego Ks. GALUSA, jak również wspólnoty.

ks. Mariusz BAKALARZ

rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej

CZYTAJ DALEJ

Kolęda na Podhalu

2020-11-24 20:54

[ TEMATY ]

kolęda

Podhale

Bożena Sztajner/Niedziela

Podhalańscy duszpasterze czekają na ostateczne wytyczne Kurii Metropolitarnej w Krakowie, ale także mają własne pomysły jak w czasie koronawirusa przeprowadzić wizytę duszpasterską. Jednym z nich są spotkania już w Adwencie, a inny to odłożenie odwiedzin domów na wiosnę.

Ks. Mariusz Dziuba, proboszcz parafii Świętego Krzyża w Zakopanem, parafii której granice sięgają aż po Kasprowy Wierch, podkreśla, że czas kolędy jest zawsze bardzo wyjątkowy. - Wizyta duszpasterska, spotkania z naszymi parafianami w ich domach zawsze przypadają na czas świąteczno-noworoczny, kiedy wiele osób podejmuje u siebie gości. Obecna sytuacja wymaga wręcz od nas, aby wyznaczyć nowy termin kolędy. Być może dobry czas to wiosna przyszłego roku. W przyszłości możemy się też zastanowić, aby wiernych zacząć odwiedzać już w Adwencie - mówi KAI ks. Mariusz Dziuba. - Patrzymy na wszelkie wytyczne strony kościelnej i polskiego rządu, na pewno wszystko będziemy tak organizować, aby było zgodne z wszelkimi wytycznymi – dodaje.

Wielu gości przyjeżdża na Boże Narodzenie i Sylwestra również do Małego Cichego, gdzie duszpasterzują ojcowie dominikanie. - Zawsze staraliśmy się nie przeszkadzać góralom w podejmowaniu gości, wszak to też ich źródło utrzymania. Obecnie sytuacja jest bardzo dynamiczna. Nie chcemy podejmować jeszcze żadnych wiążących decyzji, ale skłaniamy się ku temu, żeby wizyta kolędowa odbyła się jeszcze w Adwencie, z zachowaniem wszelkich reżimów sanitarnych - podkreśla w rozmowie z KAI o. Artur Musialski. Zakonnik przed wyjściem do swoich parafian podda się badaniom na przeciwciała.

Dominikanin kierujący duszpasterstwem w Małem Cichem dodaje, że - pomimo pandemii - od końca listopada do 24 grudnia, odbywać się będą codziennie rano o godz. 6 roraty. Rozpoczną się one od zaśpiewania Godzinek. - Niestety z powodu wymogów sanitarnych musimy zrezygnować z tradycyjnych śniadań dla dzieci, które miały miejsce na naszej plebanii zaraz po skończonych roratach - dodaje zakonnik.

Ks. Stanisław Strojek, dziekan dekanatu nowotarskiego w archidiecezji krakowskiej i proboszcz największej parafii na Podhalu pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa uważa, że koronawirus może doprowadzić do trwałych zmian w przeprowadzaniu wizyty duszpasterskiej. - Jesteśmy cały rok otwarci na naszych parafian, kiedy tylko ktoś nas poprosi, idziemy do domów, możemy poświęcić, np. nowe mieszkanie, albo po prostu odbyć rozmowę i udzielić błogosławieństwa - podkreśla ks. Strojek. Przytacza też model odwiedzin kolędowych w Buenos Aires, stosowany przez tamtejszych bernardynów, którzy mają podhalańskie korzenie. - Ojcowie odwiedzają swoich wiernych cały rok, umawiają się z nimi w dogodnym czasie, nie tylko w niedziele. Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem u nas takiego modelu - zastanawia się nowotarski dziekan.

Kustosz ludźmierskiego sanktuarium ks. Jerzy Filek w rozmowie z KAI podkreśla, że jest za wcześnie na podejmowanie wiążących decyzji. Podobnie jak inni kapłani z Podhala zwraca uwagę, aby zaczekać na oficjalne stanowisko Kurii Metropolitarnej w Krakowie. - Na pewno krakowscy hierarchowie podejmą w sprawie wizyty duszpasterskiej stosowne decyzje, o których zostaniemy poinformowani - mówi ks. Filek. Ludźmierski kustosz podkreśla, że koronawirus wpłynął na zmianę niektórych planów duszpasterskich. Górale musieli m.in. zrezygnować z pielgrzymki samolotowej do francuskiego sanktuarium maryjnego w Lourdes.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję